YERLİ SİLAH SANAYİ FORUMU

Üye olmak için bugün ücretsiz bir hesap açın! Oturum açtıktan sonra, kendi konularınızı ve gönderilerinizi ekleyerek bu siteye katılabilecek, ayrıca kendi özel gelen kutunuz aracılığıyla diğer üyelerle bağlantı kurabileceksiniz!

Yerli burun topu 2022’de Atak helikopterine entegre edilecek

ADMİN

Administrator
Yönetici
Katılım
9 Kas 2023
Mesajlar
1,884
Tepkime puanı
46
Puanları
48

Sanayi ve Teknoloji Bakanımız Mustafa Varank, Düzce'de Sarsılmaz Silah Fabrikasını ve TR Mekatronik'i ziyaretinde, yerli ve milli imkanla geliştirilen 20 milimetrelik 3 namlulu burun topunun ilk atışlarının 2022'de başlayacağını bildirdi.​

Atak helikopterine 20 mm yerli burun topu
Atak helikopterine 20 mm yerli burun topu
Sarsılmaz Silah Fabrikasında, askeri tüfeklerden tabancaya kadar üretim yapan Avrupa'nın en büyük silah üretim tesisi diyebiliriz. Burayı aslında 4 sene kadar önce de ziyaret etmiştim ama bugün geldiğimde hem makine parku ile hem üretimdeki otomasyonla hem de ürün çeşitliliği ile ne kadar büyüdüğünü görmüş oldum. Türkiye'de özellikle silah sanayisinin ihracatın da artması ile birlikte dünyada önde geldiğimiz alanların başında gelmeye başladı. Önemli bir ihracatımız var. Avrupa piyasasının yanında özellikle ABD'ye şu anda firmalarımız ciddi ihracat yapıyorlar. Sarsılmaz da gerek ürettiği tabancalar ile gerek 5,56'dan 7,62'ye kadar piyade tüfeği üretimi ile de bu sektörün en önemli oyuncusundan biri." Ben bu projede çalışan tüm mühendis arkadaşlarımızı tebrik ediyorum. Gerçekten Türkiye'nin en önemli ihtiyaçlarından birini buradan karşılanıyor ama aynı zamanda buradan elde ettiğimiz teknolojik güç ile çok daha farklı gelişmiş kalibreli silahları ve topları üreteceğiz. İnşallah Türkiye'ye de ciddi katkı ve maddi kazanç sağlayacak."
Atak helikopterine 20 mm yerli burun topu
Atak helikopterine 20 mm yerli burun topu Atak helikopterinin silah ve toplarını TR Mekatronik olarak geliştirmeye başladıklarını kaydeden Aliş, "Önümüzdeki yıl ihraç edilecek olan Atak helikopterinin ilk 30 adet topunun teslimatları yapılacak. Tamamen Türk mühendislerinin yeni ürünü, yerli ve milli olarak üreteceğiz bu ürün sayesinde silahlı kuvvetlerimizin önemli ihtiyacına cevap vererek dışarıya döviz ödenmemesi gibi yapacağımız ihracatla da cari açığın kapanmasına da etki eden bir rol oynayacak." dedi. "Yurt dışına bağımlı herhangi bir parçası yok yerli ve milli" TR Mekatronik Genel Müdür Vekili Cengiz Tendürüs, döner namlulu olan burun topunun dakikada 750 atım yaptığını söyleyerek, "Tamamen yerli imkanlarla geliştirilen top, herhangi bir ihracat lisansı olmadan üretilmiştir. Prototip üretimlerimiz devam ediyor. Ocakta atış testine başlanacak. Nisan ayında helikopter montajı, temmuzda da helikopter üzerinde atış testlerini planlıyoruz." dedi.
Atak helikopterine 20 mm yerli burun topu
Atak helikopterine 20 mm yerli burun topu 330'dan fazla ürünü 81 ülkeye ihraç edilmekte Sarsılmaz, tamamı Türk mühendislerimiz ile üretilen, yerli ve milli olarak üretilen 330'dan fazla ürün çeşidi ile 81 ülkeye ihracatını gerçekleştiriyoruz. Başta Türk Silahlı Kuvvetleri ve emniyet güçleri olmak üzere 23 ülkenin askeri birimleri tarafından kullanılmakta olan Sarsılmaz silahları, devlet tescilli ilk Ar-Ge merkezine sahip olan, Düzce'deki 65 bin metrekarelik fabrikasında tasarlanarak geliştirilmekte. Sarsılmaz, yüzde 10'u mühendis olmakla birlikte 2 binden fazla kişiye'de istihdam sağlamakta. Sarsılmaz'ın Ar-Ge ve Ür-Ge çalışmalarında 42 marka tescili, 12 özgün yerli tasarım, 13 patent ve 9 faydalı model bulunmakta. TR Mekatronik, Sarsılmaz-TUSAŞ ortaklığı ile Atak helikopterinin önündeki 20 milimetrelik döner namlulu silahı üretmek için kurulmuştur. Üretilen Silah sistemlerinin kalifikasyon testleri, Sarsılmaz tarafından inşa ettiği Türkiye'nin yer altındaki top atışlarının da yapılabileceği tek 200 metrelik poligon tamamlanması ile testlere başlayacak.
 

Reklam

Çevrim içi üyeler

Şu anda çevrim içi üye yok.
Üst