YERLİ SİLAH SANAYİ FORUMU

Üye olmak için bugün ücretsiz bir hesap açın! Oturum açtıktan sonra, kendi konularınızı ve gönderilerinizi ekleyerek bu siteye katılabilecek, ayrıca kendi özel gelen kutunuz aracılığıyla diğer üyelerle bağlantı kurabileceksiniz!

Yunanistan adalara İsrail yapımı anti-drone sistemi yerleştirdi

ADMİN

Administrator
Yönetici
Katılım
9 Kas 2023
Mesajlar
1,884
Tepkime puanı
46
Puanları
48
TÜRKİYE'nin insansız hava araçlarının (İHA) dünya çapındaki başarısı ve şöhreti Yunanistan'ı korkuttu. Yunanistan'ın Ege'de Türk İHA'larını bloke edecek bir sistemi yerleştirmeyi planladığı ileri sürüldü. Yunan FIR (uçuş bilgi bölgesi) hattına girecek İHA'ları tespit edecek sistem elektronik bir kalkan oluşturarak kullanıcının İHA üzerindeki kontrolü kaybetmesine neden olacak. Türkiye'nin Ege'deki deniz ve hava üstünlüğü Yunanistan'a korku salmaya devam ediyor. Batı ülkelerinden destek alan Yunanistan, Türk İHA'larını durdurabileceğini zannederek yeni bir sistem almayı planlıyor. Yunan basını, hükümetin anti-drone sistemlerini alarak Ege Adaları'na yerleştireceğini yazdı.
Yunanistan'ın, Ege Adaları'na Türkiye'nin İnsansız Hava Araçlarını bloke edecek bir sistem bulmayı planladığı ileri sürüldü.
Yunanistan'ın temin ettiği anti-drone sistemleri 2022 yazında, "Yunanistan FIR hattını (Uçuş Bilgi Bölgesi)" korumak amacıyla Ege ve Doğu Akdeniz'in bir kısmına yerleştirilecek "Yunan FIR hattına" girecek İHA'ları tespit edecek sistem, elektronik bir kalkan oluşturarak kullanıcının İHA üzerindeki kontrolü kaybetmesini sağlıyor.
tb-2
tb-2 YUNANİSTAN İHA SAYISINI ARTIRMAK İSTİYOR Yunanistan Hava Kuvvetleri de ABD'den "MQ-9" tipi İHA almak için harekete geçiyor. İlgili birimlerce onaylanması halinde yapılacak 3 adet "MQ-9" tipi İHA ve bir veya iki kontrol istasyonu alımı için yaklaşık 350 milyon avro ödenmesi öngörülüyor. Yunanistan Genelkurmay Başkanı Konstandinos Floros'un da ülkesinin kiralama yöntemiyle İsrail'den edindiği iki "Heron" tipi İHA'ya üç tane daha ekleme talebini görüşmek üzere bu hafta içinde İsrail'i ziyaret etmesi planlanıyor.

İHA alımına 350 milyon avro​

Türkiye'nin yeni silahı kabusları oldu! Yunanistan teyakkuza geçti​

Türkiye'nin yerli üretim İHA ve SİHA'ları Yunanistan'ı tedirgin ediyor. Atina, rekabete girmenin yollarını arıyor. Yunan basını da ilk kez EFES-2022 Tatbikatında görücüye çıkan Türkiye'nin yeni kamikaze İHA'sı Kargı'yı mercek altına aldı. Atina yönetiminin, Türk İHA ve SİHA'ları karşısında çözüm arayışında olması da Yunan basınında gündem oluyor. "Düşman hava sahasında uzun süre gezebiliyor, hedefini bularak başarıyla imha ediyor." Seri üretim için gün sayan Türkiye'nin yeni kamikaze İHA'sı Kargı'nın özellikleri Yunan basınında yer alırken, yerli İHA'nın ilk kez EFES-2022 Tatbikatında tanıtıldığına dikkat çekildi. Kargı'nın frekansları tespit etme özelliği sayesinde radarları etkisiz hale getirdiği vurgulandı. Türk İHA’larının yaklaşık 2.5 yıldır Ege’de gerçekleştirdikleri uçuşlar, Yunanistan’ın askeri planlamalarında ciddi sorun yaratıyor. Ta Nea gazetesinde yayımlanan bir yazıda, “Türk İHA’ları hemen her gün hem Yunan savaş gemilerinin Ege’deki hareketlerini, hem de adalardaki Yunan savunma noktalarını izleyebiliyorlar” denildi. Türk İHA’ları ayrıca, Yunanistan için ciddi bir ekonomik sorun haline de geldi. Yunan Hava Kuvvetleri, Türk İHA’larını “tespit” ve “püskürtme” operasyonları için F-16 savaş uçaklarını havalandırıyor. Böylece, Türk İHA’ları düşük bir maliyetle uçarken, Yunan F-16’ların her uçuşu binlerce Euro’ya mal oluyor.
STM-KARGU-Kamikaze-iha
STM-KARGU-Kamikaze-iha

"YUNAN SİLAHLI KUVVETLERİ TEYAKKUZDA"​

Sportime.gr haber sitesi, kargının uzun süre havada kalarak hedefleri yok edebildiğini ifade etti. Atina yönetiminin, Türk İHA ve SİHA'ları karşısında çözüm arayışında olması da Yunan basınında gündem oluyor. Hem yazılı hem de görsel basında yer alan haberlerde, Yunan Silahlı Kuvvetleri'nin teyakkuzda olduğu vurgulandı. Özellikle hava kuvvetlerini güçlendirmek için girişimlerde bulunulduğuna dikkat çekildi.

"ABD'DEN İHA ALMAK İÇİN HAREKETE GEÇİLDİ"​

Yunan Hava Kuvvetleri'nin de ABD'den İHA almak için harekete geçtiği bildirildi. Üç İHA ve iki kontrol istasyonu alımının Atina'ya maliyetinin 350 milyon euro olması bekleniyor. Yunan Genelkurmay Başkanı Konstantinos Floros'un da 7-9 Haziran'da İsrail'i ziyaret etmesi planlanıyor.
ALPAGU, KARGU ve TOGAN ile başladığımız kamikaze iha
ALPAGU, KARGU ve TOGAN ile başladığımız kamikaze iha İHA’LARI ENGELLEMEK HER KOŞULDA MÜMKÜN DEĞİL Yunanistan’ın Türkiye’nin İHA’larını parazit yayan elektronik muharebe cihazlarıyla etkisiz hale getirmesi, her koşulda mümkün değil. Kullanılacağı alan ve rota önceden belirlenmiş ise hava aracı havalandıktan sonra yerden ek komut alma ihtiyacı duymaksızın bırakıldığı noktaya kendisi geri dönüş yapıyor. Dolayısıyla dış sinyal müdahalelerine karşı ‘kapalı’ kalıyor. İstasyon ile İHA arasında sürekli komut alışverişi yapılması halinde bir risk durumu oluşabilir.
 

Reklam

Çevrim içi üyeler

Şu anda çevrim içi üye yok.
Üst