Milli Piyade Tüfeği MPT-55

MPT-55

7,62×51 mm NATO mühimmatı kulanan Milli Piyade Tüfeği MPT-76 üzerinden geliştirilen Milli Piyade Tüfeği MPT-55 silahı, 5,56×45 mm mühimmat kullanmakta olup, binlercesi seri üretimden sonra başta TSK olmak üzere bir çok silahlı birimlerimizde kullanılmaktadır.

12 kademeli tam ayarlanabilir  dipçiğe sahip MPT-76, mevzi alımında daha rahat ateşlenebilmesi için çatal ayağa sahip. Çatal Ayak ayrıca el tutamağı olarak da kullanılıyor.

Oldukça isabetli atışlar yapılabilmesini sağlayan tüfek, mermileri 4 MOA’lık dağılımla hedef üzerinde toparlayabiliyor.

Milli Piyade Tüfeği MPT-55
Milli Piyade Tüfeği MPT-55

20 mermilik şarjörü bulunan silahın namlu uzunluğu 406mm. Üzerinde pikatini ray bulunan tüfeğe, pek çok farklı optik sistem takılabiliyor.

Komando modernizasyon projesi kapsamında ASELSAN tarafından üretilen A940 1-4X Gündüz Nişangah ve A600 Gece Görüş Eklentisi tüfek ile en sık kullanılan optikler.

Boş ağırlığı  4270 gram olan tüfeğin tam dolu şarjör ile ağırlığı  4950 gram. Lakin tüfek üzerinde geliştirme çalışmalarına devam eden MKEK. tüfeğin boş ağırlığını azaltarak 4270 gramdan  3750 grama düşürdü.

Milli Piyade Tüfeği MPT-55
Milli Piyade Tüfeği MPT-55Milli Piyade Tüfeği MPT-55

MPT-76, NATO standardı olan soğuk ve sıcak hava, kum, yağmur ve çamur gibi ağırlaştırılmış 42 testini tamamını başarıyla geçen ilk ve tek silah.

MPT-55 piyade tüfeğinin iki modeli bulunuyor. İlki “Karabin” tipi kısa modeldir. Atış kabiliyeti yüksek, hafif, etkili bir piyade tüfeği olarak tasarlanmıştır. Bu modelin ağırlığı 2 kilo 900 gram ve dakikada 750 atım sayısına ulaşabilmekte. Plastik şarjörü, teleskopik ayarlanabilir dipçiği mevcut. 400 metre etkili menzile sahip. Özellikle meskun mahal çatışmalarında, komando birliklerinde kullanılabildiği etkili modern bir piyade tüfeğidir.

Milli Piyade Tüfeği MPT-55
Milli Piyade Tüfeği MPT-55

“Karabin” modelinin uzun tipinin ise 3 kilo 200 gram ağırlığında, plastik kompozit şarjörlü ve üzerine her türlü optik sistemin takılabileceği üniversal pikatini ray sistemine sahiptir. Etkili, hafif ve tutukluk yapmayan bir silahtır. Ürünün tasarım ve uygulamaları yapılmakta olup, ürün kalifikasyon çalışmaları devam etmektedir.

Türk Silahlı Kuvvetleri bünyesinde kullanılan G3 tüfekleri, kullanım amacına göre MPT-76, MPT-55 veya KNT-76 ile aşamalı olarak yer değişmektedir.

Milli Piyade Tüfeği MPT-55
Milli Piyade Tüfeği MPT-55

2 thoughts on “Milli Piyade Tüfeği MPT-55

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir