YERLİ SİLAH SANAYİ FORUMU

Üye olmak için bugün ücretsiz bir hesap açın! Oturum açtıktan sonra, kendi konularınızı ve gönderilerinizi ekleyerek bu siteye katılabilecek, ayrıca kendi özel gelen kutunuz aracılığıyla diğer üyelerle bağlantı kurabileceksiniz!

TUSAŞ’tan sürpriz! MMU 2 yıl erken ucaçak

ADMİN

Administrator
Yönetici
Katılım
9 Kas 2023
Mesajlar
1,884
Tepkime puanı
46
Puanları
48
Türk Havacılık Uzay Sanayii Genel Müdürü Temel Kotil, İlk uçuşunu 2025 yılında yapması planlanan Milli Muharip Uçak'a ilişkin, "Bu uçuşu şimdi geri çektik, bu yılın sonunda uçacak" dedi. Savunma Sanayii Başkanlığı ve TUSAŞ gibi ilgili kurumlar hava araçları konusundaki çalışmalarına hız kesmeden devam ediyor. Son olarak Milli Muharip Uçak (MMU/TF-X) için ön, orta ve arka gövde parçalarının üretimi tamamlandı ve montajı gerçekleştirildi. Bugün de projenin takvimin 2 yıl önünde gittiği söylendi. Bu nedenle Milli Muharip Uçak-MMU için ilk uçuş tarihi de değişti.
TUSAŞ’tan sürpriz! MMU 2 yıl erken ucaçak
TUSAŞ’tan sürpriz! MMU 2 yıl erken ucaçak

Milli Muharip Uçak-MMU için ilk uçuş tarihi 2023 sonunda havada​

TUSAŞ, Hürkuş’un ardından Hürjet ve Milli Muharip Uçak üretimi için çalışmalarını sürdürüyor. Geçtiğimiz günlerde montaj süreci biten Hürjet’in 2. prototipinin hangar dışına çıkarıldığı video paylaşıldı. İlkine dair bir görsel yayınlanmamış olsa da geçtiğimiz aylarda yer testlerine başlandığı söylendi. MMU'da 6 bin 500 yapısal parça kullanıldı Tamamen dünya standartlarında üretimin ön planda tutulduğu Milli Muharip Uçak Projesi'nin ilk prototipinde yaklaşık 6 bin 500 yapısal parça ve 30 alt sistemin yer alması hedefleniyor. Projenin fazlar halinde geliştirilmesi ve daha sonraki prototip ve seri üretim aşamalarında alt sistemlerin artırılması öngörülüyor. Ardından Milli Muharip Uçak için ilk görseller paylaşıldı. Tabii takvime göre MMU’nun Hürjet’in 2 yıl gerisinden gelmesi bekleniyordu. Fakat bugün TUSAŞ genel müdürü Temel Kotil beklenmeyen bir açıklama yaptı. Kotil, işlerin beklenenden hızlı ilerlediğini, uçuş kontrol sistemlerinden motora, hidroliklerden iniş takımlarına kadar neredeyse tüm parçaların en ufak sorun olmadan entegre edildiğini söyledi. MMU için paylaşılan mevcut takvime göre ilk uçuş tarihi Ekim 2025 olarak gözüküyor olsa da 2023 yılının sonunda gerçekleştireceğini belirtti.
Milli Muharip Uçak-MMU için ilk uçuş tarihi 2023 sonunda havada
Milli Muharip Uçak-MMU için ilk uçuş tarihi 2023 sonunda havada Aşağıda paylaştığımız fotoğraflarda gövde montajı tamamlanmış haliyle seri üretim için planlanan tasarım arasındaki farkı görebilirsiniz. Prototipte F-16 (F-110), seri üretimde ise TEI üretimi yerli motorların kullanılması planlanıyor. Dikkatleri çeken bir diğer detay da kızılötesi arama ve takip (IRST) sensörünün tasarımına kadar 5. nesle uygun hale getirilişi oldu. "MMU motoru Önümüzdeki günlerde çalıştıracağız" Motoru takıyorsunuz, şimdi yakıt tanklarını kontrol ediyoruz. Ondan sonra hidrolikler kontrol ediliyor. Önümüzdeki günlerde depolarına yakıt alacağız. Ondan sonra motoru çalıştıracağız. Üzerinde tekrar tekrar çalıştığımız zaman aslında işleri çok güzel yaptığımızı gördük.

MMU, Türkiye için neden önemli?​

Türkiye’nin geliştirdiği Milli Muharip Uçak, 5. Nesil savaş uçağı olarak nitelendiriliyor. Oldukça popüler olan bu söylem üründen ürüne değişiklik gösterse de esasında çok düşük radar iz düşümüne sahip uçakları ifade ediyor. Yani mevcut radar sistemlerinin bu uçakları fark etmesi zor. Dolayısıyla operasyonel bir üstünlük sağlanmış oluyor. Halihazırda 2020 itibarıyla, savaşa hazır beşinci nesil jet avcı uçakları bazı ülkelerin envanterinde bulunuyor ve/veya test aşamalarından geçiyor. Bunlar arasında Amerikan F-22 Raptor ve F-35 Lightning II, Çin Chengdu J-20 ve Rus Su-57 bulunuyor. Bu uçaklar önceki nesle oranlara çok daha gizli, çok daha hızlı ve çevik bir yapıya sahip.
MMU motoru Önümüzdeki günlerde çalıştıracağız
"MMU motoru Önümüzdeki günlerde çalıştıracağız" "MMU F-35'i geçti arkada kaldı" Milli Muharip 5. nesil bir savaş uçağı. Bu kelime birazcık herkesin ağzına yapıştı gibi. 5. nesil demek; radarlar bunu göremiyor. Tabi bugünkü radarlar göremiyor. Yarın radar teknolojisi gelişir, görmeye başlar. Ama bizde elimiz boş durmaz ki. Bunun üzerine geliştirmeler sağlayarak tekrar görmemesini sağlarız. Bu uçaklar yüzlerce kilometre öteden tam mesafeyi söyleyemiyorum, hava hedeflerine ve yer hedeflerine kitlenerek onları imha edebiliyor. Yani onların yanına gitmesine gerek yok. Hani bu 'it dalaşı' diyoruz ya 'dog fighting' Ege üzerinde Yunan uçağıyla şanlı Türk uçağı 'it dalaşı' yaptı diyoruz ya bu nesil onu yapmıyor. Çünkü çok güçlü bir radar var. ASELSAN yapıyor bunu. Allah razı olsun onlardan. Çok uzaktan hava ve yer hedeflerini, neresi hedef gösterildiyse fark ediyor, füzelerini oraya kilitliyor. O hedefin üzerine radyo dalgaları gönderiyor ve füzenin onu görmesini sağlıyor, oradan işini bitiriyor. 2 tane F-16 motoru var onda şu anda. Bu 2 tane F-16 demek oluyor. 5 tonu, 6 tonu çok rahat hedefine bırakır. F-35 arkada kaldı.

Milli Muharip Uçak Program Takvimi​

Bir sonraki aşamada kullanılacak olan Yıldırım Test Tesisi'nin kurulum faaliyetlerinin büyük oranda tamamlandığı projede, Demir Kuş (Iron Bird) ve sistem entegrasyon laboratuvarlarının kurulum faaliyetleri de başladı. Halihazırda MMU bünyesinde 2000 mühendis ve 1000 tane de teknisyen çalışmakta. 2023-2029 döneminde Milli Muharip Uçak Projesi'nde yeni aşamaların (detay tasarım ve kalifikasyon fazı) başlatılması planlanıyor. Bu süreçte ilk uçuşun gerçekleştirilmesi, geliştirme test uçakları ve tam boy yapısal test uçaklarının üretilmesi hedefleniyor. 2026 sonuna kadar 3 adet MMU Blok 0 prototipinin üretiminin tamamlanması planlıyor. 2029 yılından itibaren ise MMU Blok I konfigürasyonun üretim faaliyetlerinin başlaması ve 10 adet MMU Blok I A/C’nin, Türk Hava Kuvvetleri’ne teslim edilmesi hedefleniyor.
MMU 5.nesil uçak özellikleri
MMU 5.nesil uçak özellikleri

MMU 5.nesil uçak özellikleri​

 • Uzunluk: 21 m
 • Kanat açıklığı: 14 m
 • Yükseklik: 6 m
 • Itki: 2x 29.000-2x 32.500 lbs (2x F110)/ TEI üretimi 2x 35.000 lbs
 • Servis tavanı: 55.000+ ft
 • Azami hız: 1.8 Mach
 • G limitleri: +9g / -3.5g
 • Aviyonikler:
  • ASELSAN’ın yerli AESA radarı bütünleşik RF sistemi (BÜRFİS)
  • SAR (Sentetik açıklıklı radar sistemi)
  • IRST (Kızılötesi arama ve takip) sensörü
  • EOTS (Elektro-optik hedefleme sistemi)
  • Kaska monteli nişangah sistem
 • Diğer:
  • Yüksek manevra kabiliyeti ve güçlü bir itki sistemi
  • Süperseyir kabiliyeti
  • Uzun harekat yarıçapı
  • Radarda düşük görünürlük
  • Sensör füzyonu
  • Gelişmiş veri bağı kabiliyetleri
  • Yüksek hassasiyete sahip mühimmatlar atabilme kabiliyeti
 

Reklam

Çevrim içi üyeler

Şu anda çevrim içi üye yok.
Üst