Libya’dan Türkiye’ye kritik Petrol ve doğal gaz teklifi! ‘

Libya'dan Türkiye'ye kritik Petrol ve doğal gaz teklifi! '

Libya Ulusal Birlik Hükümeti (UBH), Türk iş insanlarını Libya’da yatırım yapmaya ve Libya özel sektörüyle ilişkilerini geliştirmeye çağırdı.

Libya Ulusal Birlik Hükümeti (UBH) Ekonomi ve Ticaret Bakanı Muhammed el-Huveyc ile Türk iş insanlarının bir araya geldiği toplantıda doğal gaz ve petrolde iş birliği potansiyeli ele alındı.

Libya'dan Türkiye'ye kritik Petrol ve doğal gaz teklifi! '
Libya’dan Türkiye’ye kritik Petrol ve doğal gaz teklifi! ‘

Libya Ulusal Birlik Hükümeti (UBH) Türk iş insanlarını yatırıma davet etti. UBH Ekonomi ve Ticaret Bakanlığından yapılan açıklamaya göre, Bakan Muhammed el-Huveyc, Türk-Libya İş Adamları Konseyinden bir heyetle Bakanlığın Trablus’taki yerleşkesinde bir araya geldi.

İki ülke arasındaki seonomik bağların güçlendirilmesi ve işletme sahipleri ile yatırımcılar arasında ağ oluşturmayı hedefleyen toplantıda Türk şirketlerinin Libya’da çeşitli sektörlerde altyapının geliştirilmesindeki rolüne değinildi.

Bu kapsamda Libya Sağlık Bakanlığını desteklemek için iki ülkedeki sağlık alanındaki özel sektör arasında ortaklığın güçlendirilmesi ve başkent Trablus’ta ortak bir hastane kurulması kararlaştırıldı.

Huveyc’in yatırım daveti yaptığı alanların limanları geliştirmek, serbest ve özel ticari bölgeler kurmak, Afrika pazarına yönelik transit ticareti canlandırmak ve ülkenin tüm bölgelerinde sanayi ve tarım projelerinin yerleşmesine katkıda bulunmayı içerdiği belirtildi.

Libya’dan TÜRKİYE’YE KRİTİK PETROL VE DOĞAL GAZ TEKLİFİ

Taraflar petrol ve gaz sektöründeki yatırım projelerini ve Libya Ulusal Petrol Şirketinin gözetiminde petrol ürünleri için rafineriler kurma konusunu ele aldı.

Libya'dan TÜRKİYE'YE KRİTİK PETROL VE DOĞAL GAZ TEKLİFİ
Libya’dan TÜRKİYE’YE KRİTİK PETROL VE DOĞAL GAZ TEKLİFİ

Libya Sağlık Bakanlığını desteklemek için iki ülkedeki sağlık alanındaki özel sektör arasında ortaklığın güçlendirilmesi ve başkent Trablus’ta ortak bir hastane kurulması kararlaştırıldı.

TÜRKİYE, ZOR ANLARDA LİBYA’NIN YANINDA

UBH Başbakan Yardımcısı Ramazan Bucenah 9 Mayıs’ta, ülkenin güney bölgelerini ve şehirlerini enerji, tarım ve sanayi alanlarında kalkındırmak için Türk şirketleriyle verimli işbirlikleri gerçekleştirmeyi arzuladıklarını söylemişti.

Libya Başbakanı Abdulhamid Dibeybe de Müstakil Sanayici ve İşadamları Derneğinin (MÜSİAD) Trablus ofisi tarafından 17 Mayıs’ta düzenlenen gala yemeği programında iki ülke ilişkilerine yönelik değerlendirmelerde bulunmuş ve Türkiye’nin zor anlarda her zaman Libya’nın yanında olduğunu söylemişti.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir