YERLİ SİLAH SANAYİ FORUMU

Üye olmak için bugün ücretsiz bir hesap açın! Oturum açtıktan sonra, kendi konularınızı ve gönderilerinizi ekleyerek bu siteye katılabilecek, ayrıca kendi özel gelen kutunuz aracılığıyla diğer üyelerle bağlantı kurabileceksiniz!

Ukrayna ATAK-II’nin motorunu Türkiye’ye teslim etti

ADMİN

Administrator
Yönetici
Katılım
9 Kas 2023
Mesajlar
1,632
Tepkime puanı
12
Puanları
38
Ukrayna, ATAK-II olarak da bilinen T929 Ağır Sınıf Taarruz Helikopteri’nin motorlarını Türkiye’ye teslim etti. Motorlar, ATAK-II’nin ilk prototipine entegre edilecek. Ağır Taarruz Helikopteri ATAK-II’nin Ukrayna menşeili motoru TUSAŞ’a teslim edildi. T129 ATAK ve T625 GÖKBEY projeleri kapsamında kazanılan teknolojik bilgi birikimi ve operasyonel tecrübe neticesinde Ağır Sınıf Taarruz Helikopteri Projesi’ne (ATAK II) başlanmıştı.
Ukrayna ATAK-II’nin motorunu Türkiye’ye teslim etti
Ukrayna ATAK-II’nin motorunu Türkiye’ye teslim etti Bu kapsamda 2019 yılının Nisan ayında ise T0 prototipi için sözleşme imzalanmıştı. ATAK II, artırılmış faydalı yük ve mühimmat kapasitesi (lançerler hariç 1.200 kg), modern aviyonik sistemler, düşürülmüş lojistik maliyet ve yüksek performans hedefleri doğrultusunda tamamen yerli ve millî kabiliyetlerle tasarlandı. Ukraynalı Motor Sich tarafından üretilen iki adet TV3-117VMA-SBM1V-01T Turboşaft Motoru 27 Ocak 2023 tarihinde TUSAŞ’a teslim edildi. Bu kapsamda Mart ayı içerisinde motorların helikoptere entegrasyonunun yapılması ve yer testlerinin icrası için gerekli hazırlıklara devam edilmesi planlanıyor.

Ukrayna Türkiye'ye 14 adet Atak 2 motoru ihraç edecek​

Ukraynalı Motor Sich firması ile yapılan anlaşma kapsamında, ATAK-II için 14 adet motor tedarik edileceğini bildirdi. 2025’e kadar toplam 14 adet motor teslimatının yapılması planlanırken, Ağır Sınıf Taarruz Helikopteri’ne ait olacak motorların ilk teslimatın 2 adet olacak şekilde Eylül 2022’de yapılacaktı. Fakat Ukrayna’daki savaştan ötürü teslimatlar, 4 ay gecikmeli olarak yapıldı.
Ukrayna Türkiye'ye 14 adet Atak 2 motoru ihraç edecek
Ukrayna Türkiye'ye 14 adet Atak 2 motoru ihraç edecek Üretilmesi planlanan T929, ABD üretimi AH-64 Apache ve Rus yapımı Ka-52 ile aynı sınıfta olacak.

T929 ATAK-II projesi​

Proje kapsamında ortaya çıkacak helikopter; artırılmış faydalı yük ve mühimmat kapasitesi (lançerler hariç 1200kg), modern aviyonik sistemler, düşürülmüş lojistik maliyet ve yüksek performans hedefleri doğrultusunda tamamen yerli ve milli kabiliyetler ile tasarlandı. İlk olarak Kara Havacılık Komutanlığı bünyesinde hizmet vermesi planlanan helikopterin ilerleyen dönemde deniz varyantının üretilerek TCG ANADOLU LHD gibi platformlarda kullanılmak üzere Deniz kuvvetleri Komutanlığına da hizmet vermesi bekleniyor.

2025 Yılında TSK’ya ATAK II Teslimatı​

Türk Havacılık ve Uzay Sanayii A. Ş. Genel Müdürü Prof. Dr. Temel Kotil, A Haber’de Gündem Özel yayınında 2025 yılında Kara Kuvvetleri Komutanlığı’na 3 adet ATAK II taarruz helikopteri teslimatı yapılacağını açıklamıştı. TUSAŞ ve İTÜ ortaklığında Hava ve Uzay Araçları Tasarım Laboratuvarı açılış programı sonrasında Defence Turk sorularını yanıtlayan Temel Kotil, ATAK-II ağır sınıf taarruz helikopterinin deniz (naval) versiyonunun geliştirileceğini açıklamıştı. Temel Kotil, “ANADOLU LHD için Atak ve Gökbey’in deniz versiyonu çıkacak mı? Bu yönde bir takviminiz var mı?” sorumuza “Şu an için ATAK-II’nin deniz versiyonunu düşünüyoruz.” açıklamasında bulunmuştu. Temel Kotil, 11 tonluk ATAK II taarruz helikopterinin 2022 yılı içerisinde motor çalıştıracağını, pervanelerini döndüreceğini açıklamıştı.
2025 Yılında TSK’ya ATAK II Teslimatı
2025 Yılında TSK’ya ATAK II Teslimatı Kotil daha önceden Ağır Sınıf Taarruz Helikopteri ATAK-II’nin motorlarının Ukrayna’dan geleceğini ve bu bağlamda sözleşme imzalandığını da açıklamıştı. T929 yani ATAK-II’nin 11 ton sınıfında olduğu ve 1.500 kg mühimmat taşıyabildiğini açıklanmıştı.

T925 Genel Maksat Helikopteri 2024’te Uçacak​

Hakkında fazla bilgi bulunmayan 10 ton Sınıfı Genel Maksat Helikopteri’ne ilişkin yeni bilgiler veren Temel Kotil, helikopterden bahsederken geçmişte T-925 ismini kullanmıştı. Son açıklamada ise T925 genel maksat helikopterinin 21 kişilik kapasite ve rampaya sahip olacağını aktaran Kotil, helikopterin 11 tonluk T-929 ATAK-II ile ortak güç grubuna sahip olacağını açıkladı. 11 ton kalkış ağırlığına sahip olacak T925 helikopterinin 5 bin beygir (iki motor) kapasitesinde olacak. Kargo bölmesinde ise T925’in top ve askeri araç taşınabilecek. T-925 için ilk uçuş tarihi ise 2025 şeklinde ifade edilmişti ancak Kotil, ilk uçuş için 18 Mart 2024 tarihini işaret etti. T925 helikopterinde GÖKBEY helikopterindeki aviyonik sistemlerinin ve belki geliştirilmiş versiyonu olacak. GÖKBEY ile benzer bileşenleri ile başta geliştirme ve üretim olmak üzere teslimat sonrasında ise kullanıcıya bakım idame ve onarım gibi süreçlerde kolaylıklar sağlanacak. T929 ATAK II ile birlikte T925 genel maksat helikopterinin ANADOLU LHD’de kullanılmasına kesin gözüyle bakılıyor. Mevcutta ANADOLU sınıfındaki ve benzeri platformlarda ağır sınıf taarruz ve genel maksat helikopterleri konuşlandırılmasına yönelik bir yaklaşım söz konusudur. Ağır sınıf daha yüksek mühimmat / taşıma kapasitesinin yanında deniz duruşu yüksek platformlar olarak daha zor deniz koşullarında görev icra edebilmektedir.
T925 Genel Maksat Helikopteri 2024’te Uçacak
T925 Genel Maksat Helikopteri 2024’te Uçacak

Ağır sınıf ATAK 2 Helikopterin Özellikleri:​

8-10 Ton Sınıfı 2 adet Turboşaft Motor (TS3000x2=6.000 Hp) 1.200 kg. Faydalı Yük (Mühimmat) Lançerler Hariç 20.000 ft servis tavanı olacak HOGE Kabiliyeti (6000 ft, 35°C @MTOW) Mürettebat 2 Pilot Azami hız 172 Kts 6 Kanat İstasyonu 12.7 mm Mühimmata Dayanıklı Zırhlı Kokpit Operasyon Kabiliyeti: -40/+50 C Gece/Gündüz 12,7 mm Mühimmata Karşı Balistik Koruma Yüksek Sıcaklık ve Yüksek İrtifa Şartlarında Görev Yapabilme Çevresel Etmenlere Dayanıklı Gelişmiş Elektronik Harp ve Karşı Tedbir Sistemleri 30 mm Yüksek Kalibreli Top, Yeni Nesil 2,75 inç Roket, Uzun Menzilli ve Farklı Güdüm Sistemlerine Sahip Tanksavar Füzeleri ile Havadan Havaya Füze Sistemleri

ATAK 2 Kullandığı Ekipmanlar​

4 Eksenli Otopilot Modüler Aviyonik Mimari Hedef Tespit Sistemi Kaska Entegre Görüntüleme Sistemi

ATAK 2'nin Silah Sistemleri​

30 mm’lik Top 2.75” Güdümsüz Roket 2.75” Güdümlü Roket Anti Tank Füzesi Hava-Hava Füzesi

ATAK 2 taşıdığı Faydalı Yükler​

Kızılötesi Karşı Tedbir Sistemi Aselflir Keşif Gözetleme ve Hedefleme Sistemi Flare Karşı Tedbir Sistemi Milimetrik Dalga Radarı (Mildar) Helikopter Engel Tespit Sistemi
 

Reklam

Çevrim içi üyeler

Şu anda çevrim içi üye yok.
Üst