M-60TM ve TİYK-LEO 2A4 yeni modernizasyon projesi

M-60TM ve TİYK-LEO 2A4 yeni modernizasyon projesi

TİYK-LEO 2A4 Projesi

Savunma Sanayii Başkanlığı Kara Kuvvetleri Komutanlığı envanterinde bulunan Leopard 2A4 Ana Muharebe Tanklarının modernizasyonu için Tanklara İlave Yetenek Kazandırılması-Leopard2A4 (TİYK-LEO 2A4) projesini hayata geçiriyor. Proje ile ilk etapta 81 adet Leopard 2A4 tankının modernize edilmesi hedefleniyor.

Türk Kara Kuvvetleri Komutanlığı’na ait M-60TM ve Leopard 2A4 Ana Muharebe Tankları (AMT), TİYK-M60T ve TİYK-LEO 2A4 gibi projeler ile modernize edilecek.

Türk Silahlı Kuvvetleri tarafından 2016 yılında gerçekleştirilen Fırat Kalkanı Harekatı, birçoğu acı nitelikte olmak üzere önemli tecrübe kazanımlarına yol açtı. Bu tecrübeler ışığında, çeşitli tank modernizasyon projeleri başlatıldı.

M-60TM ve TİYK-LEO 2A4 yeni modernizasyon projesi
M-60TM ve TİYK-LEO 2A4 yeni modernizasyon projesi

Halihazırda Türk Kara Kuvvetleri Komutanlığı’nın nitelikli ana muharebe tankı envanteri, 330+ adet Leopard 2A4 ile 160+ adet M-60TM oluşuyor. Türk Silahlı Kuvvetleri tarafından Suriye’de gerçekleştirilen Fırat Kalkanı ve Zeytin Dalı Harekatları, zırhlı birliklerin önemli tecrübeler elde etmesini sağladı. Edinilen bu tecrübelerin ardından eldeki mevcut AMT’lerin modernizasyonunun şart olduğu, maalesef muharebe sahasında meydana gelen olayların ardından bir kez daha net olarak anlaşıldı.

M-60T Modernizasyonu

Bu kapsamda; M-60T tankları, ‘acil harekat ihtiyacı’ kapsamında FIRAT-M60T Projesi adı altında modernize edildiler. Modernize edilen M-60T Tankları; Yakın Mesafe Gözetleme Sistemi (YAMGÖZ), Uzaktan Komutalı Silah Sistemi (SARP), Teleskopik Periskop Sistemi (TEPES), Tank Lazer Uyarı Sistemi (TLUS), PULAT Aktif Koruma Sistemi, İç Astar Koruma (Spall Liner), Yardımcı Akım Sistemi, İklimlendirme Sistemi ve Güç Dağıtım Sistemi ile teçhiz edildi.

M-60T PULAT Aktif Koruma Sistemi: Aktif Koruma Sistemleri (AKS), sistem içerisinde yer alan radar, sensör ve alt sistemlerin farklılıklarıyla birbirlerinden ayrılırlar. Sistemler arasındaki farklılıklara rağmen tüm sistemlerin tek bir amacı vardır; tehdidin fiziksel temasından önce sistem tarafından algılanması ve durdurulmasıdır. Teorik olarak AKS’leri, güdümlü tanksavar mühimmatlarına, RPG ve türevlerine, tanklardan atılan HEAT veya KE mühimmatlara karşı platform savunmasında etkili olabilmektedir.

volkan atış kontrol ve pulat aktif koruma sistemi
volkan atış kontrol ve pulat aktif koruma sistemi

FIRAT-M60T Modernizasyon Projesi sonucunda bütün M-60T Tankları, ‘M-60TM’ standardına yükseltilmiş oldu. Modernize edilen M60T Tankları, muharebe sahasına geri gönderildiler ve Suriye’de gerçekleştirilen farklı harekatlarda görev aldılar. Halen de alıyorlar.

TİYK-M60T

Acil harekat ihtiyacı kapsamında modernize edilen M60T Tankları, her ne kadar M60TM standardına yükseltilse de atış kontrol sistemlerin değiştirilmesi ve ilave eklemeler yapılması önem taşıyordu. Bu kapsamda 2022 yılının ikinci yarısında “M60T Tanklarına İlave Yetenek Kazandırılması Projesi Sözleşmesi (TİYK-M60T Projesi)”, Cumhurbaşkanlığı Savunma Sanayii Başkanlığı ile ASELSAN arasında imzalandı.

TİYK-M60T Projesi kapsamında ise M60TM’ler; Volkan-M Atış Kontrol Sistemi, Tank Komuta Kontrol Muhabere Bilgi Sistemi, İlave Zırh Blokları ve Mürettebat Koltukları ile teçhiz edilecekler. Ayrıca modernizasyon sonrası tanklar, teslimat öncesinde Fabrika Seviyesi Bakım/Tamir (FASBAT)’den geçecekler.

volkan atış kontrol ve pulat aktif koruma sistemi
volkan atış kontrol ve pulat aktif koruma sistemi

-M Atış Kontrol Sistemi’nin ise VOLKAN-II Atış Kontrol Sistemi’nden elde edilen tecrübelerle geliştirildiği tahmin ediliyor

VOLKAN-II Tank Atış Kontrol SistemiVOLKAN-II, ASELSAN’ın sektördeki 20 yılı aşkın tecrübesine dayanan, en güncel ve gelişmiş tank atış kontrol sistemidir. Sistem, üstün vuruş gücünün yanı sıra yüksek çözünürlüklü görüntü sağlayarak, savaş ortamında etkinliği maksimum seviyede tutacak şekilde optimize edilmiştir.

M-60TM AMT’de VOLKAN-II ‘yi üstün kılan bazı özellikleri:
• Güncellenmiş gündüz/gece panoramik görüntüleme ve nişan alma üniteleri
• Yeni elektrikli top ve kule stabilizasyon sistemi
• Yeni nesil işlemciler ve arttırılmış işlem gücü
• Yeni nesil sensörler
• Gelişmiş kullanıcı ara yüzleri
• Esnek mimari
• Diğer tank sistemlerine entegrasyon ile arttırılabilen yetenekler
• Arttırılmış yerlilik oranı

Leopard 2A4 Modernizasyonu

Esasında Leopard 2A4 Tankları, halihazırda Türk Silahlı Kuvvetleri envanterindeki en modern tank olma sıfatına sahipler. 2000’li yıllarda Türkiye, Almanya’dan 339+15 adet Leopard 2A4 tedarik etti. Fırat Kalkanı Harekatı esnasında genç yaştaki bu tankların, özellikle zırh korumalarının yetersiz olduğu görüldü. Çünkü Suriye, her türlü modern tanksavar silahının ve SVBIED (patlayıcı yüklü araç) saldırı tekniklerinin kullanıldığı bir muharebe sahasıydı.

FIRAT-M60T Projesi kapsamında kazanımlar: Türk M-60T Tankları, ASELSAN tarafından modernize edilmiş ve M-60TM standardına yükseltilmişlerdi. FIRAT-M60T Projesi ile 160 adetten fazla M-60T Ana Muharebe Tankı’na; PULAT Aktif Koruma Sistemi (AKS), Tank Lazer Uyarı Sistemi (TLUS), Uzaktan Komutalı Silah Sistemi (UKSS), Sürücü Görüş Sistemi (ADİS), Koruma Astarı, Yardımcı Güç Sistemi ve İklimlendirme Sistemi entegrasyonu gerçekleştirildi.

Leopard 2A4 Modernizasyonu
Leopard 2A4 Modernizasyonu

Leopard 2A4T1

Yine acil harekat ihtiyaçları kapsamında ilk olarak 40 adet Leopard 2A4 Tankı, Roketsan tarafından zırh modernizasyonuna tabii tutuldu. edinilen bilgiye göre; 2021 yılında başlayan teslimatlar, 40 adet tankın tamamı için tamamlandı.

Modernize edilen Leopard 2A4T1 Tankları; Roketsan üretimi Tepkisel Reaktif Zırh (ERA), Add-on-Zırh ve Yüksek Balistik Mukavemete Sahip Kafes Zırh ile modernize edildiler. Özetle tanklar, sadece zırh iyileştirmesine tabi tutuldu.

TİYK-LEO 2A4 Projesi

Savunma Sanayii Başkanlığı Kara Kuvvetleri Komutanlığı envanterinde bulunan Leopard 2A4 Ana Muharebe Tanklarının modernizasyonu için Tanklara İlave Yetenek Kazandırılması-Leopard2A4 (TİYK-LEO 2A4) projesini hayata geçiriyor. Proje ile ilk etapta 81 adet Leopard 2A4 tankının modernize edilmesi hedefleniyor.

TİYK-LEO 2A4 Projesi
TİYK-LEO 2A4 Projesi

Her ne kadar zırh modernizasyonuna tabi tutulsa da Leopard 2A4 Tankları, elektronik modernizasyona da ihtiyaç duymaktaydılar. Bu kapsamda yine Cumhurbaşkanlığı Savunma Sanayii Başkanlığı tarafından “Leopard 2A4 Tanklarına İlave Yetenek Kazandırılması Projesi (TİYK-LEO 2A4)” başlatıldı.

TİYK-LEO 2A4 Projesi kapsamında BMC, 81+250 adet Leopard 2A4 Tankı kapsamlı modernizasyona tabi tutacak. Alt yükleniciler ise Roketsan ile ASELSAN olacak.

Oldukça geniş ölçekli bir modernizasyon projesi olan TİYK-LEO 2A4; zırha ek olarak atış kontrol sistemi ve aktif koruma sistemi gibi modernizasyonları da içeriyor.

TİYK-LEO 2A4 Projesi sonuçlandığında, daha önce ASELSAN tarafından yürütülen ancak seri üretime geçmeyen bir modernizasyon projesi ile ortaya çıkarılan ‘Leopard 2A4 NG’ye benzer bir kabiliyet artışı yaşanacağı üzerinde durulmaktadır.

Ayrıca TİYK-LEO 2A4 Projesi kapsamında modernize edilecek tanklara, ALTAY Tankı’nın taretinin entegre edilmesi ihtimalinin bulunduğu şeklinde duyumlar da mevcuttur. Ancak bu bilgi, şu an kesin değildir. BMC tarafından geçtiğimiz yıl, ALTAY Taretli bir Leopard 2A4 Prototipi üretilmiştir.

leopard 2a4 tankı

Leopard 2A4 tankları ilk olarak 1985 yılında ortaya çıktı. Dönemine göre çok üstün özelliklerle tam anlamıyla bir tank katili olmak için tasarlanan Leopard 2A4, bir başka Leopard 2A4 tarafından vurulmadıkça hem delinemez bir tanktı hem de Rheinmetall L44 topu ile delemeyeceği herhangi bir tank o dönemde bulunmamaktaydı. Sovyet T-72 tankları karşısında Doğu Avrupa düzlüklerinde başarılı olmak için tasarlananan 2A4, bütün dünyanın kendisine hayranlıkla bakmasını sağlayarak kendisinden sonra üretilen

M1 Abrams, K1 ve K2 Black Panther, Type-10, Altay gibi birinci sınıf tankların ilham kaynağı olmuştur. Taret kısmında eğimsiz bir zırh yapısına sahip olmasına rağmen sahip olduğu kompozit zırh ile adeta yürüyen bir kale olarak görülen Leopard 2A4 tankları aynı zamanda sahip olduğu ağırlığa rağmen zorlu koşullarda da mücadele edebilmektedir. Sadece zırh, tasarım ve top konusunda değil aynı zamanda otomatik yangın söndürme, stabilite, spall liner, optikler gibi konularda birçok yeniliğe imza atmıştır.

leopard 2a4 tankı
leopard 2a4 tankı

leopard 2a4 tankı ÖZELLİKLERİ

-Namlusu ile birlikte toplam uzunluğu 9,97 metredir.

-Genişliği 3,75 metredir.

-Yüksekliği 2,76 metredir.

-V12 MTU MB873 K-501 Dizel bir motordan güç almakta olup 1479 beygirlik bir güce sahip bulunmaktadır.

-Ağır tanklardan bir tanesi olup ortalama ağırlığı 60 tondur.

-Azami hızı saatte 72 kilometredir.

-Toplam yapabileceği azami menzil kullanım, kullanıldığı yer ve bölgeye göre değişmekle birlikte ortalama olarak 450-460 kilometredir.

-Zırhı kompozit bir zırh olup 3.nesil zırhlardandır.

-Toplam mürettebat sayısı 4 kişidir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir