Pakistan AKINCI ve Bayraktar TB2 SİHA’larını paylaştı

Pakistan Hava Kuvvetleri Bayraktar TB2 S/İHA ve AKINCI Taarruzi İnsansız Hava Aracı envanterinde yer aldı.

Haluk Bayraktar, 2 Mart 2022’de Twitter hesabı üzerinden yaptığı 2 adet 750 hp turboprop motora sahip AKINCI-B’nin ilk uçuşuna ilişkin paylaşımda “Bayraktar AKINCI TİHA için 2 ülke ile ihracat sözleşmesini tamamladık! Bugün ilk uçuşunu başarıyla tamamlayan 2×750=1500 HP’lik güce sahip AKINCI B’den sonra, 2×950=1900 HP’lik güce sahip AKINCI C’de yakında göklerde olacak.” İfadeleriyle AKINCI için 2 ülke ile ihracat sözleşmesinin imzalandığını bildirmişti. Pakistan Hava Kuvvetleri tarafından yapılan bazı paylaşımlarda, AKINCI TİHA için ihracat sözleşmesi imzalanan 2 ülkeden birinin Pakistan olabileceğini göstermekte. Pakistan Hava Kuvvetleri’nin AKINCI TİHA ile birlikte uzun süredir ilgi gösterdiği Bayraktar TB2 SİHA sistemlerini de bünyesine alacağına kesin gözüyle bakılıyor özellikle hava savunmalara karşı yüksek vuruş gücü olan tb-2’lerde Pakistan’ın envanterine katacağı insansız hava araçlarından biri.

Pakistan AKINCI ve Bayraktar TB2 SİHA'larını paylaştı
Pakistan AKINCI ve Bayraktar TB2 SİHA’larını paylaştı

Bayraktar Akıncı Taarruzi İnsansız Hava Aracı

Kendine özgü bükümlü kanat yapısıyla 20 metrelik bir kanat açıklığına sahip olan ve çok sayıda kendine özgü mini akıllı mühimmat taşıyabilen AKINCI Taarruzi İHA (TİHA) ayrıca özgün yapay zeka sistemi iniş kalkış otonom seyri sefer sayesinde, daha akıllı ve çevresel koşulların daha da farkında olacak, kullanıcılarına ileri uçuş ve teşhis fonksiyonları sunacaktır.

Bayraktar TB2 gibi yine kendi sınıfında lider olmayı hedefleyen AKINCI, savaş uçaklarının yaptığı bazı görevleri de icra edecektir. Taşıdığı elektronik destek podu, uydu haberleşme sistemleri, hava-hava radarları, AESA radarı gibi engel tespit radarı, sentetik açıklıklı radar gibi çok daha gelişmiş faydalı yüklerle görev yapacaktır. Savaş uçaklarının yükünü azaltacak olan Akıncı ile uzun menzil veya kısa menzil havadan bombardıman da icra edilebilecektir. Ülkemizde milli olarak geliştirilen hava-hava füzeleriyle donatılacak Akıncı İHA, hava-hava görevlerinde de kullanılabilecektir.

Pakistan AKINCI ve Bayraktar TB2 SİHA'larını paylaştı
Pakistan AKINCI ve Bayraktar TB2 SİHA’larını paylaştı

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir