L-UMTAS hedeflerini 16 km’den vuracak

L-UMTAS hedeflerini 16 km’den vuracak

ROKETSAN tarafından geliştirilen L-UMTAS lazer güdümlü tanksavar füzesi ile 16 km’den görüş ötesi hedeflerin vurulabileceğini açıkladı. Bir süredir menzil bilgisi ROKETSAN tarafından 8 km olarak paylaşılan L-UMTAS’ın güncellenen menzili, kullanıldığı platforma göre bir dizi avantajı da beraberinde getirecektir.

Günümüzde helikopterler için baş tehditlerden biri olan portatif ve kundağı motorlu alçak irtifa hava savunma sistemlerinin menziline girmeden hedeflere angaje olunabileceği göz önüne alınırsa bu güncellemeden en çok istifade edecek platformlardan birinin helikopterler olacağı değerlendirilebilir. T-129 ATAK taarruz helikopterleri ve DzKK envanterindeki S-70B Seahawk helikopterleri envanterimizde L-UMTAS füzesini kullanabilen helikopterlerdendir.

L-UMTAS
L-UMTAS

Hava araçlarının yanında L-UMTAS’ın kullanabilen kara ve deniz platformları için de benzer şekilde daha güvenli mesafelerden hedefleri vurma kabiliyeti söz konusu olacaktır. ROKETSAN YALMAN/KMC silah sistemi aracılığıyla kara ve deniz platformlarında UMTAS, L-UMTAS, Cirit ve SUNGUR füzeleri kullanılabilecektir.

Ocak 2022’de YALMAN/KMC ile test atışlarını icra eden ve silah sisteminin entegre edildiği konfigürasyonuyla yakın zamanda envantere girecek KAPLAN STA ve Mayıs 2021’de aynı silah sistemi ile test edilen ve seri üretimi başlayan ULAQ Silahlı İnsansız Deniz Aracı’nın güncellemeden faydalanacak ilk kara ve deniz platformlarından olacağı değerlendirilebilir.

ULAQ
ULAQ

L-UMTAS, taarruz helikopterlerinden kullanım için ROKETSAN tarafından geliştirilmiş hassas güdümlü bir tanksavar füze sistemidir. Lazer güdüm yeteneği ve zırh delici tandem harp başlığı L-UMTAS füzesinin sabit ve hareketli hedeflere karşı etkin bir silah sistemi olmasını sağlamaktadır. Füze, atış öncesi veya sonrası hedefe kilitlenebilmektedir.

Kaideye Monteli CİRİT (KMC) Silah Sistemi, hem durarak hem de hareket halinde atış yeteneği ile UMTAS, L-UMTAS ve CİRİT füzelerini yüksek vuruş gücü ile ateşleyebiliyor. ( Roketsan -
Kaideye Monteli CİRİT (KMC) Silah Sistemi, hem durarak hem de hareket halinde atış yeteneği ile UMTAS, L-UMTAS ve CİRİT füzelerini yüksek vuruş gücü ile ateşleyebiliyor. ( Roketsan –

Genel Özellikler

• Gece ve Gündüz Görev Yapabilme Özelliği
• At-Unut Kullanım Modu
• Sütre Gerisinden Atış
• Sabit ve Hareketli Hedef lere Karşı Kullanım
• Geniş Fırlatma Zarfı ile Platform Doğrultusu Dışındaki Hedef lere Etkinlik
• Sıvı Yakıt Yangını ve Kurşun Çarpmasına Karşı
• Duyarsız Mühimmat Özelliği

L-UMTAS
L-UMTAS
Teknik Özellikler
Çap 160 mm
Uzunluk 1.8 m
Ağırlık 37.5 kg
Menzil 16 km
Güdüm Lazer Arayıcı Başlık
Harp Başlığı Zırh Delici Tandem/Parçacık Etkili/Termobarik

2 thoughts on “L-UMTAS hedeflerini 16 km’den vuracak

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir