Otokar yerli motor entegreli ARMA II 8×8’i tanıttı

Otokar yerli motor entegreli ARMA II 8×8’i tanıttı

Otokar, dünyaca tanınan ARMA araç ailesinin yeni üyesi ARMA II’yi duyurdu. ARMA II zırhlı muharebe aracı, sınıfının en yüksek koruma seviyesi ve en yüksek atış gücünü birlikte sunacak.

Otokar, ARMA II ile Türkiye’nin dünya kara sistemlerindeki yerini yeni bir noktaya taşıyacak.

Otokar yerli motor entegreli ARMA II 8×8’i tanıttı
Otokar yerli motor entegreli ARMA II 8×8’i tanıttı

Türk savunma sanayisi bünyesinde geliştirilen yerli motorlu ilk 8×8 askeri aracı Arma II, 6 bin kilometrelik sürüş testiyle seri üretime hazır hale getirildi.

Otokar tarafından geliştirilen ve 720 beygir yerli motor entegre edilen Arma II 8×8 aracını ilk kez görüntülendi.

Otokar Genel Müdürü Serdar Görgüç, yaptığı açıklamada, 1987 yılında 4×4 araçları üretip ihracat başarısı yakaladıklarını, gelişen ihtiyaçları dikkate alarak öz kaynaklarıyla 2006 yılında Arma araç ailesini oluşturduklarını söyledi.

Aracı 6×6 ve 8×8 olarak tasarladıklarını anlatan Görgüç, aracın ilk yurt dışı satışını da 2015’te gerçekleştirdiklerini ifade etti. Görgüç, aracın kullanımının zamanla yaygınlaştığını ve son olarak Birleşik Arap Emirlikleri’nde 400 adet 8×8 araç ürettiklerini belirtti.

Türkiye’nin yerli motorlu ilk 8×8 aracı göreve hazır

Türkiye’nin yerli motorlu ilk 8×8 aracı göreve hazır.

Türkiye'nin yerli motorlu ilk 8x8 aracı göreve hazır
Türkiye’nin yerli motorlu ilk 8×8 aracı göreve hazır

Aracı birçok coğrafyada aktif olarak kullandıklarını, test ettiklerini ve müşterilerle buluşturduklarını dile getiren Görgüç, “Gelişen ihtiyaçlar, çok farklı platformlara uyarlanabilirlik, farklı görevler, artan tehditlere karşı daha yüksek koruma talepleri doğrultusunda 2 sene önce Arma’nın da üzerinde çeşidi için çalışmaya başladık. Çalışmalar sonunda Arma II ismini verdiğimiz araca geldik.” dedi.

Arma ve Arma II araçlarının farklılıklarına da değinen Görgüç, şunları kaydetti:

“Arma II’nin Arma’dan farkı, en önemlisi daha fazla taşıma kapasitesi. Arma’da 30 tona kadar aks taşıma kapasitemiz var, Arma II’de ise 40 tona çıkıyoruz. Dolayısıyla hem mayın hem kinetik enerji tehditlerine karşı daha fazla koruma sağlıyoruz. Daha fazla iç hacmimiz var.

Bunların getirdiği farklı bir süspansiyon sistemimiz, farklı akslarımız var. Arma II’de kullanıcıya farklı büyük hacim ve daha fazla koruma, daha fazla göreve uyarlanabilme imkanı sağlıyoruz.”

Arma II’ye birçok parça yerli hale getirildi yerli motor dahil

Serdar Görgüç, Otokar olarak dışa bağımlılığı azaltma ve yerlilik oranını artırmaya yönelik birçok çalışma yaptıklarını söyledi.

Arma II’de de çok sayıda yerli sistem bulunduğuna işaret eden Görgüç, şu değerlendirmelerde bulundu:

“Arma’da olmayan yerli olarak üretilmiş birçok alt sistemi burada kullanıyoruz. Örneğin süspansiyon sistemi, transfer kutusu Arma’da ithal kaynaklıydı, Arma II’de yerli, Otokar tasarımı.

Arma II'ye birçok parça yerli hale getirildi yerli motor dahil 
Arma II’ye birçok parça yerli hale getirildi yerli motor dahil

Bunların yanı sıra Arma II’deyerli motor kullanıyoruz. Yerli imkanlarla geliştirilen 720 beygir, 12,7 litre Ecotorq motorunu Arma II’de kullanıyoruz. Arma II’de uluslararası kullanıcılara aynı güçte yerli ve yabancı olmak üzere iki motor seçeneği sunuyoruz. Bu kapsamda yerli motorla teçhiz edilmiş Türkiye’nin ilk 8×8 aracı oluyor.

Arma II bu anlamda da önemli bir adım. Güç paketinde olan şanzıman hariç diğer tüm soğutma sistemleri de Otokar tasarımı ve yerli imalattır.”

Seri üretime hazır

Aracı geliştirme çalışmalarında gelinen aşamaya ilişkin de bilgi veren Görgüç, Arma II’ye yönelik testlerin yaklaşık 3 yıldır sürdüğünü söyledi. Serdar Görgüç, şu ifadeleri kullandı:

“Aracın tüm kalifikasyonlarını bitirdik, seri imalata ithal ve yerli motorla hazırız, seri imalata hemen girebilecek düzeydeyiz. Yerli motor açısından baktığımızda yaklaşık 3,5 yıllık bir çalışmanın ürünü.

Mevcut motorun askerileştirilmesi ve Otokar’ın kullanımına uygun hale getirilmesi, dinamometre testleri geçen senelerde yapıldı. 2022 başında araç entegrasyonu yapıldı. 2022 boyunca güvenilirlik, idame edilebilirlik ve sistem düzeyi kalifikasyon testlerini bitirdik. Her an seri imalata girebilecek seviyedeyiz. İlave bir yatırım ihtiyacımız yok. Tüm ilgili yatırımları yaptık, seri imalata hazırız.”

Yurt içinde ve dışında iddialı

Arma II’nin mevcut ihracat pazarlarında ellerini güçlendireceğini vurgulayan Görgüç, Arma’daki kısıtlılıklar nedeniyle takamadıkları özel görev ekipmanlarını, ağır silah sistemlerini Arma II’de kullanabileceklerini belirtti.

Bunun dışında daha fazla koruma ihtiyacı olan kullanıcıları bulunduğuna işaret eden Görgüç, onlara yeni bir alternatif sunmuş olacaklarını ifade etti.

Görgüç, Türk Silahlı Kuvvetlerinin yürüttüğü “Yeni Nesil Araçlar Projesi”nde de Arma II platformunun kuvvetli bir aday olduğunu düşündüklerini kaydetti.

120 milimetre ağır silah sistemleri kullanılabilecek

Arma II 8×8 Tekerlekli Zırhlı Araç, Otokar’ın araştırma ve geliştirme ekibince klasik muharebe koşullarının yanında, farklı coğrafyalardaki çatışmalarda sıkça rastlanan asimetrik tehditler de göz önüne alınarak geliştirildi.

Arma II, dünyada kendi sınıfındaki en yüksek balistik, mayın ve el yapımı patlayıcı (EYP) korumasını, yüksek arazi kabiliyeti ile birlikte optimum şekilde sunma iddiasıyla tasarlandı.

40 ton azami yüklü ağırlığa ve 720 beygir motora sahip Arma II, daha fazla taşıma kapasitesi, daha fazla koruma özelliklerinin yanı sıra 120 milimetre kalibreye kadar ağır silah sistemlerinin entegrasyonuna da imkan veriyor.

Arma II hangi görevlerde kullanılacak?
Arma II hangi görevlerde kullanılacak?

Arma II’de direksiyon sistemi tüm aksları kontrol edebiliyor, bu anlamda tüm tekerler direksiyonlanabilir nitelikte bulunuyor.

Arma II hangi görevlerde kullanılacak?

Modüler bir platform olarak tasarlandığı için Arma II, pek çok farklı göreve uygun olarak özelleştirilebiliyor. Piyade sınıfı için standart tekerlekli zırhlı muharebe aracı ve zırhlı personel taşıyıcı araç olarak kullanılmasının yanında Arma II’ye farklı silah sistemleri, donanımlar ve çeşitli sistemler entegre edilebiliyor.

Farklı varyantları olan Arma II, gözetleme ve dinleme vasıtaları ile keşif aracı, geniş iç hacmi ve çok hızlı yer değiştirme kabiliyetiyle komuta kontrol aracı olarak görev alabiliyor.

Arma II, uygun alt sistemlerle muharebe sahası kurtarma görevlerinde hizmet verebiliyor, büyütülebilen gövde ana yapısının sağladığı ilave hacimle hem bakım-onarım hem de ambulans gibi çeşitli görevleri yerine getirebiliyor.

Arma II hangi görevlerde kullanılacak?
Arma II hangi görevlerde kullanılacak?

Bunun yanında yerli motor kullanırken katkı sağlamak istediğimiz hedef; halihazırda yurt dışından tedarik edilen benzer sınıf motorların yurt içi kabiliyet ve imkanlarla yerli olarak geliştirilmesi, kalifiye edilmesi ve bu yolla yurt dışına bağımlılığın ortadan kaldırılmasıdır.”

Otokar’ın Yerli Ecotorq Motoru

4 yıl gibi kısa bir sürede geliştirilen ve tümüyle Türk mühendisliğinin ürünü olan yeni nesil Ecotorq Euro 6 motor ailesi 2016 yılında TÜBİTAK, TÜSİAD ve TTGV tarafından düzenlenen Teknoloji Ödülleri’nde Büyük Ödül almaya hak kazanmıştır.

5 yıldır üzerinde çalıştığı ilk yerli şanzıman Ecotorq projesini tamamladığını açıkladı. Eskişehir İnönü Kamyon fabrikasında ilk gösterimi yapılan yeni şanzıman, Ford’un Türkiye’de ürettiği 12 ton üzeri kamyonlarda kullanılacak.

Tasarımından test süreçlerine kadar tamamen Türk mühendislerinin geliştirdiği ilk ve tek yerli Ecotorq şanzıman ile Ford Otosan; motor, aks ve şanzıman olarak üç aktarma organını da geliştiren ve üreten dünyanın sayılı otomotiv markaları arasına girdi.

Otokar’ın Yerli Ecotorq Motoru
Otokar’ın Yerli Ecotorq Motoru

230 mühendisin, 5 yılda tasarım, test ve geliştirme aşamalarını tamamladığı Türkiye’nin ilk ve tek yerli şanzımanı; 1 milyon km’nin üzerindeki farklı ve zorlu yol koşullarında test edildi.

2 thoughts on “Otokar yerli motor entegreli ARMA II 8×8’i tanıttı

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir