YERLİ SİLAH SANAYİ FORUMU

Üye olmak için bugün ücretsiz bir hesap açın! Oturum açtıktan sonra, kendi konularınızı ve gönderilerinizi ekleyerek bu siteye katılabilecek, ayrıca kendi özel gelen kutunuz aracılığıyla diğer üyelerle bağlantı kurabileceksiniz!

Ukrayna medyası: Bayraktar TB4 geliyor

ADMİN

Administrator
Yönetici
Katılım
9 Kas 2023
Mesajlar
1,632
Tepkime puanı
12
Puanları
38
Ukrayna’da üretimlerini arttıracak olan Baykar şirketine ilişkin çok çarpıcı iddia ortaya atıldı. Ukrayna basını Türk SİHA’larının yeni bir projesinin olduğunu görüntülerle öne sürdü. Baykar’ın Bayraktar TB2 ile TB3 gibi projelerden sonra Bayraktar TB4 geliştireceği belirtildi. Yerli ve milli imkanlarla geliştirilen Türk SİHA’ları projesine birbirinden farklı özellikleriyle yeni projeler ekleniyor. Rusya-Ukrayna savaşıyla öne çıkan Bayraktar TB2’lere TCG ANADOLU gibi deniz platformlarında kullanılmak için TB3’lerin de ekleneceği ve üretimin artacağı müjdesi verilmişti. Türk SİHA’larının mimarı Selçuk Bayraktar ve Baykar şirketi insansız savaş uçağı Bayraktar KIZILELMA projesiyle tüm dünyanın ilgisini çekti ve birçok ülke Bayraktar SİHA’ları almak için sıraya girdi. Üretim çerçevesinde Ukrayna’ya yatırım yapacak olan Baykar şirketine ilişkin Ukrayna’dan açıklama gelmişti. Zelenski, Baykar CEO'su Haluk Bayraktar ile Kiev'de gerçekleştirdiği toplantıdan sonra internette Cuma günü yaptığı paylaşımda, "Ukrayna'da kurulacak Baykar fabrikası inşaatının detaylarını ve Ukrayna üretimi parçalar kullanılarak üretilecek yeni ürünleri değerlendirdik" dedi.
Ukrayna medyası: Bayraktar TB4 geliyor
Ukrayna medyası: Bayraktar TB4 geliyor

UKRAYNA BASININDAN ÇARPICI İDDİA

Kanatları katlanabilen ve daha güçlü bir motora sahip Bayraktar TB3 ile KIZILELMA’nın 2023’te hazır olması beklenirken Ukraynalı yayın kuruluşu Defence Express, Türk SİHA’larıyla ilgili çok çarpıcı iddiayı ortaya attı.

GÖRÜNTÜLER PAYLAŞILDI​

Bayraktar SİHA’nın bir çeşidine değinen haber sitesi, Baykar tarafından Ukrayna’ya açılacak SİHA fabrikasının tasarım fotoğraflarına dayanarak Bayraktar TB4 adında yeni bir SİHA’nın geliştirildiğini öne sürdü.

BAYRAKTAR TB4 GELİYOR​

Görüntüsü paylaşılan ve Bayraktar TB4 olduğu iddia edilen İHA’nın, genel hatlarıyla BAYRAKTAR TB2 ve TB3’e benzediği ancak gövdesinin çok daha basık olduğu görülüyor. Bu basıklık, ‘radar kesit alanı (RKA)’nın azaltılması açısından oldukça önemli. Düşük bir RKA’ya sahip olan Bayraktar TB2, hasım hava savunma unsurları tarafından oldukça zor bir şekilde tespit ediliyor. Bayraktar TB4 adında yeni ve daha düşük RKA’lı bir platform geliştirilmesi durumunda, hava savunma unsurlarının işlerinin daha da zorlaşacağı üzerine duruluyor. Geliştirilmesi durumunda BAYRAKTAR TB4’ün iç silah istasyonlarına sahip olup olmayacağı ise şu an için belirsizliğini koruyor.
Bayraktar TB4 geliyor
Bayraktar TB4 geliyor

Ukrayna'da faaliyete geçmesi planlanan tesis​

Şirket, TB4'ten bir önceki model olan TB3'ü Deniz Kuvvetleri için geliştiriyor. Baykar şirketinin TB2 sonrası imâl etmekte olduğu TB3 uçak gemisinde görev yapmak üzere tasarlandı. Önümüzdeki yıl faaliyete geçmesi planlanan katlanabilir kanatlı Bayraktar TB3'ün deniz savaşına yeni bir soluk getirmesi bekleniyor. TB3'ün ardından gelen 'hayalet' TB4 ise büyük bir ihtimalle ilk olarak Ukrayna'da üretilecek.

Rus radarları TB2 tespitinde zorlanıyor​

Bayraktar TB2 hava savunma sistemleri için gerçek bir kabus niteliğinde. Ukrayna'yı işgal eden Rus ordusunda büyük zayiata yol açan Türk SİHA'sı 'HSS katili' olarak biliniyor. Radarda tespiti zaten zor olan TB2'lerin ardından yeni tasarım TB4'ler hayata geçtiğinde Türk SİHA'larının görünmezlik kabiliyeti daha da artmış olacak.
 

Reklam

Çevrim içi üyeler

Şu anda çevrim içi üye yok.
Üst