YERLİ SİLAH SANAYİ FORUMU

Üye olmak için bugün ücretsiz bir hesap açın! Oturum açtıktan sonra, kendi konularınızı ve gönderilerinizi ekleyerek bu siteye katılabilecek, ayrıca kendi özel gelen kutunuz aracılığıyla diğer üyelerle bağlantı kurabileceksiniz!

Yerli elektrikli traktörün performansı 3 katına çıktı! Üretim tarihi ve özellikleri

ADMİN

Administrator
Yönetici
Katılım
9 Kas 2023
Mesajlar
1,632
Tepkime puanı
12
Puanları
38

Yerli elektrikli traktör için performansı değiştirildi! 3 kat arttı​

ZY Elektrikli Traktör, yerli ve yabancı pek çok hibrit traktör projesinden farklı olarak yüzde 100 elektrikli motora sahip bir şekilde üretilecek. Geçtiğimiz dönemde aracın 105 beygir gücüne, 494 Nm torka ve 53 kWh bataryaya sahip olacağı söyleniyordu. Yeni yapılan güncelleme sonrasında yerli elektrikli traktör verileri değişti. Üretime geçmesi beklenen son prototipin 318 beygir güce ve 777 Nm torka ve 155 kWh bataryaya sahip olacağı belirtiliyor. Fakat bunun dışındaki özellikler oldukça benzer. Türkiye’nin ilk yerli elektrikli traktörü tip onayı alınarak resmen satışa hazır hale geldi. Önder Yol tarafından Ziraat GSYO ortaklığıyla 2019 yılında kurulan ZY Elektrikli Traktör firması tarafından geliştirilen araç, aynı zamanda dünyada seri üretime giren ilk elektrikli traktör ünvanına sahip. Türkiye’de elektrifikasyonun öncü ismi haline gelen Önder Yol, DMA marka elektrikli araçlarından sonra bu defa sessiz ve çevreci traktörüyle karşımızda. Yine Önder Yol’un kurduğu TREV Enerji Otomotiv firması bünyesinde geliştirilen batarya ve batarya yönetim sistemlerinin kullanıldığı yerli elektrikli traktör, yazılım ve birçok donanımıyla tamamen yerli. Bazı parçaları Hattat Traktör tarafından tedarik edilen araç, bahçe (küçük), orta ve büyük boy olmak üzere üç farklı tipte üretilecek.
Yerli ve Milli elektrikli traktör seri üretime geçiyor
Yerli ve Milli elektrikli traktör seri üretime geçiyor ZY Elektrikli Traktör tarafından üretilen araçların, performans testlerinden başarılı sonuçlar aldığı ve seri üretime geçileceği açıklandı. Önder Yol ve Ziraat Girişim Sermayesi ortaklığında kurulan ZY Elektrikli Traktör tarafından üretilen ilk nesil prototip araçlar, 39 farklı alanda yapılan testlerin ardından başarılı bir sonuç ortaya koyunca seri üretime geçilmesinin kararı alındı. Bu durumun yalnızca ülkemiz için değil, dünyada da bir ilk olduğu belirtiliyor. YILDA 1000 ADET ELEKTRİKLİ TRAKTÖR İLE SERİ ÜRETİM BAŞLAYACAK - Güç (Bg): 318+ - Tork (Nm): 777+ - Batarya kapasitesi (kWh): 155+ - Manevra (Wd): 4+ - Hızlı şarj: 45 dakikada tam dolum ZY Elektrikli Traktör, yerli ve yabancı pek çok hibrit traktör projesinden farklı olarak, yüzde 100 elektrikli motora sahip bir şekilde üretilecek. 318 beygir gücündeki araçların, yüzde 90’a varan enerji tasarrufu sağladığı söyleniyor. Hatta ZY’nin verilerine göre 100 kilometrelik mesafeyi 3 TL civarında bir maliyetle gidebiliyor.
Yerli ve Milli elektrikli traktör seri üretime geçiyor
Yerli ve Milli elektrikli traktör seri üretime geçiyor

"Biz bu traktörü de yaklaşık 320 beygir olarak piyasaya çıkartıyoruz. 1000 beygire kadar da çıkabilecek sistemleri koyacağız.​

Önder Yol imzalı batarya yönetim sistemi, traktörlerin yıllık ortalama 750 saat kullanımla 20 yıl sorunsuz hizmet verip bu süre sonunda %80 batarya kapasitesi korumasını sağlayacak. Yüksek güç gerektiren pulluk kullanımında bile tam şarj ile 5-7 saatlik kullanım ömrü sunan araç, tohumlama ve ilaçlamada kullanıldığında 10-12 saate kadar hizmet sağlayabiliyor. Batarya şarj seviyesi %15’in altına düştüğünde sesli uyarı alan çiftçi, en yakın elektrik prizi ya da hızlı şarj noktasına giderek en hızlı senaryoda 1 saatte %80 şarj elde edebiliyor. Traktörün ayrıca V2G (Vehicle-to-Grid) desteği sayesinde çiftçilerin ev elektriğini de sağlayabileceği belirtiliyor. Alışageldiğimiz dizel motorlu traktörlerden farklı olarak elektrik motorunun tüm imkanlarından faydalanan araç rakiplerinin aksine, en yüksek iş yükü altındayken bile oldukça sessiz bir şekilde çalışmasıyla öne çıkıyor.
Milli elektrikli traktör
Milli elektrikli traktör Buna ek olarak yine doğası gereği, bakım masrafları çok daha düşük olacak. Ayrıca ZY tarafından açıklanan verilere göre de 45 dakikanın altında bir hızlı şarj süresine sahip olacak. Burada kullanılacak şarj ünitesiyse aracın içerisine entegre edilecek. İçten yanmalı motorlu rakipleriyle kıyaslandığındaysa, mazot masrafında yüzde 90’a varan tasarruf yapılabileceği söyleniyor. Dolayısıyla ortalama bir çiftçinin yıllık 133 bin TL yakıt giderini cebinde tutabileceği belirtiliyor. Geçtiğimiz yıl aracı bizzat test eden Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli "Burada geliştirilmiş yüzde 100 yerli ve milli, elektrikle çalışan bir traktör. Bu traktörü Cumhurbaşkanımız Ankara’da Hasat Şenliği’nde kullanmıştı. İnşallah buradan hareketle Türkiye, yerli ve milli bütün otomobiller ve büyük araçları imal edecek. Bunları geliştirmemiz ve desteklememiz lazım. Buradaki deneme imkanlarımız dahilinde traktör çok iyi. Güçlü bir motor. Zaten test edilmiş ve hepsinden başarıyla çıkmış. Ümit ediyoruz ki seri üretimine de geçilir" dedi.
zy-elektrikli-traktor-fabrikasi
zy-elektrikli-traktor-fabrikasi

ZY Elektrikli Traktörün Satış Fiyatı Ne Kadar?

Tarım Bakanlığı’na bağlı TİGEM’in ilk müşterisi olduğu elektrikli traktörün orta boy versiyonu 2021 yılında açıklanan fiyatlara göre yaklaşık 390 bin liralık bir satış fiyatına sahip olacaktı. Ancak pandemi nedeniyle seri üretime geçişte sıkıntı yaşayan ZY’nin 2022’de büyük boy modele yönelmesi sonrası yeni bir fiyat paylaşılmadı. Döviz kurundaki yükseliş nedeniyle 290 beygirlik büyük boy traktörün 1 milyon liraya yakın bir fiyattan çiftçiye sunulma ihtimali yüksek. Devletin yüzde 50 hibe desteği ile elektrikli traktörün fiyatı oldukça aşağı inecek ve tamamen elektrikli olduğu için yakıt tasarrufu sayesinde birkaç yılda dizel traktörlerle arasındaki fiyat farkını amorti etmiş olacak. Nihaî satış fiyatı bilgisi için bizi takip etmeye devam edin.

Yerli Elektrikli Traktör Fabrikası Nerede?

zy-elektrikli-traktor-fabrikasi
zy-elektrikli-traktor-fabrikasi Kocaeli’nin Dilovası ilçesinde yer alan yerli elektrikli traktör fabrikası, yıllık 1.050 büyük boy traktör üretme kapasitesine sahip. Şirket CEO’su Önder Yol, ilerleyen yıllarda kapasitenin yılda 10 bine kadar çıkarılacağını öngörüyor. Halihazırda yalnızca büyük boy elektrikli traktörün üretildiği fabrika, ilerleyen yıllarda Önder Yol’un 18 yıllık elektrikli araç serüveni içerisinde çeşitli engellerden dolayı gerçekleştiremediği projelerine ev sahipliği yapabilir.
 

Reklam

Çevrim içi üyeler

Şu anda çevrim içi üye yok.
Üst