YERLİ SİLAH SANAYİ FORUMU

Üye olmak için bugün ücretsiz bir hesap açın! Oturum açtıktan sonra, kendi konularınızı ve gönderilerinizi ekleyerek bu siteye katılabilecek, ayrıca kendi özel gelen kutunuz aracılığıyla diğer üyelerle bağlantı kurabileceksiniz!

Yarı otomatik keskin nişancı tüfeği KNT-76j

ADMİN

Administrator
Yönetici
Katılım
9 Kas 2023
Mesajlar
1,884
Tepkime puanı
46
Puanları
48
Türkiye’nin yeni manga tipi Milli Keskin Nişancı Tüfeği KNT-76, MKE Kurumu tarafından Kırıkkale’de üretilmektedir. Türk Silahlı Kuvvetlerinin ihtiyaçları doğrultusunda geliştirilen silah 7,62×51 milimetre çapında, 4,700kg ağırlığında ve 800 metre etkili menzili bulunmaktadır. Tüfekle birlikte sunulan Keskin 3-12×50 Keskin Nişancı Dürbünü , Bozkurt 675 Termal Silah Dürbünü, lazer işaretleyici ve reflex nişangah milli imkanlarla üretilmektedir. Keskin nişancı birliklerinde denemeleri yapılan KNT-76j tüfeğini yakından inceleyelim. Makine ve Kimya Endüstrisi Kurumu (MKE), Mehmetçik'in gücüne güç katan ve yerli ve milli savunma sanayiinin gururu birçok keskin nişancı tüfeği üretiyor. Makina ve Kimya Endüstrisi Kurumu (MKEK) Keskin Nişancı Tüfeği KNT-76’yı, Milli Piyade Tüfeği MPT-76’dan yola çıkarak geliştirdi. MPT-76 silahıyla aynı “Gaz Piston Hareketli Döner Başlı Kilitlemeli” mekanizmaya sahip tüfek MPT-76’dan farklı olarak yarı otomatik ateşlenebiliyor. MPT-76 otomatik ve yarı otomatik olarak ateşlenebiliyordu. İki tüfeğin ateşlediği merminin ilk hızı aynı kalırken KNT’de tetik hassasiyeti beş Newton aşağı düşürüldü. Bora-12 Türkiye'nin ilk milli keskin nişancı tüfeği, 2010 yılından bu yana Türk Silahlı Kuvvetleri envanterinde kullanılıyor. Hem Mehmetçik'in kullanımında hem de yurt dışında kendini ispat etti. 6,4 kilogram ağırlığa sahip bu silahın etkili menzili ise bin 200 metre. Sürgülü mekanizmaya sahip, tekli atım yapan BORA-12 7,62 milimetrelik mühimmat kullanıyor. Halihazırda Azerbaycan, Kosova gibi pek çok ülkenin envanterinde yer alıyor. Silah için bir Asya ülkesi de imza aşamasında sıra bekliyor.
Yarı otomatik keskin nişancı tüfeği KNT-76j
Yarı otomatik keskin nişancı tüfeği KNT-76j KNT-76J Yarı otomatik keskin nişancı tüfeği Menzilin değil, atış hızı ve sayısının önemli olduğu keskin nişancı hedeflerinde devreye KNT-76 giriyor. Yarı otomatik milli keskin nişancı tüfeği KNT-76 da Jandarma Genel Komutanlığı'nın talepleri doğrultusunda yenilendi, KNT-76J isimli bu silah ilk kez görüntüleniyor. Silahta dipçik, tetik mekanizması, el kundağı, çatal ayak, namlu ve alev gizleyen modernize edildi. 5 kilogram ağırlığındaki KNT-76J'nin etkili menzili 800 metreye ulaşıyor. Üretimine başlanan KNT-76J'lerin yakın zamanda Jandarma'ya teslim edilmesi bekleniyor. İki farklı mühimmat için tek silah Milli keskin nişancı tüfeği ailesinin bir diğer üyesi KN-12 değişken kalibreli uzman keskin nişancı tüfeği. Bu tüfeğin özelliği ise değişken namlusu ile birlikte aynı tüfekten hem 8,59 hem de 7,62 kalibrede atış yapılabilmesi. 7,2 kilogram ağırlığa sahip KN-12 envantere Ocak ayında girdi. İstihbari nokta operasyonları da dahil pek çok kritik görevde kullanıldı. Hedef zırhlı araç ve siperler Ailenin en büyük üyesi MAM-15, 12 buçuk kilogram ağırlığında ve bin 800 metre etkili menzile sahip. Kalifikasyon testleri süren MAM-15'in Ağustos 2023'te tamamlanması bekleniyor. Halihazırda TSK tarafından özel kuvvetler operasyonlarında da deneniyor. Asya ve Afrika ülkelerine satış da imza aşamasında. MAM-15 anti materyal keskin nişancı tüfeği hedefinde 12,7 milimetrelik büyük mühimmatıyla zırh delici özelliğe sahip. MKE bu yıl milli keskin nişancı tüfeği ailesine 3 yeni üye daha katmayı hedefliyor.

KNT-76j özellikleri​

KNT-76j özellikleri
KNT-76j özellikleri
Çap7.62 mm x 51 NATO
Çalışma SistemiGaz Piston Hareketli
Döner Başlı Kilitlemeli
İlk Hız805 m/s (Lapua Hps 170 Grain)
Dağılım1.5 MOA
Ateşleme Hassasiyeti15-25 Newton
Şarjör Kapasitesi20
Ağırlık5000 g
Uzunluk1030 / 1110 mm
Etkili Menzil800 m
Namlu Boyu508 mm
Ateşleme TürüYarı Otomatik
DipçikAyarlanabilir,
5 kademe, 80 mm,
Yiv Set Sayısı4
 

Reklam

Çevrim içi üyeler

Şu anda çevrim içi üye yok.
Üst