LHD’de kullanılacak Yerli üretim ZAHA amfibi çıkarma aracı

LHD'de kullanılacak Yerli üretim ZAHA amfibi çıkarma aracı

ZAHA – Zırhlı Amfibi Hücum Aracı Genel Bakış

Doğu Akdeniz’de son aylarda yaşanan gerilim Türkiye’nin denizlerdeki gücünün ne denli önemli olduğunu da bir kez daha gözler önüne serdi. Türkiye’nin en büyük savaş gemisi LHD bu yıl göreve başylayaçak , 232 metre uzunluğa sahip dev gemiye eşlik edecek zırhlı araçlar da bir bir görücüye çıkıyor. Söz konusu araçlardan ZAHA’da seri üretimi devam eden aracın tanıtımı yapıldıktan sonra Yunan medyasında ZAHA korkusu yaşanmış, yapılan haberlerde Zırhlı Amfibi Hücum Aracı ile Yunan sahillerine çıkarma yapılacağı öne sürülmüştü.

Zırhlı Amfibi Hücum Aracı (ZAHA), Deniz Kuvvetleri Komutanlığı’nın harekât konsepti ve görev ihtiyaçları göz önüne alınarak FNSS tarafından tasarlanmıştır.

İsmail Demir‘in paylaşımına göre, ZAHA’lar zorlu hava koşullarında denizde alabora olması durumunda, içinde bulunan mürettebata zarar vermeden ve ilave bir sistem kullanmadan kendini döndürme özelliğine sahip. Bu testle doğrulama faaliyetleri tamamlandı ve artık kalifikasyon testlerine başlanacak.

yerli üretim zaha
yerli üretim zaha

2,5 metrelik dalgalarla baş edebilecek şekilde tasarlanan ve denizde kendini düzeltebilme kabiliyeti olan zırhlı araç, denizde 7 knot, karada ise 70 km azami süratle yol alabilecek.

Azami 300 kilometre menzile erişebilecek araç, 12,7 milimetre makineli tüfek ve 40 milimetre bomba atar ile donatılırken uzaktan kumandalı silah istasyonuna da sahip olacak.

Proje kapsamında Deniz Kuvvetleri Komutanlığı’na hücum personel, komuta ve kurtarma olmak üzere 27 Zırhlı Amfibi Hücum Aracı tedarik edilecek.

ZAHA, bir amfibi çıkarma operasyonu esnasında gemi ile sahil arasındaki mesafeyi en hızlı şekilde alma kabiliyetine sahip olan bir araçtır. Harekâtın çıkarma safhasında, kıyıya yanaşan havuzlu çıkarma gemilerinden denize inebilmekte ve aradaki mesafeyi yüksek süratle kat ederek, birliklerin koruma altında ve ateş desteği ile kısa zamanda karaya çıkmasını sağlamaktadır.

https://www.fnss.com.tr/tr/urunler/zaha-zirhli-amfibi-hucum-araci

Suda direnci azaltmaya yönelik gövde tasarımı ve güçlü su jetleri ZAHA’ya, denizde 7 knot azami sürat ile yüksek hareket kabiliyeti kazandırmaktadır. Karada maksimum 70 km/s hıza ulaşan, %60 dik eğim tırmanabilen, %40 yan eğimde tutunabilen ZAHA, 90 cm dik engelleri ve 2 m hendekleri de kolaylıkla geçebilmektedir.

ZAHA, 12.7 mm MT ve 40 mm Otomatik Bomba Atar barındıran uzaktan komutalı kulesi ile yüksek ateş gücüne sahiptir.

Personel Taşıyıcı, Komuta Aracı, Kurtarma Aracı ve Mayın Geçit Açma Aracı olmak üzere dört değişik konfigürasyona sahiptir.

LHD'de kullanılacak Yerli üretim ZAHA amfibi çıkarma aracı
LHD’de kullanılacak Yerli üretim ZAHA amfibi çıkarma aracı

GENEL BİLGİLER

Güç Ağırlık Oranı 20 Bg/ton
Transmisyon Tam Otomatik
Süspansiyon Sistemi Burulabilen Mil
Elektrik Sistemi 24 V
Direksiyon Sistemi Transmisyon Bağlantılı
Mürettebat Kapasitesi 21 (Nişancı, Sürücü ve Komutan Dahil)
Uzunluk 8.3 m
Genişlik 3.3 m
Yükseklik 3.8 m
LHD'de kullanılacak Yerli üretim ZAHA amfibi çıkarma aracı
LHD’de kullanılacak Yerli üretim ZAHA amfibi çıkarma aracı

HAREKET KABİLİYETİ

Azami yol sürati
Karada 70 km/s
Suda 7 knot
Kendini Düzeltme Özelliği
Azami meyil tırmanma %60
Azami yan meyil %40
Hendek aşma 2 m
Dik engel aşma 90 cm

KULE

LHD'de kullanılacak Yerli üretim ZAHA amfibi çıkarma aracı
LHD’de kullanılacak Yerli üretim ZAHA amfibi çıkarma aracı
Ana Teçhizat 40 mm Otomatik Bomba Atar

12.7 mm Makineli Tüfek

Kule tipi Uzaktan Komutalı Kule
Yatay Dönüş 360° Sürekli
Yükselme/Alçalma -7° ile +45°
Görüş Gündüz ve Gece Görüşü
Otomatik Hedef Takibi Standart

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir