MİT’ten MOSSAD’a büyük operasyon

MİT'ten MOSSAD'a büyük operasyon

İsrail’in önde gelen gazetelerinden Jerusalem Post, Türk basınından derlediği haberinde “İstanbul’da, Mossad hücresine operasyon düzenlendi” bilgisini yayımladı.

MİT, Mossad adına Türkiye’de faaliyet yürüten casuslara operasyon yaptı. Mossad tarafından Avrupa’da eğitim verilen şebeke lideri Selçuk Küçükkaya ve 12 kişi yakalandı.

MİT, İsrail, Rus ve İran istihbaratına bağlı Türkiye’de faaliyet gösteren casuslara yönelik gerçekleştirdiği başarılı operasyonlarından sonra kamuoyunda ses getirecek yeni bir operasyona daha imza attı.

İsrail İstihbarat Servisi Mossad’ın Türkiye’de oluşturduğu bir casusluk hücresi daha deşifre oldu.

MİT’le İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı’nın 1.5 sene boyunca koordineli bir şekilde yürüttüğü soruşturma kapsamında, Mossad’ın Türkiye’de hedefine aldığı İran’la ticari ilişkilere sahip 1 şirket ve 23 şahsa yönelik casusluk faaliyeti yürüttüğü tespit edildi.

MİT'ten MOSSAD'a büyük operasyon
MİT’ten MOSSAD’a büyük operasyon

1.5 sene boyunca adım adım izlenen şebekenin deşifre olmasını, hedefteki kişilerden birine gönderilen tehdit içerikli paket sağladı. MOSSAD FETÖ’CÜ ÜZERİNDEN ULAŞTI Edinilen bilgilere göre Mossad, casusluk hücresinin lideri Selçuk Küçükkaya’ya, FETÖ firarisi eski TSK personeli Serkan Özdemir vasıtasıyla ulaştı.

Küçükkaya, yurt dışındaki görüşmelerde, kendilerini Hose-Jorhe Satıa, Thomas Alfonso ve Raul olarak tanıtan Mossad mensuplarının talimatlarını harfiyen yerine getirdi. YURTDIŞINDA GÖRÜŞTÜ Küçükkaya ve Mossad arasındaki temaslar, genellikle yurt dışında Avrupa’nın birçok ülkesinde yüz yüze gerçekleştiriyordu.

Küçükkaya, bu buluşmalarda Mossad yöneticileri tarafından bir takım testlerden geçirildi. Mossad, 5’inci görüşmede Küçükkaya’ya casusluk teklifinde bulundu.

CASUSLUK EĞİTİMİ ALDI Küçükkaya, Mossad’ın hedefinde olan 1 şirket ve 23 şahsı takip edebilmek için ayrı bir şekilde casusluk eğitiminden geçirildi, kendisine gizli haberleşme sistemi öğretildi.

Bu öğretilen sistem üzerinden Mossad’la haberleşen Küçükkaya, talimat üzerine takip ettiği ve ettirdiği şahıslara dair topladığı bilgileri Mossad’a raporladı. TEHDİT İÇERİKLİ PAKET GÖNDERDİ Küçükkaya, hedef şahısların aile bireylerinin yurt dışı giriş- çıkış kayıtları, telefon görüşme ve sinyal bilgileri, banka hesap ve mal varlığı gibi bilgileri toplayarak Mossad’a servis etti.

Kendisine verilen hedef şahısları bizzat takip eden, bu kişilerin ev ve iş yerleri çevresinde olası bir eylem için keşif yaptığı saptanan Küçükkaya’nın hedefindeki bir şahsa tehdit içerikli paket bile gönderdiği tespit edildi.

MİT 12 MOSSAD ajanı yakaladı

MİT 12 MOSSAD ajanı yakaladı
MİT 12 MOSSAD ajanı yakaladı

HÜCRE LİDERİ VE YARDIMCISI TUTUKLANDI 11 ŞÜPHELİ GÖZALTINDA Küçükkaya’nın hedefteki kişileri takip ettirebilmek için kendisi de dahil 15 kişilik bir ekip kurduğu saptandı.

Küçükkaya ve yardımcısı Musa Kuş’un 2 ay önce tutuklandığı öğrenilirken, savcılık talimatıyla İstanbul’da düzenlenen operasyonla 13 şüpheli hakkında gözaltı kararı verildi. İstanbul Emniyeti’nin dün düzenlediği operasyonla 11 şüpheli kıskıvrak yakalandı. 2 şüphelinin yakalanmasına yönelik çalışmaların devam ettiği öğrenildi.

 

2 thoughts on “MİT’ten MOSSAD’a büyük operasyon

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir