YERLİ SİLAH SANAYİ FORUMU

Üye olmak için bugün ücretsiz bir hesap açın! Oturum açtıktan sonra, kendi konularınızı ve gönderilerinizi ekleyerek bu siteye katılabilecek, ayrıca kendi özel gelen kutunuz aracılığıyla diğer üyelerle bağlantı kurabileceksiniz!

Yerli Elektrikli tren yolculu seferlerine bugün başlıyor

ADMİN

Administrator
Yönetici
Katılım
9 Kas 2023
Mesajlar
1,884
Tepkime puanı
46
Puanları
48
Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Adil Karaismailoğlu, milli trenin yolcu alımına bugün başlayacağını bildirdi. Bakan Karaismailoğlu, "Adapazarı-Gebze güzergahında günde 5 sefer yapacak milli elektrikli tren, günde yaklaşık 500 kilometre yol kat edecek" dedi Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Adil Karaismailoğlu, milli tren setinin bugün saat 20.10'da ilk kez Adapazarı'ndan yolcu taşımaya başlayacağını ifade etti. Karaismailoğlu, yaptığı açıklamada, Türkiye Raylı Sistem Araçları Sanayii AŞ (TÜRASAŞ) tarafından üretilen yerli ve milli tren setinin 27 Nisan'da gerçekleştirilen törenle TCDD Taşımacılık Genel Müdürlüğüne teslim edildiğini anımsattı. Milli trenin, yolculu seferine bugün saat 20.10'da Ada Ekspresi ile Adapazarı'ndan başlayacağını bildiren Karaismailoğlu, "Adapazarı ile Gebze güzergahında sefer yapacak milli tren, 11 durakta hizmet verecek. Adapazarı-Gebze güzergahında günde 5 sefer yapacak milli elektrikli tren, günde yaklaşık 500 kilometre yol kat edecek." ifadesini kullandı. Karaismailoğlu, milli elektrikli trenin bu hatta konforuyla fark yaratacağına işaret ederek, trende çay, kahve ve soğuk meşrubat satışı yapılacağını bildirdi. Tasarımından üretimine kadar yerli ve milli imkanların kullanıldığı milli elektrikli tren setinin 160 kilometre işletme hızına sahip olduğuna dikkati çeken Karaismailoğlu, şunları kaydetti: "İşletme ihtiyaçlarına göre bölgesel veya şehirlerarası trenlerde kullanılmak üzere 3'lü, 4'lü, 5'li ve 6'lı araç üretilebiliyor ve 5'li araçlı konfigürasyonunda 324 yolcu kapasitesi bulunuyor. Türkiye ve Avrupa Birliği ülkelerinde çalışabilmesi için gerekli olan TSI sertifikasına sahip olan setlerde yolcu konforu ön plana alınarak üretildi."
Yerli Elektrikli tren yolculu seferlerine bugün başlıyor
Yerli Elektrikli tren yolculu seferlerine bugün başlıyor "HIZLI TREN HATTIMIZI 13 BİN 400 KİLOMETREYE, TOPLAM DEMİRYOLU AĞIMIZI İSE 28 BİN 600 KİLOMETREYE ULAŞTIRMAYI PLANLIYORUZ" Programda konuşma yapan Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Adil Karaismailoğlu, "Bugün tüm testleri başarıyla tamamlayarak, hem ülkemizde hem de Avrupa Birliği ülkelerinde çalışabilmesi için gerekli olan TSI Sertifikasına sahip olan, milli elektrikli tren setlerimizi, TCDD Taşımacılık’a devrederek milletimizin hizmetine sunmanın haklı mutluluğunu ve gururunu yaşıyoruz. İlk yerli ve milli elektrikli tren setlerimizin teslimini yaptığımız bu önemli etkinlikte sizlerle bir araya gelmekten duyduğum memnuniyeti ifade ediyorum. Türkiye’nin dört bir köşesine aynı anda kazandırdığımız dev eserlerimiz, milletimizin hızlı, güvenli ve konforlu ulaşımına hizmet ettiği gibi Türkiye yüzyılının üzerinde yükseleceği büyük ve güçlü Türkiye’nin altyapısını da sağlıyor. Bakanlık olarak son 21 yılda ülkemiz ulaşım ve iletişim altyapısına yaklaşık 193 milyar Dolar yatırım yaptık. Demiryollarında; yerli ve millî teknolojileri üretmek, hat kapasitemizi genişletmek, mevcut hatlarımızı rehabilite etmek, hizmet odaklı, akıllı ve katma değerli taşımacılık yapmak için adeta bir seferberlik başlattık. Bu dönemde; demiryollarının tamamını yeniledik. Milletimizin yarım asırlık hayali hızlı tren hatlarını inşa ettik. Ankara-Eskişehir-İstanbul, Ankara-Konya, Konya-Eskişehir-İstanbul hızlı tren hatlarıyla ülkemizi Avrupa’da altıncı, dünyada ise sekizinci hızlı tren işletmecisi ülke konumuna yükselttik. Dünyanın en önemli projelerinden biri olan Marmaray ile iki kıtayı birbirine deniz altından bağladık. 2022 yılı itibarıyla 13 bin 128 kilometreye ulaşan toplam demiryolu uzunluğunu, dün açılışını yaptığımız Ankara-Sivas Hızlı Tren Hattı’nın tamamlanmasıyla 13 bin 896 kilometreye, bin 460 km olan hızlı tren hat uzunluğunu ise 2 bin 228 kilometreye ulaştırdık. Sayın Cumhurbaşkanı’mızın müjdesini verdiği Ankara-İstanbul Süper Hızlı Tren Hattı sayesinde Kızılay-Kadıköy arasını da 80 dakikaya düşüreceğiz. 2053 vizyonumuz çerçevesinde hızlı tren hattımızı 13 bin 400 kilometreye, toplam demiryolu ağımızı ise 28 bin 600 kilometreye ulaştırmayı planlıyoruz. Türkiye’yi dünyanın lider ekonomileri arasına yükseltecek, milletimizin hak ettiği dev projelerimizi, devlet aklıyla planlıyor, inşa ediyor ve dünyanın da hizmetine sunuyoruz.
HIZLI TREN HATTIMIZI 13 BİN 400 KİLOMETREYE, TOPLAM DEMİRYOLU AĞIMIZI İSE 28 BİN 600 KİLOMETREYE ULAŞTIRMAYI PLANLIYORUZ
HIZLI TREN HATTIMIZI 13 BİN 400 KİLOMETREYE, TOPLAM DEMİRYOLU AĞIMIZI İSE 28 BİN 600 KİLOMETREYE ULAŞTIRMAYI PLANLIYORUZ Bizim için durmak yok. Sayın Cumhurbaşkanımızın liderliğinde ülkemizi dünyanın en gelişmiş 10 ekonomisi arasında hak ettiği yere yerleştirecek, Türkiye’ye ulaştırma ve iletişim alanında çağ atlatan nice dev eserlere imza atmaya devam edeceğiz. Bu, 21 yıllık bir istikrar yolculuğudur. Yeni hayaller kurmaktan ve milletimiz için çalışmaktan vazgeçmeyeceğiz. Aziz milletimiz, bize her zaman güvendi. Biz de bu güvenden aldığımız güçle milletimize umut olmaya devam edeceğiz” diye konuştu.

MİLLİ ELEKTRİKLİ TREN ÖZELLİKLERİ​

2023 yılından itibaren Avrupa Birliği ülkelerine ihraç edilmesi hedeflenen Milli Elektrikli Tren Seti, TSI standartlarında tasarlanmaktadır ve hızı 160 km/s' den 225 km/s' e çıkarılmıştır.
Maksimum Hızı160 km/s
Araç GövdesiAlüminyum
Ray Açıklığı1435 mm
Aks Yükü<18 ton
Dış KapılarElektromekanik Kapı
Alın Duvar KapılarElektromekanik Kapı
BojiHer araçta Tahrikli Boji ve Tahriksiz Boji
Minimum Kurp Yarıçapı150 m.
GabariEN 15273-2 G1
Tahrik SistemiAC/AC , IGBT/IGCT
Yolcu BilgilendirmePA/ PIS , CCTV
Yolcu Sayısı322 + 2 PRM
Aydınlatma SistemiLED
İklimlendirme SistemiEN 50125-1 , T3 Sınıfı
Güç Kaynağı25kV , 50 Hz
Dış Ortam Sıcaklığı25 °C / + 45 °C
TSI UygunluğuTSI LOCErPAS - TSI PRM - TSI NOI
Tuvalet SayısıVakumlu Tip Tuvalet Sistemi 4 Standart + 1 Universal (PRM) Tuvalet
Cer PaketiOtomatik Kavrama (Tip 10) Yarı Otomatik Kavrama
 

Reklam

Çevrim içi üyeler

Şu anda çevrim içi üye yok.
Üst