YERLİ SİLAH SANAYİ FORUMU

Üye olmak için bugün ücretsiz bir hesap açın! Oturum açtıktan sonra, kendi konularınızı ve gönderilerinizi ekleyerek bu siteye katılabilecek, ayrıca kendi özel gelen kutunuz aracılığıyla diğer üyelerle bağlantı kurabileceksiniz!

Yerli otomobil TOGG’da ilk batarya üretildi testi gecti

ADMİN

Administrator
Yönetici
Katılım
9 Kas 2023
Mesajlar
1,884
Tepkime puanı
46
Puanları
48
Yerli otomobil TOGG’da çalışmalar tüm hızıyla sürüyor. TOGG ve Farasis Energy ortaklığında temiz enerji depolama çözümleri geliştirmek üzere kurulan Siro Silk Road Temiz Enerji Depolama Teknolojileri (Siro), Gebze’de kurduğu Batarya Geliştirme Merkezi’nde ilk prototip batarya ürettiğini açıkladı. Yerli otomobil Togg, elektrikli SUV modelini homologasyon sürecinin tamamlanmasının ardından 2023'ün ilk çeyreğinde yollara çıkaracak. 29 Ekim'de seri üretimine başlanacak yerli otomobil Togg için krtik bir viraj daha geçildi. TOGG İLK BATARYA ÜRETİLDİ Son olarak Gebze’de bulunan Batarya Geliştirme Merkezi’nde ilk prototip bataryanın üretildiği ve testlerinin başarıyla gerçekleştirildiği duyuruldu. TOGG’un bataryalarını üretecek firmanın sosyal medya hesabı üzerinden yaptığı paylaşımda ‘‘Elektrikli araçlar başta olmak üzere farklı kullanım alanlarına yönelik geliştirme faaliyetlerine başladığımız Gebze’deki Batarya Geliştirme Merkezimizde ilk prototip bataryamızın üretim ve testlerini başarıyla tamamladık’’ ifadelerine yer verildi.
Yerli otomobil’de bataryalar TOGG ve Farasis Energy ortaklığında temiz enerji depolama çözümleri geliştirmek üzere kurulan Siro Silk Road Temiz Enerji Depolama Teknolojileri (Siro) tarafından üretilecek.

Tesiste üretilen ilk batarya, yapılan testler sonucunda başarılı bulundu.

Yerli otomobil TOGG'da ilk batarya üretildi testi gecti
Yerli otomobil TOGG'da ilk batarya üretildi testi gecti 2023 YILINDA SERİ ÜRETİME GEÇİLECEK Eylül 2021'de kurulan Siro, seri üretime 2023 yılının başından itibaren başlayacak. İkinci aşamada Siro, Batarya Geliştirme Merkezi ile Farasis Energy’nin Li-Ion NMC batarya hücrelerini üretecek. CUMHURBAŞKANI ERDOĞAN'DAN TOGG PAYLAŞIMI Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, test ve deneme süreçleri devam eden Türkiye'nin otomobili Togg'un test sürüşünü yaptığı anların videosunu paylaştı. Cumhurbaşkanı Erdoğan, "Bir Togg hatırası" etiketiyle Twitter hesabından videolu paylaşımda bulundu. Gebze Bilişim Vadisi'nde dün düzenlenen "Teknoloji ve Sanayinin Merkezi Kocaeli'ye Değer Katanlar Ödül Töreni"ne katılan Erdoğan, sonrasında Togg'un test süreçleri devam eden mühendislik prototipini denemişti. Test sürüşünde Erdoğan'a Togg Üst Yöneticisi Mehmet Gürcan Karakaş da eşlik etmişti.
CUMHURBAŞKANI ERDOĞAN'DAN TOGG PAYLAŞIMI
CUMHURBAŞKANI ERDOĞAN'DAN TOGG PAYLAŞIMI TÜRKİYE'YE Batarya TEKNOLOJİ TRANSFERİ SAĞLAYACAK olan Farasis ile imzalanmıştı Gelelim TOGG'un Farasis ile imzaladığı anlaşmaya. Dünyanın büyük otomobil üreticilerinin yukarıda bahsi geçen şirketler ile çalışması, TOGG'un neden Farasis'i seçtiği sorusunu kuşkusuz akıllara getiriyor. Öncelikle, bu tercihin birden çok nedeninin bulunduğunu belirtelim. İşe otomobil boyutundan bakıldığında, Farasis'in öncüsü olduğu NMC kimyasalının lityum pillere entegre edilmesi, bataryanın şarj süresi, araca sağladığı menzil ve sunduğu performans gibi parametrelerde verimlilik artışı sağlıyor. Öte yandan, Farasis'in kendi tesislerinden TOGG'a batarya satmak yerine, Türkiye'de TOGG ve Farasis girişimiyle kurulacak ortak girişimin yerli otomobile batarya sağlayacak olması da yapılan tercihin bir başka ayağını oluşturuyor. İşin bu kısmı, Türkiye açısından teknoloji transferi anlamına gelirken, kurulan yeni şirketin diğer üreticilere batarya tedarikinde bulunacak olması da Türkiye'den önümüzdeki yıllarda batarya ihracatı yapılacağı anlamına geliyor. En önemlisi de, yerli otomobilin bataryasını kendi ortak olduğu şirketten sağlayacak olması ile batarya konusunda dışa bağımlılığın önüne geçilecek. Ayrıca, ortak girişimin depolama ve mobilite çözümleri için de batarya geliştirecek olması, söz konusu teknolojinin otomobiller haricinde de kendisine kullanım alanı bularak ekonomik ölçeğini artırmasına yardımcı olacak. Gelelim TOGG'un Farasis ile imzaladığı anlaşmaya. Dünyanın büyük otomobil üreticilerinin yukarıda bahsi geçen şirketler ile çalışması, TOGG'un neden Farasis'i seçtiği sorusunu kuşkusuz akıllara getiriyor. Öncelikle, bu tercihin birden çok nedeninin bulunduğunu belirtelim. İşe otomobil boyutundan bakıldığında, Farasis'in öncüsü olduğu NMC kimyasalının lityum pillere entegre edilmesi, bataryanın şarj süresi, araca sağladığı menzil ve sunduğu performans gibi parametrelerde verimlilik artışı sağlıyor. Öte yandan, Farasis'in kendi tesislerinden TOGG'a batarya satmak yerine, Türkiye'de TOGG ve Farasis girişimiyle kurulacak ortak girişimin yerli otomobile batarya sağlayacak olması da yapılan tercihin bir başka ayağını oluşturuyor.
TÜRKİYE'YE Batarya TEKNOLOJİ TRANSFERİ SAĞLAYACAK olan Farasis ile imzalanmıştı
TÜRKİYE'YE Batarya TEKNOLOJİ TRANSFERİ SAĞLAYACAK olan Farasis ile imzalanmıştı Togg pil fabrikası yatırımı hakkında ilk detaylar ise Aralık 2021’de Resmi Gazete’de yayımlanan yatırım teşvik paketiyle gün yüzüne çıkmıştı. 10 yıllık plana göre en az 30 milyar lira yatırım yapacağını taahhüt eden Togg ve Farasis, Siro Energy markasıyla hem elektrikli araçlar için batarya hem de enerji sektörü için enerji depolama çözümleri (ESS; Energy Storage Solution) üretecek. Fabrikada toplam üretim kapasitesinin yılda 20 GWh’ye ulaşması bekleniyor. Siro Energy’nin bir numaralı ismi Özgür Özel’e göre, Togg pil fabrikası inşaatı Haziran-Temmuz 2022 döneminde başlayacak. Bursa, Gemlik’teki Togg fabrikasının yanına inşa edilecek olan yerli lityum pil üretim tesisi 2023’te seri üretime hazır olacak. 2021’de kurulan Siro Energy, Togg ve Farasis’in %50-50 ortak olduğu enerji depolama çözümleri üreticisi bir şirket. Togg’un eski strateji direktörü Özgür Özel, Siro’nun genel müdürü olarak görev yapmaktadır. 2022’de fabrikası inşa edilecek şirketin 2023’te üretime başlaması planlanmaktadır. Sadece Togg’un yerli otomobil modelleri için pil üretmekle yetinmeyecek olan Siro Energy, elektrikli otobüs, elektrikli tır, elektrikli ticari araçlar için de pil/batarya çözümleri geliştirecek. Firma ayrıca elektrikli araç şarj istasyonları ve enerji santralleri gibi enerji depolamaya ihtiyaç duyan tesisler için de batarya çözümleri üretip satacak. Siro, 2023’te üretime geçeceği tahmin edilen Togg pil fabrikasında yılda 20 GWh lityum iyon pil üretmeyi planlıyor. Bu kapasiteyle yıllık ortalama 250-300 bin elektrikli otomobile yetecek pilin Türkiye’de üretilmesi sağlanacak ve milyarlarca dolarlık ithalatın önüne geçilmiş olacak. Bu itibarla pil üretiminde kullanılan lityum, nikel, mangan, grafen gibi materyallerin yerli imkanlarla karşılanması da büyük önem kazanacak.

Togg’un Bataryası Nerede Üretilecek?

2022’de üretilmeye başlayıp 2023’te resmen satışa çıkacak olan yerli otomobil Togg, Mehmet Gürcan Karakaş’ın açıklamasına göre %51 yerlilik oranıyla üretilecek. Üç yıl sonra bu oran %68’e çıkacak. Togg marka araçların batarya modül ve paketleri ise üretimin en başından itibaren Gemlik’te imal edilecek. Ancak bataryanın içerisinde kullanılacak lityum iyon piller, ilk etapta Farasis tarafından Çin’de üretilip Türkiye’ye ithal edilecek. Siro Energy için kurulacak tesiste üretimin başlamasıyla lityum iyon piller de yerlileşecek ve Togg marka araçların parça tedariği büyük ölçüde yerli imkanlarla karşılanacak. Bataryanın rakiplerine göre daha uzun menzil avantajı sağlayacağı aktarılan videolu paylaşımda, "Lityum-iyon bataryamızda enerji ve güç yoğunluğunu optimize eden NMC ( Nikel Manganez Kobalt Oksit ) katodu kullanılacak." denildi. TOGG’un batarya paketinde iş ortağı olarak seçtiği Farasis’in geliştirdiği "NMC 811" kimyasının Nikel oranı açısından zengin olduğu belirtilen paylaşımda, "Modüllerimizde enerji yoğunluğu yüksek kesecik (pouch) tipi hücreler kullanılacak. Alüminyum muhafazalı kompakt modüller ile yüksek yapısal dayanım sağlanacak." ifadeleri kullanıldı.
Togg’un Bataryası Nerede Üretilecek?
Togg’un Bataryası Nerede Üretilecek? TOGG 30 dakikanın altında yüzde 80’e kadar şarj edilebilecek Yüksek verimli sıvı soğutma ve yenilikçi batarya yönetim sistemi ile maksimum batarya ömrü, performans ve güvenlik sağlanacağı bildirilen paylaşımda, ayrıca şunlar kaydedildi: "Otomobillerimiz 300+ ve 500+ km menzile sahip olacak ve 30 dakikanın altında yüzde 80’e kadar şarj edilebilecek. Modüler yapısı sayesinde enerji depolama başta olmak üzere farklı sektörlerdeki birçok uygulamada kullanılabilecek." Öte yandan, TOGG geçen hafta, geliştirmekte olduğu elektrikli araç ürün gamı içindeki en temel bileşenlerden biri olan batarya için dünyanın önde gelen Li-Ion batarya üreticilerinden Farasis'i iş ortağı olarak seçtiğini duyurmuştu.
TOGG 30 dakikanın altında yüzde 80’e kadar şarj edilebilecek
TOGG 30 dakikanın altında yüzde 80’e kadar şarj edilebilecek
 

Reklam

Çevrim içi üyeler

Şu anda çevrim içi üye yok.
Üst