RamJet İtkili Hava Hava Füzesi GÖKHAN HAVA HAVA FÜZESİ

RamJet İtkili Hava Hava Füzesi GÖKHAN HAVA HAVA FÜZESİ
DİĞER FÜZELERDEN ÇOK FARKLI Avrupa’nın Meteor’una Türk cevabı olan Gökhan, ‘ramjet‘ motor teknolojisi kullanıyor. Türkiye’nin ramjet motorlu ilk füzesi olan Gökhan, sabit itki güçlerine sahip standart turbojet füze motorlarının yerine tıpkı mini bir uçak gibi ‘hava soluyarak’ çalışıyor. Füzenin kısa zamanda çok yüksek hızlara ulaşmasını sağlayan ramjet motor, güç verdiği füzeyi istediği zaman yavaşlatıp hızlandırabilirken havada keskin dönüşler yapmasına da imkan sağlıyor. Fırlatıldığı hava aracından hedef uçağa doğru 100 kilometrenin üzerinde bir seyir izleyen Gökhan, sahip olduğu arayıcı başlıklar sayesinde yüksek hassasiyetle takip ettiği hedefe yaklaştığı zaman, hızını azami seviyeye çıkararak düşman uçağının kaçmasını imkansız hale getiriyor.

HİPERSONİK TEKNOLOJİYE ÇOK YAKLAŞTIK

TÜBİTAK SAGE tarafından üretilen füzenin hedef yakınında patlayarak parçacık etkisiyle imha (fragment) yahut hedefe çarpma (hit to kill) yöntemlerinden hangisini uygulayacağı şimdilik bilinmiyor. Ramjet‘li Gökhan’ın azami hızı da net değil ancak 4 ilâ 5 Mach (4400-5500 km/saat) arasında olmasına kesin gözüyle bakılıyor. Sesin yaklaşık 5 katı hızda yol alabilen ‘süpersonik’ Gökhan, Türkiye’yi hipersonik füze teknolojisine bir adım daha yaklaştırmış olacak. Sesin 5 katı ve daha üzeri hız rakamları ‘hipersonik’ olarak adlandırılıyor.
TÜBİTAK SAGE Müdürü Gürcan Okumuş, kurumdaki gelişmiş altyapı sayesinde şimdiye dek 100’ü aşkın ramjet motor ateşleme testi gerçekleştirdiklerini açıkladı. TÜBİTAK SAGE testleri daha önce başarıyla tamamlanan görüş içi hava-hava füzesi Bozdoğan’la, ABD yapımı AIM-9 Sidewinder muadilini TSK’ya kazandırmış, sonrasında daha uzun menzilli görüş ötesi bir hava-hava füzesi olan Gökdoğan’ı, ABD yapımı AIM-120 AMRAAM’ların muadili olarak sahneye çıkarmıştı. Şimdi ise geliştirildiği duyurulan ramjet’li Gökhan, Avrupa merkezli çok uluslu bir projeyle imâl edilerek Avrupalı pek çok savaş uçağının ana mühimmatı haline gelen Meteor füzesine rakip olacak. GÖKHAN Füzesi için T0 aşamasının başladığını ve ilerleyen etapta balistik hedeflere karşı etkili bir füze olabileceğini vurguladı.
RamJet İtkili Hava Hava Füzesi GÖKHAN HAVA HAVA FÜZESİ
RamJet İtkili Hava Hava Füzesi GÖKHAN HAVA HAVA FÜZESİ

 “GÖKHAN projesinde T0 başladı. GÖKHAN, çok ileri seviye teknolojiye sahip bir füze olacak ve bu kapsamda çalışmalar devam ediyor. Hem F-16 hem de Milli Muharip Uçak platformlarında kullanılabilecek RamJet itkili bir hava hava füzesi projesi.

GÖKHAN Projesi tamamlandığında, benzerlerinin ötesinde bir füze olacağını söyleyebilirim.

Fazla detaya giremem ama ilk etapta F-16’larda erken safhada entegrasyon kullanılabilir olacak ve Milli Muharip Uçak hazır olduğunda GÖKHAN da onun keskin kılıcı olacak.

GÖKHAN Füzesi’nin Balistik Hedeflere Karşı Etkili Versiyonu Olacak

MMU entegrasyonu öncesinde, sahip olduğu yüksek manevra kabiliyeti ve hızı ile GÖKHAN füzesinin, Türkiye’nin katmanlı hava savunma sisteminin bir parçası olabilecek bir versiyonunu da çıkarmayı planlarımıza dahil ettik. Özellikle balistik hedeflere etkili olabilecek yetenekleri bünyesinde barındıran bir füze olacağı için, karadan atılan versiyonu da benzersiz bir hava savunma sistemi füzesi olacak potansiyele sahip GÖKHAN füze sistemi.

TÜBİTAK-SAGE’nin RamJet ve ScramJet Projeleri

RAMJET projesinde bu sene ilk çalışır motoru ortaya çıkaracağız ve THS’yi (teknolojk hazırlık seviyesi) yukarı taşınmış olacak.  ScramJet’te daha erken safhadayız ve kavramsal seviyede yürüyen bir projemiz var. Doktora çalışmaları ile bu süreç destekleniyor.

Yüksek Hızlı Rüzgar Tüneli yatırımımız devam ediyor. Bizim rüzgar tünelimiz, ‘Trisonic’ olacak. . Sesaltı, sesüstü ve transonic hızlardaki testleri gerçekleştirebileceğiz. Şu anda biz kendi içimizde, “TÜBİTAK-SAGE Trisonic Tüneli (TSTT)” olarak adlandırıyoruz. Hedefimiz, 2023 yılında ilk üflemelerin yapılmaya başlanıp 2024 yılında da resmi ve ticari test olarak faaliyetine geçmesi yönünde.” ifadelerine yer verildi.

Ramjet motor
Ramjet motor

“Gökhan” füzesi Türkiye için neden önemli? Dikkat çeken Yunanistan detayı

Son dönemde Ege ve Akdeniz’de tehditkar hamlelerde bulunan Yunanistan, Fransa’dan sipariş ettiği 18 adet Rafale savaş uçağının tedariki kapsamında Meteor füzelerinden de önemli miktarda temin etmiş olacak. Bu nedenle menzili 100 km üzerinde olacak olan Gökhan füzesi, Gök Vatan için büyük önem taşıyor.

TSK’NIN EGE VE AKDENİZ’DE CAYDIRICILIĞI ARTACAK

Türkiye, uzun yıllardır dışa bağımlı olduğumuz özellikle mühimmat konularında büyük adımlar attı.

F-16’larda kısa menzilli yerli füze BOZDOĞAN, orta menzil için ise GÖKDOĞAN füzeleri üretildi.

Son testleri tamamlanan GÖKDOĞAN ve BOZDOĞAN‘ın bu yıl içerisinde envantere girmesi bekleniyor. Fakat tüm gelişmeler yaşanırken önümüzde başka bir tehdit oluşmaya başladı. Bu da Avrupalı imhalatçı MBDA şirketinin geliştirdiği “Meteor” füzesi…

‘Meteor’un yaklaşık 100 km bir mevzilinin olduğu belirtilirken en son Yunanistan’ın Fransa’dan satın aldığı 18 adet Rafele savaş uçaklarında da bu füzeler kullanılıyor.

Füzeler, çok uzaklardan atılıp hedefine kitlendikten sonra sahip oldukları radar tarayıcı başlıkları ile aktif radar güdümlerinden dolayı “at-unut” kabiliyeti ile 100 km uzaklıktaki bir hedefi vurabiliyor. Bu da Türkiye için önemli bir tehdit.

Bu nedenlerle “Gökhan” füzesinin 2023 yılında MMU ile birlikte Türk Hava Kuvvetleri envanterine girmesi gerek.

Bu sayede, TSK’nın özellikle Ege ve Akdeniz’de caydırıcılığının korunması ve arttırılması sağlanmış olacak.

Gökhan" füzesi Türkiye için neden önemli? Dikkat çeken Yunanistan detayı
Gökhan” füzesi Türkiye için neden önemli? Dikkat çeken Yunanistan detayı

GÖKHAN FÜZESİNİN ÖZELLİKLERİ

Gökhan Füzesi gelecekte Milli Muharip Uçak’ın, Muharip İnsansız Uçak Sistemi’nin, Hürjet’in ve F-16’ların, hava muharebelerindeki ana caydırıcı silah silahı haline gelecek.

Gökhan, ramjet motorun sağladığı yüksek hızla karşı tedbir sistemlerinin üstesinden gelebilecek

Ramjet için test altyapısı kuran TÜBİTAK SAGE, 200’den fazla ramjet ateşlemesi yaptı. Sıvı yakıtlı ramjet motor geliştirilmesinde önemli aşama kat edildi.

Hipersonik hıza yakın Milli Ramjet Motorlu Hava-Hava Füzesi Gökhan sayesinden Türkiye, MBDA tarafından geliştirilen METEOR Görüş Ötesi Hava Hava Füzesi’nin muadili olacak bir sisteme sahip olacak.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.