YERLİ SİLAH SANAYİ FORUMU

Üye olmak için bugün ücretsiz bir hesap açın! Oturum açtıktan sonra, kendi konularınızı ve gönderilerinizi ekleyerek bu siteye katılabilecek, ayrıca kendi özel gelen kutunuz aracılığıyla diğer üyelerle bağlantı kurabileceksiniz!

Yunanistan ordusu Türk dronelarını kör edecek yeni bir silah “mucit” geliştirdi

ADMİN

Administrator
Yönetici
Katılım
9 Kas 2023
Mesajlar
1,772
Tepkime puanı
34
Puanları
48

Türkiye'nin ünü dünyayı aşan silahlı insansız hava araçlarına (SİHA) çare arayan Yunanistan'da, devlet televizyonu gözden kaçmayacak bir haberi ekrana getirdi. Askeri yetkililerden henüz bir açıklama yok, Minotaur adı ise boğa başlı, insan gövdeli mitolojik yaratıktan geliyor.​

Türk-Yunan ilişkilerinde 2020 yazı bir dönüm noktasıydı, Libya ile bir yıl önce anlaşma imzalayan Türkiye yaz mevsiminde Doğu Akdeniz'e araştırma gemisi gönderdi. Araştırma gemisinin yanında savaş gemileri de vardı. Türk ve Yunan orduları Akdeniz'de karşı karşıya gelirken, gözü korkan Atina yönetimi silahlanma yarışına girdi. Geride kalan iki yılı aşkın sürede silahlanmaya milyarlarca euro harcayan Yunanistan, müttefiki Fransa'dan Rafale jetleri ve savaş gemileri satın aldı. ABD'den F-35 almak için başvuru yapan Atina yönetimi, İsrail'den ise insansız hava araçları kiralayıp Ege Denizi'nin ortasındaki İskiri Adası'na yerleştirdi. Yunanistan ordusu, Suudi Arabistan'dan İtalya'ya, Birleşik Arap Emirlikleri'nden İspanya'ya neredeyse her ülkeyle tatbikatlara girişti. Atina'ya en büyük desteği sunan ABD, Girit Adası'ndaki Suda Üssü'ne birçok kez uçak gemisi gönderdi.
Yunan ordusu Türk dronelarını kör edecek yeni bir silah mucit geliştirdi
Yunan ordusu Türk dronelarını kör edecek yeni bir silah "mucit" geliştirdi Dedeağaç Limanı'na tank, zırhlı araç ve silah indiren Amerikan ordusu, kuzeyden güneye Yunanistan'ın birçok noktasında kalıcı üs elde etti. Türkiye, birçok kez Yunanistan'daki ABD üslerinin kime karşı kurulduğunu gündeme getirdi. Türkiye'nin ürettiği silahlı insansız hava araçlarının (SİHA) Etiyopya'dan Ukrayna'ya, Suriye'den Libya ve Dağlık Karabağ'a birçok savaşın kaderini değiştirmesiyle, Yunanistan tarafı kırmızı alarm verdi. Türkiye, uluslararası medya tarafından silahlı drone'ların yıldızı olarak tanımlanan Bayraktar TB2'ye yenilerini eklerken, Yunanistan da kendi insansız hava aracı programını başlattı.
Ankara-Atina hattı liderlerin karşılıklı hamle ve açıklamalarıyla yangın yerine dönerken, Yunan medyasına çıkan bir "mucit" Türkiye'nin olası drone operasyonuna karşı Minotaur isimli dronesavar geliştirdiğini söyledi. Geliştirdiği yeni silahın droneları kör etme ve helikopterlerin termal dedektörlerine karşı görünmez olma yeteneğine sahip olduğunu ifade eden "mucit", "Yunanistan'ın uyumadığını gösterdik" diye konuştu.

Türkiye ile Yunanistan arasındaki gerilim son dönemde yapılan karşılıklı açıklamalarla iyiden iyiye tırmanırken Atina'da dikkat çeken bir gelişme yaşandı.

"MINOTAUR" İSİMLİ DRONESAVARINI TANITTI​


Yunan televizyonu ERT'ye çıkan Kostas Soukos isimli bir mucit, Türkiye'nin olası bir drone operasyonuna karşı savunma sistemi geliştirdiğini duyurdu. Devlet televizyonuna çıkıp açıklamalarda bulunan "mucit", Minotaur adını verdiği dronesavarı tanıttı.

300 KİLOVATLIK BİR LAZER SİSTEMİNE SAHİP​


Larissa'da yaşayan Soukos, Yunan mitolojisinde boğa kafasına sahip bir erkek olarak tasvir edilen minotaurdan esinlendiği savunma sisteminde robotik bir altyapı olduğunu ve 300 kilovatlık bir lazer sisteminin bulunduğunu söyledi.

MINOTAUR İSİMLİ DRONESAVARINI TANITTI
"MINOTAUR" İSİMLİ DRONESAVARINI TANITTI

DRONELARI KÖR ETME YETENEĞİ VAR​


Sözcü'de yer alan habere göre Soukos, "Bu savunma sisteminin Yunan hava sahasına giren droneları kör etme yeteneği var ve helikopterlerin termal detektörlerine karşı da görünmez olabiliyor" dedi. Soukos, "Yunanistan'ın uyumadığını gösterdik. Genç bilim insanlarımız ülkenin acilen ihtiyaç duyduğu akıllı sistemleri üretmeyi başarıyor" dedi.

YUNAN ORDUSU HENÜZ BİR AÇIKLAMA YAPMADI​


Yunan ordusundan yetkililerin Minotaur ile ilgili henüz bir açıklama yapmadığı ifade edildi.

En son Rus Pantsir Hava Savunma Sistemlerinin karşısında çaresiz kaldığı Türk SİHA'larını durduracağı imasıyla yayınlanan haber Yunan medyasında geniş yer buldu. 'Mucit'i sayfalarına taşıyan Yunan medyası, Türkiye'nin Yunan ordusunun Ege Denizi'ndeki adalara yaptığı silah sevkiyatını insansız hava araçlarıyla görüntülediğini hatırlattı. Haberlerde ayrıca, Türk drone'larının neredeyse her gün Ege Denizi'ndeki Yunan adalarının üstünde uçtuğu da belirtildi.

Yunanistan'ın ilk İHA'sı Archytas detaylar için tıklayınız

Yunanistan'ın ilk İHA'sı Archytas
Yunanistan'ın ilk İHA'sı Archytas
 

Reklam

Çevrim içi üyeler

Şu anda çevrim içi üye yok.
Üst