YERLİ SİLAH SANAYİ FORUMU

Üye olmak için bugün ücretsiz bir hesap açın! Oturum açtıktan sonra, kendi konularınızı ve gönderilerinizi ekleyerek bu siteye katılabilecek, ayrıca kendi özel gelen kutunuz aracılığıyla diğer üyelerle bağlantı kurabileceksiniz!

Yunanistan: Adalara Sırp üretimi 40-70 km. menzilli çok namlulu roket atar yerleştirecek

ADMİN

Administrator
Yönetici
Katılım
9 Kas 2023
Mesajlar
1,884
Tepkime puanı
46
Puanları
48
Yunanistan’ın Sırbistan’dan satın alacağı 40-70 km. menzilli çok namlulu roketatarları Ege’deki adalara yerleştirmeyi planladığı ortaya çıktı. Yunanistan Lozan Antlaşması'na göre silahlandırılmaması ve imara açılmaması gereken Ege adalarındaki askeri gücünü Türkiye'nin tepkisine rağmen arttırmayı sürdürürken bu kez de Sırbistan'dan satın alacağı ve 40-70km. menzili olan Tamnava marka çok namlulu roketatarları Ege ‘deki Türkiye'ye komşu adalara yerleştirmeyi planladığı ortaya çıktı. Sırbistan'ın “Balkan Güvenlik Sistemi”/”Balkanska sefikštika mreža” tarafından yayımlanan bir habere göre, Yunanistan'ın Sırbistan'dan 70 km ve 40 km menzile sahip Sırp yapımı Tamnava çok namlulu roketatarlarla ilgilendiği ileri sürüldü. Haberde Sırbistan'ın, Yunanistan'ın Ege Denizi adalarına konuşlandırdığı RM-70 çoklu roketatar sistemlerinin bir kısmını Ukrayna'ya bağışlamayı planladığı belirtildi. Bu nedenle yaklaşık bir ay önce Belgrad'dan bir heyetin Atina'ya gelerek Yunanistan Savunma Bakanlığı ve Genelkurmay Başkanlığı'nda temaslarda bulunarak analiz edilmek üzere ilgili paketi sunduğu ileri sürüldü. Haber Yunanistan medyasında geniş yer buldu. Sırbistan’ın, Yunanistan’ın Ege Denizi adalarına konuşlandırdığı RM-70 çoklu roketatar sistemlerinin bir kısmını Ukrayna’ya bağışlamayı planladığı belirtildi. Bu nedenle yaklaşık bir ay önce Belgrad’dan bir heyetin Atina’ya gelerek Yunanistan Savunma Bakanlığı ve Genelkurmay Başkanlığı’nda temaslarda bulunarak analiz edilmek üzere ilgili paketi sunduğu ileri sürüldü. Haber Yunanistan medyasında geniş yer buldu.
Yunanistan: Adalara Sırp üretimi 40-70 km. menzilli çok namlulu roket atar yerleştirecek
Yunanistan: Adalara Sırp üretimi 40-70 km. menzilli çok namlulu roket atar yerleştirecek

Sırbistan Silahlı Kuvvetleri, M-77 Oganj ÇNRA sistemleri​

Yapıldığı 1977 yılından bu yana ilk defa modernize edilen Oganj roket lançeri önemli ölçüde dijitalize edilerek kabiliyetleri artırıldı. Yeni bir ataletsel navigasyon sistemine (INS) sahip olması ve iletişim sistemlerinde iyileştirme yapılması yüksek kullanım hızı ve mobilite de sağlıyor. Modernize edilen Oganj ÇNRA sisteminin atışa hazır hale gelmesi 3 dakika sürüyor. Sistemin geliştirilmesine yönelik çalışmalar 2019 yılında tamamlandı. Sırp Savunma Sanayii’nin birçok şirketi bu projeye katılırken, modernizasyondan sorumlu ana yüklenici “Prva petoletka”firmasıdır. Geliştirmenin büyük bir kısmı ise Čačak Teknik Bakım Enstitüsü tarafından yapıldı.
Yunanistan: Adalara Sırp üretimi 40-70 km. menzilli çok namlulu roket atar yerleştirecek
Yunanistan: Adalara Sırp üretimi 40-70 km. menzilli çok namlulu roket atar yerleştirecek Kendisi, halihazırda geliştirilmiş olan 40 km menzilli mühimmat ve geliştirilmekte olan 50 km menzilli roket mühimmatları da dahil olmak üzere mevcut tüm güdümsüz roket mühimmatlarını ateşleme yeteneğine sahiptir.” M-77, FAP 2026 BDS/A6×6 kamyon yatağına monte edilen ÇNRA lançer sistemi, 20 km menzilli 32 adet 128 mm topçu roketi kapasitesine sahip. Diğer bir özellik de fırlatıcının ikinci atış için 3 dakika içinde yeniden yüklenmesine izin veren 32 adet ek, yeniden roket yükleme paketinin önemsendiği bir tasarım olmasıdır.
 

Reklam

Çevrim içi üyeler

Şu anda çevrim içi üye yok.
Üst