YERLİ SİLAH SANAYİ FORUMU

Üye olmak için bugün ücretsiz bir hesap açın! Oturum açtıktan sonra, kendi konularınızı ve gönderilerinizi ekleyerek bu siteye katılabilecek, ayrıca kendi özel gelen kutunuz aracılığıyla diğer üyelerle bağlantı kurabileceksiniz!

Yerli Uçak Gemisi için 110 kişilik ekip kuruldu

ADMİN

Administrator
Yönetici
Katılım
9 Kas 2023
Mesajlar
1,881
Tepkime puanı
45
Puanları
48
Türkiye TCG Anadolu'dan sonra daha büyüğünü yapmak için 110 kişilik elip ile kolları sıvadı gerçek anlamda savaş uçaklarının kalıp ineceği geniş pistı olan uçak gemisinin tasarım faaliyetleri başlamış oldu. Uçak gemisinin başlıca özelliklerinden biri STOBAR sistemi uçaklar kalkarken bir rampadan kalkar ve uçakların kalkış anında rahatlıkla havalanmasını sağlar uçaklar inişe geçtiğinde ise bir çelik yakalama tel yardımı ile rahatça inmesini ve kısa pistte durmasını sağlayan bir sistem ile karşımıza çıkacak.
Uçak Gemisi(1).jpg
Yerli Uçak gemisin de hangi hava araçları kullanılacak?
Yerli uçak gemisi üretildiğinde özellikle Avrupada'ki örneklere baktığımızda genel olarak KAAN avcı uçağı için kullanılacak gibi görünüyor TCG ANADOLU iha, siha, KIZILELMA, tb-3 gibi benzeri insansız hava araçları için kullanılırken yerli uçak gemisi ise daha çok savaş uçakları için kullanılması planlanmakta.
Yerli Uçak gemisinin özellikleri ne olacak?
Resmi açıklamalara baktığımız zaman: 285 metre tam boya, 68 metre genişliğe, 60 bin ton ağırlığa, 25 knots hıza, COGAG tahrik sistemine (elektrik enerjisinin üretildiği sistem), STOBAR uçak kalkış/iniş sistemine ve 10.1 metre su çekimine sahip olacak şekilde dizayn ediliyor.
Yerli Uçak gemisin'in ne kadarı yerli olacak?
Yerli Uçak gemisin'in ne kadarı yerli olacak?
Yerli uçak gemisinde hangi donanımlar kullanılacak şu anda belirtilmedi fakat uçak gemisinde bulunması gereken tüm donanımlar yerli olarak üretilebilecek teknolojiye sahip olduğumuzu bildirmekten gurur duyuyoruz ve kullanılacak sistemler büyük oranda yerli sistemler ile donatılacaktır. Yerli uçak gemisi teslim tarihi henüz belirtilmedi daha tasarım aşamasında olduğu için yetkililer bitiş tarihi için henüz erken daha yolun başındayız inşallah kısa zamanda en iyisini üreterek teslim edeceğiz denildi.
 

Reklam

Çevrim içi üyeler

Şu anda çevrim içi üye yok.
Üst