YERLİ SİLAH SANAYİ FORUMU

Üye olmak için bugün ücretsiz bir hesap açın! Oturum açtıktan sonra, kendi konularınızı ve gönderilerinizi ekleyerek bu siteye katılabilecek, ayrıca kendi özel gelen kutunuz aracılığıyla diğer üyelerle bağlantı kurabileceksiniz!

YPG’yi destekleyen ABD: Türkiye, askerlerimizin 300 metre yakınını vurdu!

ADMİN

Administrator
Yönetici
Katılım
9 Kas 2023
Mesajlar
1,884
Tepkime puanı
46
Puanları
48
Pentagon Türk jetlerinin Suriye'nin kuzeyindeki ABD askerlerini 'doğrudan tehdit' ettiğini savundu, CENTCOM ise vurulan üssün yerini açıklayamayacağını duyurdu. Amerikan medyası ise, mesafeleri bile yazdı. Türk savaş uçakları ile insansız hava araçları Suriye ve Irak'ın kuzeyindeki teröristlere bomba yağdırdı. Tel Rıfat'tan İran sınırına kadar PKK ve YPG'li teröristlerin hedef alındığı harekâtın adı, Pençe-Kılıç. Ankara'dan yapılan son açıklamalara göre, onlarca hava saldırısında 254 terörist öldürüldü. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, hafta içinde üst üste kara hârekatı mesajı verdi, "Uçaklarla, toplarla, SİHA'larla yaptığımız operasyonlar sadece başlangıçtır. Bizim için en uygun olan vakitte karadan da teröristlerin tepesine tepesine bineceğiz" dedi. Türk jetlerinin havalanması beklendiği gibi dünyada büyük ses getirdi. Yıllardır Suriye'nin kuzeyindeki YPG'li teröristleri eğiten ve binlerce TIR'lık silah yardımı gönderen ABD, Türk ordusunun muhtemel bir kara operasyonuna karşı. Rusya'dan da benzer açıklamalar geldi. ABD, Irak ve Suriye'de geniş bir bölgeyi aylarca elinde tutan bir diğer terör örgütü DEAŞ'a karşı YPG'lilerle birlikte savaştığını savunuyor. Washington ayrıca, yıllardır YPG'li teröristleri Suriye Demokratik Güçleri (SDG) adıyla meşrulaştırmayı deniyor.
YPG'yi destekleyen ABD: Türkiye, askerlerimizin 300 metre yakınını vurdu!
YPG'yi destekleyen ABD: Türkiye, askerlerimizin 300 metre yakınını vurdu! Suriye'nin kuzeyinde yaklaşık 900 askeri bulunduğu bilinen ABD Savunma Bakanlığı, gece yarısı Türkiye'yi hedef alan resmi bir açıklamaya imza attı. Pentagon, Türkiye'nin Suriye'nin kuzeyinde düzenlediği hava saldırılarının, bölgedeki Amerikalı askeri personelin güvenliğini tehdit ettiğini duyurdu. Washington'ın 'derin kaygı'sını yansıtan yazılı açıklamanın altında, Pentagon sözcüsü Tuğgeneral Patrick Ryder'ın imzası var. Açıklamada, Türk jetlerinin bombardımanının ABD'li askerleri doğrudan tehdit ettiği savunuldu, "DEAŞ'ın yenilgiye uğratılması misyonuna odaklanılması ve bölgedeki personelin güvenliğinin sağlanması için gerilimin derhal azaltılması gerek" denildi. ABD TERÖRİSTLERE 'YEREL ORTAKLAR' DEDİ Sözcü Ryder, ABD'nin Türkiye'nin 'meşru güvenlik kaygılarının farkında olduğunu' eklese de tıpkı geçmişteki açıklamalarda olduğu gibi hava saldırıları sonucu bölgede gerginliğin arttığını, DEAŞ teröristleriyle mücadelede yıllardır sağlanan ilerlemenin tehdit altında olduğunu ileri sürdü. Pentagon ayrıca, 10 bin DEAŞ teröristinin halihazırda Suriye'nin kuzeyinde hapiste tutulduğunu kaydedip YPG'li teröristler için 'yerel ortaklar' ifadesine yer verdi. Bölgedeki gerilimin 'derhal yatıştırılması'nı isteyen resmi açıklamada ayrıca Irak vurgusu da vardı: "Gerek Türkiye'de gerekse Suriye'de bu eylemlerin bir sonucu olarak sivil can kayıplarının olmasını kınıyoruz ve başsağlığı dileklerimizi iletiyoruz. Sivil altyapının kasıtlı olarak hedef alındığı yönündeki haberlerden kaygılıyız. Tırmanmanın yatıştırılması çağrısı yaparken, Türkiye'nin meşru güvenlik kaygılarının da farkındayız. Türkiye ve diğer 'yerel ortaklar'ımızla ateşkes düzenlemelerinin korunması hakkında görüşmeye devam edeceğiz." Pentagon'dan kısa süre önce açıklama yapan ABD Merkez Kuvvetler Komutanlığı (CENTCOM) da, Türkiye’nin hava operasyonunun Suriye’deki Amerikalı askerlere tehdit oluşturduğunu dile getirdi.
ABD TERÖRİSTLERE 'YEREL ORTAKLAR' DEDİ
ABD TERÖRİSTLERE 'YEREL ORTAKLAR' DEDİ

ASKERİ ÜSSÜN YERİNİ AÇIKLAMADILAR AMA...

CENTCOM sözcüsü Albay Joe Buccino, ABD'nin Suriye'deki durumu istikrarsızlaştıracak her türlü askeri eyleme karşı olduklarını savundu, Türk jetlerinin sınır ötesi harekatına dair, "Ortak amaçlarımızı tehdit etmektedir" dedi. CENTCOM, Türk jetlerinin bombardımanından etkilenen ABD askerlerinin nerede olduğunu belirtmedi, "Şu anda askeri üssün yerini açıklayamayız" ifadesini kullandı. Ancak ABD'nin resmi yayın organı VOA'daki bir haber, söz konusu üssün Suriye'nin kuzeyindeki Haseke yakınlarında olduğunu kaydediyor. Haberini Pentagon'dan bir yetkiliye dayandıran VOA, 22 Kasım'da gerçekleşen hava saldırısının ABD askerlerinin Haseke'deki ortak üssüne 300 metre mesafede gerçekleştiğini duyurdu. VOA'daki haberde ayrıca, YPG'li teröristlerin verdiği bilgiler de kullanıldı. Haberde dikkat çekici bir başka detay, CENTCOM'un 22 Kasım Salı günü Haseke'nin kuzeyindeki söz konusu üstte hiçbir ABD'li askerin bulunmadığını belirterek saldırıyı kabul etmesi oldu.

MESAFE 130 METREYE DÜŞTÜ!

Washington Post'ta yayımlanan bir analizin başlığı ise, 'Türkiye Suriye'nin kuzeyinde ateşle oynuyor' oldu. David Ignatius'un köşe yazısında Türk savaş uçaklarının ABD'lilere 'tehlikeli şekilde' yakın olan hedefleri vurduğu dile getirildi. Mevcut tabloyu 'tehlikeli bir parlama noktası' sözleriyle tanımlayan Ignatius'un analizinde, Türk bombardımanının ABD askerlerinin 130 metre yakınında gerçekleştiği savunuldu. Washington Post köşe yazarı, 130 metre bilgisinin kendisine CENTCOM sözcüsü Albay Joe Buccino tarafından e-posta aracılığıyla verildiğini yazdı.

GENELKURMAY BAŞKANLARI GÖRÜŞTÜ

Suriye'nin kuzeyindeki gelişmelerin Pentagon tarafından duyurulmasından saatler önce ise, Türkiye ve ABD genelkurmay başkanları görüştü. Genelkurmay Başkanı Orgeneral Yaşar Güler ve ABD'li mevkidaşı Orgeneral Mark Milley, telefon konuşmasında görüş alışverişinde bulundu. ABD ordusundan yapılan yazılı açıklamada Suriye'ye değinilmedi ancak Mark Milley'in 'karşılıklı stratejik çıkarlarla ilişkin birkaç maddenin ele alındığını söylediği' kaydedildi. Açıklamada ayrıca Türkiye'nin kilit bir NATO müttefiki olduğu ve ”Amerika'nın ikili stratejik ilişkilere değer verdiği” belirtildi.
ABD TERÖRİSTLERE 'YEREL ORTAKLAR' DEDİ
ABD TERÖRİSTLERE 'YEREL ORTAKLAR' DEDİ

POLITICO'DAN SKANDAL BAŞLIK!

ABD'nin ünlü dergisi Politico'ya konuşan YPG'li teröristlerin elebaşı Mazlum Abdi ise, ABD Başkanı Joe Biden'a yalvardı. Biden'a 'çağrı'da bulunan terörist başı, ABD liderinden Türkiye'nin muhtemel kara harekatını durdurmasını istedi. Politico dergisi haberinin başlığında büyük bir skandala imza atıp 'Türk işgali' ifadesini kullandı, YPG'li teröristlerin ABD'nin halihazırdaki tutumundan şikayetçi olduğunu ve Washington'dan Ankara üstündeki baskıyı artırmasını istediklerini yazdı. Politico ayrıca, ABD ordusunun Türk ordusuyla her düzeyde görüştüğünü kaydetti, verilen mesajın ise 'operasyonun durdurulması gerektiği' olduğunu savundu. Amerikan dergisi, Türkiye'nin muhtemel bir kara hârekatında Kobani ve Münbiç'i hedef alacağını, söz konusu bölgede Rusya ve Suriye'ye ait birliklerin bulunduğunu da belirtti. Politico, Amerikan askerlerinin söz konusu yerlerden 2019 yılında çekildiğini vurguladı.
 

Reklam

Çevrim içi üyeler

Şu anda çevrim içi üye yok.
Üst