YERLİ SİLAH SANAYİ FORUMU

Üye olmak için bugün ücretsiz bir hesap açın! Oturum açtıktan sonra, kendi konularınızı ve gönderilerinizi ekleyerek bu siteye katılabilecek, ayrıca kendi özel gelen kutunuz aracılığıyla diğer üyelerle bağlantı kurabileceksiniz!

Yerli ACMI podu Hava Muharebe Manevra Teçhizatı

ADMİN

Administrator
Yönetici
Katılım
9 Kas 2023
Mesajlar
1,884
Tepkime puanı
46
Puanları
48

Türkiye'yi gururlandıran başarı! ACMI podu "Bunu yapabilen 3 ülkeden biriyiz"​

SDT Uzay ve Savunma Teknolojileri'nin simülasyon konusundaki en önemli projelerinden birinin de ACMI podu Hava Muharebe Manevra Teçhizatı olduğunu belirten Korkut, "Bu podu, bu yeteneklerle yapabilen sadece 3 ülke var. Birisi Amerika Birleşik Devletleri, diğeri İsrail ve üçüncüsü de biz olduk." dedi. SDT Uzay ve Savunma Teknolojileri Genel Müdürü Ömer Korkut, Güney Kore'nin 5'inci nesil savaş uçağı programının, uçaklar arası simülasyon verilerinin aktarılması, kol içi bilgilerinin paylaşılmasını sağlayan data linkini geliştirip, teslim ettiklerini söyledi.
Yerli ACMI podu Hava Muharebe Manevra Teçhizatı
Yerli ACMI podu Hava Muharebe Manevra Teçhizatı

ACMI podu Hava Muharebe Manevra Teçhizatı nedir ne işe yarar?​

ACMI (Air Combat Maneuvering Instrumentation/Hava Muharebe Manevra Teçhizatı) savaş uçaklarına entegre edilen, çoğunlukla harici bir pod. “İt Dalaşı” olarak tabir edilen olay ise uçakların havada karşılıklı olarak birbirlerine angaje olabilecekleri en doğru pozisyonu alabilme mücadelesi. ACMI podu, sahip olduğu hassas konumlama yetenekleriyle “bu manevraların en etkin şekilde nasıl yapılacağı” konusunda pilot eğitimi için çok önemli bir araç. Uçaktaki elektronik sistemlerle entegrasyonu olan pod, hava-hava muharebe eğitimlerinde sadece manevra konusunda değil, uçakta yüklü silah ve mühimmatın da kullanılması, bunların sonuçlarının alınması (Doğru angajmana mı girildi, mühimmat zamanında da mı ateşlendi ve gerçekten vurabildi mi?) gibi yetenekleri de barındırıyor. Sistem, tüm bunların gerçek zamanlı olarak yerden ve eğitim tamamlandıktan sonra da kayıtlardan izlenebilmesine, yapılan doğru manevraların veya hataların görülebilmesine imkân sağlıyor. Bu şekilde, bir harekât tarzı belirlenmesine de katkı veriyor. Konya’daki 3’üncü Ana Jet Üs Komutanlığındaki Anadolu Kartalı Eğitimlerinde yıllardır kullanılan ve ithal bir ürün olan ACMI, Türkiye’nin önde gelen savunma sanayi kuruluşlarından SDT (Space and Defence Technologies/Uzay ve Savunma Teknolojileri) tarafından milli ve yerli imkânlarla üretildi. Savunma sanayi şirketlerinden SDT Uzay ve Savunma Teknolojileri’nin basın buluşması, şirketin ODTÜ Teknokent’teki yerleşkesinde gerçekleştirildi. SDT Uzay ve Savunma Teknolojileri Genel Müdürü Ömer Korkut, savunma ve uzay sanayii olanında faaliyet gösterdiklerini belirterek, "Biz faaliyet alanlarımızı 4 ana grupta topluyoruz. Bunlardan ilki radar elektronik harp ve haberleşme sistemleri, diğeri görev sistemleri, üçüncüsü simülasyon sistemleri ve bilişim teknolojileri, son olarak da üretim programları" diye konuştu.
ACMI podu Hava Muharebe Manevra Teçhizatı nedir ne işe yarar?
ACMI podu Hava Muharebe Manevra Teçhizatı nedir ne işe yarar? "Seri üretim yapılmasını bekliyoruz" Data link alanında önemli projeler geliştirdiklerini vurgulayan Korkut, "Güney Kore’nin, bizim milli muharip uçak benzeri 5'nci nesil savaş uçağı programı var. Orada gömülü kol içi simülasyonu data linki, SDT tarafından geliştirildi ve toplamda 2 yer istasyonu, 19 adet de hava birimini bu projeye teslim ettik. Bu proje prototip aşamasında; ama ilk uçuşunu geçen aylarda yaptı. Önümüzdeki yıllarda da 120 adet seri üretim yapılmasını bekliyoruz. Bu 120 adet seri üretimde de bizim data linkimiz inşallah KF-21’de uçacak. O konuda Güney Kore ile görüşmelerimiz devam ediyor" dedi.

"Bunu yapabilen 3 ülkeden biriyiz"​

Şirketin simülasyon konusundaki en önemli projelerinden birinin de Air Combat Maneuvering Instrumantation (ACMI) podu (Hava Muharebe Manevra Teçhizatı) olduğunu belirten Korkut, "Bu podu, bu yeteneklerle yapabilen sadece 3 ülke var. Birisi Amerika Birleşik Devletleri, diğeri İsrail ve üçüncüsü de biz olduk. 2014 yılında başlattığımız bir Ar-Ge projesi idi bu. 2018 yılında tamamladığımız 4 adet podu Hava Kuvvetlerimize teslim ettik. Bu pod Anadolu Kartalı eğitimlerinin omurgası. Bu pod toplamda aynı anda 200 uçağın içindeki data link vasıtasıyla haberleşmesini sağlıyor" ifadelerini kullandı.

Ömer Korkut

“Biz projenin başladığı 2014 yılından itibaren, kullanıcı makam olan Türk Hava Kuvvetleriyle doğrudan iletişim içerisindeyiz ve projenin geliştirilmesi, prototip olarak geliştirilmesi, entegrasyonu, sahada denenmesi safhalarında sürekli tedarik makamının koordinasyonunda Türk Hava Kuvvetleriyle sürekli dirsek temasında hatta daha yakından çalışıyoruz ve Anadolu Kartalı tatbikatında 4 ACMI podu Türk Hava Kuvvetleri tarafından başarıyla kullanıldı, denendi, test edildi. Sadece Türk Hava Kuvvetleri değil, Ürdün Kraliyet Hava Kuvvetleri de podları kullandı ve sahada ne kadar etkin olduklarını, bir nevi uluslararası olarak görmüş olduk.
ACMI podu Hava Muharebe Manevra Teçhizatı nedir ne işe yarar?
ACMI podu Hava Muharebe Manevra Teçhizatı nedir ne işe yarar? Dolayısıyla şimdi seri üretim projesini yakında gerçekleştirmeyi planlıyoruz ve umut ediyoruz. seri üretim projesinde de prototip üretiminde yer alan rafta hazır ürünler yerine kendi parçalarımızı, kendi ürünlerimizi koymak yanında Hava Kuvvetlerimizin bu geçen süre içerisinde prototip üretimin yapılması ve kullanılması süreci içerisinde sahadan elde ettiği geri beslemeleri de kullanarak ürünü daha da geliştirmeyi ve daha etkin kullanımı için bir basamak daha öteye götürmeyi planlıyoruz. Sadece bu da değil aslında; şu anda harici pod olarak malumunuz bu yetenek kullanılıyor ama biz sadece F-16’lar için değil, Türkiye’nin geliştirdiği yeni yerli ve milli platformlar var; Şu anda Türkiye’de bu tip kabiliyeti geliştiren tek firma olarak bu projelerde de yer almayı arzu ediyoruz. Buralarda daha önce kullanılan yabancı ürünlerin yerine, yine SDT’nin -ama harici pod olarak ama gömülü olarak- yetenekleri ve ürünleriyle bu projelerde yer almasını bekliyoruz, umut ediyoruz, bu konuda çalışmalarımız devam ediyor.“

Güney Kore'nin ve daha bir çok ülkenin savaş uçağında Türk imzası​

Data link alanında önemli projeler geliştirdiklerini vurgulayan Korkut, "Güney Kore'nin, bizim milli muharip uçak benzeri 5'nci nesil savaş uçağı programı var. Orada gömülü kol içi simülasyonu data linki, SDT tarafından geliştirildi ve toplamda 2 yer istasyonu, 19 adet de hava birimini bu projeye teslim ettik. Bu proje prototip aşamasında; ama ilk uçuşunu geçen aylarda yaptı. Önümüzdeki yıllarda da 120 adet seri üretim yapılmasını bekliyoruz. Bu 120 adet seri üretimde de bizim data linkimiz inşallah KF-21'de uçacak. O konuda Güney Kore ile görüşmelerimiz devam ediyor" dedi.
Güney Kore'nin ve daha bir çok ülkenin savaş uçağında Türk imzası
Güney Kore'nin ve daha bir çok ülkenin savaş uçağında Türk imzası Şirketin simülasyon konusundaki en önemi projelerinden birinin de Air Combat Maneuvering Instrumantation (ACMI) podu (Hava Muharebe Manevra Teçhizatı) olduğunu belirten Korkut, "Bu podu, bu yeteneklerle yapabilen sadece 3 ülke var. Birisi Amerika Birleşik Devletleri, diğeri İsrail ve üçüncüsü de biz olduk. 2014 yılında başlattığımız bir Ar-Ge projesi idi bu. 2018 yılında tamamladığımız 4 adet podu Hava Kuvvetlerimize teslim ettik. Bu pod Anadolu Kartalı eğitimlerinin omurgası. Bu pod toplamda aynı anda 200 uçağın içindeki data link vasıtasıyla haberleşmesini sağlıyor" ifadelerini kullandı. Geliştirilen bu ürünün Pakistan’a da ihraç edildiğini söyleyen Korkut, "Bu bizim önemli bir ihracat başarımız oldu. Tek kalemde Pakistan’a yaptığımız bir ihracat. Bu ihracatın diğer önemli hususu da Pakistan’ın kullandığı F-16’ların yanı sıra Çin’den aldıkları JF-17 savaş uçaklarına da bu pod entegre edilecek. Evet, Amerika’nın ve İsrail’in de podları var; ama bizim podumuz dünyada bir ilk olacak. Çünkü ne İsrail ne Amerika, Çin uçaklarına böyle bir podu entegre etmiyor. Tabii bu bize umut ediyorum ki daha yeni platformlarda da pazar payı açacak. JF-17’yi Pakistan dışında başka ülkeler de kullanıyor” dedi.
 

Reklam

Çevrim içi üyeler

Şu anda çevrim içi üye yok.
Üst