YERLİ SİLAH SANAYİ FORUMU

Üye olmak için bugün ücretsiz bir hesap açın! Oturum açtıktan sonra, kendi konularınızı ve gönderilerinizi ekleyerek bu siteye katılabilecek, ayrıca kendi özel gelen kutunuz aracılığıyla diğer üyelerle bağlantı kurabileceksiniz!

Yunan F-35’leri alacakları tarihi 2028 olarak açıkladı

ADMİN

Administrator
Yönetici
Katılım
9 Kas 2023
Mesajlar
1,884
Tepkime puanı
46
Puanları
48
Yunanistan Başbakanı Kiriakos Miçotakis, ABD'den sipariş edilen F-35 savaş uçaklarının 2028 yılında teslim alınacağını açıkladı. "Yunanistan’ın sesi Brüksel’den Amerikan Kongresi’ne kadar her yerde duyuluyor ve ülkemiz bir enerji üssüne, bir kahramana dönüşüyor. Ekipman programlarımız tamamlanacak. 2028’de ilk F-35 savaş uçağını alacağız. Bu uçaklar, dünyanın en modern uçağına hizmet etmek için 150 milyon eurodan fazla yatırımın yapılacağı Andravida’da konuşlanacak." Yunanistan 40 adet f-35 UÇAK TALEP ETTİ Yunanistan merkezli SKAİ tarafından yapılan habere göre Yunanistan, 40 adet F-35 savaş uçağı tedariki için ABD’ye resmi talepte bulunmuştu. Bu kapsamda Yunanistan Savunma Bakanlığı yetkililerinin süreci hızlandırmak için ABD’yi ziyaret edeceği aktarılmıştı. Yunanistan’ın F-35 savaş uçağı alacağına dair iddialar geçtiğimiz senelerde ortaya çıkmıştı.
Yunan F-35'leri alacakları tarihi 2028 olarak açıkladı
Yunan F-35'leri alacakları tarihi 2028 olarak açıkladı İlk olarak Estia Gazetesi’ne dayandırılan habere göre Yunanistan’ın Amerika Birleşik Devletleri’nden 20 adet F-35 savaş uçağı alacağı iddia edilmişti. Öte yandan Yunanistan, Fransa’dan 4.5 nesil savaş uçağı Dassault Rafale tedarikine de devam ediyor. Son olarak tedarik edilecek uçak sayısı, 18’den 24’e çıkarılmıştı. F-35'LER ANDRAVİDA HAVA ÜSSÜ'NE KONUŞLANACAK F-35 jetlerinin hangi üsse konuşlanacağını da açıklayan Miçotakis, "Bu uçaklar, dünyanın en modern uçağına hizmet etmek için 150 milyon euro'dan fazla yatırımın yapılacağı Andravida'da konuşlanacak" ifadesini kullandı.

KAAN Savaş Uçağı Ne Zaman Envantere Girecek?​

Milli Muharip Uçak Programı kapsamında geliştirdiği KAAN Savaş Uçağı‘na ağırlık veren Türkiye, ilk uçakları 2028 yılında 20 adet KAAN Blok-10 uçağının Hava Kuvvetleri’ne teslim edileceğini duyurdu. Ancak ilk teslim edilecek uçakların, 4.5 nesil özelliği göstereceği; ilerleyen süreçte yapılacak iyileştirmelerin sonucunda, KAAN’ın 5. nesil standardında yükseltileceği biliniyor.
KAAN Savaş Uçağı Ne Zaman Envantere Girecek?
KAAN Savaş Uçağı Ne Zaman Envantere Girecek? KAAN'ın ikinci prototipi üretim sürecinde. Yıl sonuna kadar tamamlanması hedefleniyor ancak ilk uçacak versiyon resimlerde gördüğünüz ilk prototip olacak. Seri üretime kadar 7-8 adet prototip inşa edilecek. 2028 yılında Kuvvet'e teslim edilecek olan modellerin tamamında AESA radar bulunacak. Uzun ve yoğun test sürecinde uçakta değişikliklerin olması da muhtemel.
 

Reklam

Çevrim içi üyeler

Şu anda çevrim içi üye yok.
Üst