YERLİ SİLAH SANAYİ FORUMU

Üye olmak için bugün ücretsiz bir hesap açın! Oturum açtıktan sonra, kendi konularınızı ve gönderilerinizi ekleyerek bu siteye katılabilecek, ayrıca kendi özel gelen kutunuz aracılığıyla diğer üyelerle bağlantı kurabileceksiniz!

Yerli mini denizaltı ÇDAM

ADMİN

Administrator
Yönetici
Katılım
9 Kas 2023
Mesajlar
1,772
Tepkime puanı
34
Puanları
48
Türkiye'nin mega projelerinden biri olarak kabul edilebilecek olan bu projede Akdeniz, Karadeniz, Ege denizi gibi alanlarda mutlak üstünlüğü ele alma görevi görecektir.Elektrikli motoru ile görünmez özelliğe sahip yapısı ile Türkiye düşmanlarına karşı bu deniz altı ile büyük üstünlük elde edecektir.
Yerli mini denizaltı ÇDAM
Datum Denizaltı Mühendisliği A.Ş. tarafından yürütülen ÇAMD geliştirme projesi kapsamında, 300 metre derinliğe dalabilen, dört kişilik mürettebat kapasitesine sahip, 12 metre uzunluğunda çok amaçlı mini denizaltı projesidir.
İleri yönlü sonar, altimetre ve radar sistemleri bulunan mini denizaltının seyrüseferi su üstünde GPS ve sualtında dopler hız ölçeri ile entegre edilmiş özel bir ataletsel seyir sistemi ile sağlanmaktadır. ÇAMD’nin iki adet katlanabilir direği ve bunun üzerinde muhtelif haberleşme seyrüsefer sistemlerine ait antenleri ve 360 dereceyi görebilen bir elektrooptik kamerası yer almaktadır. Acil durum kurtarma sistemleri, kurtarma şamandırası ve ırgat demir aksamı bulunmaktadır.
Yerli mini denizaltı ÇDAM
Yerli mini denizaltı ÇDAM'da kullanılacak su soğutmalı bir elektrik motoru Femsan DC motor fabrikası ile yerli ve milli olarak geliştirilmiş ve Türk Loydu tarafından üretilmiştir. Çok Amaçlı Mini Denizaltı’ya Aselsan tarafından geliştirilen denizaltı sonarlarının, Roketsan tarafından geliştirilen hafif torpidoların ve Aspilsan tarafından geliştirilen hidrojen yakıt pilinin entegrasyonu ile ilgili ön çalışmalar yapılmıştır.
DATUM Çok Amaçlı Mini Denizaltının Genel Özellikleri:
Uzunluk: 12 metre (8 metre mukavim tekne uzunluğu)
Çap: 2 metre
Dalış Derinliği: 300 metre
Operasyon Sürati: 4 knot
Azami Sürat: 8 knot
Seyir Süresi: 4 knot ile 20 saat
Mürettebat: 4
Ana Tahrik: Elektrik motoru, yedi kanatlı pervane, kurşun-as
it batarya
 

Reklam

Çevrim içi üyeler

Şu anda çevrim içi üye yok.
Üst