Milli Füze BORA Yunanistan’ı Korkuttu

boranin füzesi

BORA Yunanistan’ı Korkuttu

Türkiye’nin Kuzey Irak’ta gerçekleştirmiş olduğu Pençe operasyonu Yunanistan’ı korkuttu. Korkmasının  nedeni ise Türkiye’nin YILDIRIM dan sonra ilk balistik füzesi olan BORA.  Pençe Operasyonu sırasında BORA füzelerinin ateşlenmesi,  Yunanistan’da büyük heyecana neden  oldu. Yunan basını 280 kilometre menzilli Türk füzelerin Yunanistan için bir yıkım silahı olduğunu, nedeni ise bu füzelerin gerçek etkilerini ve menzillerini olası savaş ortamında çok iyi göreceğiz diyerek korkusunun ne denli yüksek olduğunu gösterdi.

Atina, Selanik tehdit altında !!!!!

Yunan haber sitesi ProNews, Pençe operayonuna geniş yer ayırdı. Sitede Irak’ta yapılan operasyonlara yer verilirken, en çok da BORA füzelerinin atışlarına dikkat çekti.

boranin-atisi-yunanistani-korkuttu
boranin-atisi-yunanistani-korkuttu

Tamamen yerli olan ROKETSAN tarafından üretilen BORA’nın 280 kilometrelik menizli olduğuna dikkat çekilen haberde; İzmir ile Atina arasında 230, Selanik ile ise 270 kilometre mesafe olduğunu ve bu füzelerin Yunan devletine açıkça bir tehdit unsuru olduğunu belirtildi.

boranin-atisi-yunanistani-korkuttu
boranin-atisi-yunanistani-korkuttu

Bora füzesinin hikayesi..

Bora balistik füzesi, Türk-Çin savunma iş birliğinden doğan, Çin’in B-611 ana serilerinden esinlenerek üretilen bir ürün. Mevcut açık-kaynaklı literatür, Türkiye’nin 300-mm’lik çok namlulu roketatar sistemlerini ve J-600T taktik balistik füzelerini de, Ankara ile Pekin arasında 1990’lı yılların sonunda başlatılan ikili askeri iş birliğine kadar götürüyor.

Türkiye’nin yeni füzesi 280 km menzile sahip ve GPS/INS güdüm sistemi bulunmakta. Çin B-611’in 50 metrelik bir CEP değeri vardır yani sapma payı balistik füzelerin isabet yetenekleri için kritik bir parametredir. ROKETSAN’ın cep değeri ise  BORA’da 10 metre kadar inerek cok yüksek nokta atışı yapabileceğini göstermektedir. Füze,  470 kilogramlık konvansiyonel harp başlığı taşıyabiliyor. MTCR (füze teknolojisi kontrol rejimi) kısıtlamaları ve Türkiye’nin Bora’yı ihraç etmek istediği göz önüne alındığında, füzenin mevcut özellikleri, test performansı ve gerçek çatışma koşullarında da kullanılmış olması büyük avantajlar sunuyor.

boranin füzesi
boranin füzesi

Yerli Balistik Füzelerimiz Ne kadar Etkili ?

Özellikle olası Yunan savaşını belki de başlamadan bitirecek kadar etkili olabilir, zira Türkiye deki teknoloji ile balistik füze teknolojisi birleşince nokta hedefleri 1 saat içerisinde yok etmek mümkün. TB2 veya diğer insansız araçlarımız ile, lazerli hedefleme veya nokta istihbarat alındığında sapma payı 10 metre olan bir balistik füze, Yunanistan gibi zayıf bir ülke için savaş bitirici silah olmaması için hiçbir sebep yok.

Yerli balistik füzelerimiz, hava alanları , limanlar, üst askeri birliklerini ( alay, tugay, tümen vb ), gibi hedeflere etkili saldırıda Yunanista’nın hiçbir sansı olmayacağını açıkça söylemeliyim.

BU YAZIMIZI BEĞENDİYSENİZ DİĞER SAVUNMA SANAYİ HABERLERİMİZE –https://yerlisilahsanayii.com/ -BURADAN ULAŞABİLİRSİNİZ

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir