YERLİ SİLAH SANAYİ FORUMU

Üye olmak için bugün ücretsiz bir hesap açın! Oturum açtıktan sonra, kendi konularınızı ve gönderilerinizi ekleyerek bu siteye katılabilecek, ayrıca kendi özel gelen kutunuz aracılığıyla diğer üyelerle bağlantı kurabileceksiniz!

TUSAŞ’tan heyecanlandıran açıklama: 3 tane daha yapacak

ADMİN

Administrator
Yönetici
Katılım
9 Kas 2023
Mesajlar
1,884
Tepkime puanı
46
Puanları
48

TUSAŞ'tan heyecanlandıran açıklama3 tane Daha Yapacak Uydu Yapılacak

Türk Havacılık ve Uzay Sanayii AŞ (TUSAŞ) Genel Müdürü Temel Kotil, Türkiye'nin uydu alandaki ilk ihracatı olan yeni nesil haberleşme uydusu Small GEO için yeni konuşmalar ve görüşmeler yaptığını bildirdi. Uzay Sistemleri Entegrasyon ve Test Merkezi'nde aynı anda 2 uydu yapıldığını söyleyen eden Kotil, bunu 3'e çıkarmak için de gerekli altyapıya sahip olduğumuzu söyledi. Kotil, merkezde TÜRKSAT 6A ve İmece uydularına yönelik çalışmaların devam ettiğini, yakın zamanda bunlara Arjantin'e ihraç edilecek uydunun da ekleneceğini söyledi. Arjantin merkezli INVAP firmasıyla ortak kurulan GSATCOM Uzay Teknolojileri AŞ birliği ile geliştirilen Arsat-SG1'in Türkiye'nin ilk uydu ihracatı olacağını dile getiren Kotil, uydunun 2023'te gökyüzünde olacağını söyledi.

"Bu uydudan 3 tane daha yapacağız"

Elektrikli itki sistemiyle çalışan Small GEO uydusuna yeni müşteri arayışları olduğunu anlatan Kotil, "Bir müşteri bulduğumuz görünüyor, kesinleşmediği için paylaşmıyoruz. O da olursa bu uydudan 3 tane daha yapacağız. Dördüncü bir müşteri de çıktı. Bunlar da kesinleştiğinde toplamda 5 uyduya ulaşacağız. 3-4 yıl içinde bu uyduları yaparsak Türkiye iyi bir ihracat yapacak." dedi. Yeni tasarım metotlarıyla uydu tasarım ve üretiminin çok daha kolay hale geldiğine işaret eden Kotil, böylece dev uydu şirketleriyle arayı kapatmanın mümkün olduğunu söyledi. Kotil, Türkiye'nin uydu tasarım ve üretiminin yanında uydu fırlatma yeteneğine de kavuşacağını kaydetti.
tusastan-heyecanlandiran-aciklama-3-tane-daha-yapacagiz-h1639851216-ed4319.jpg

Bu Uydu teknolojilerine yatırım​

Cumhurbaşkanlığı Savunma Sanayii Başkan Yardımcısı Serdar Demirel de birçok ülkenin uydu teknolojilerine ciddi yatırımlar yaptığını ve bu alanda 1 milyondan fazla kişinin çalıştığını söyledi. Uzay teknolojisinin son zamanlardaki etkinliği göz önüne alındığında kaçınılmaz olarak askeri alanda da kullanıldığını ifade eden Demirel, Başkanlık olarak keşif gözetleme uydu, uydu haberleşme, seyrüsefer uydu, uzay Ar-Ge, uydu fırlatma sistem projeleri yürüttüklerini söyledi. Türkiye'nin uydu entegrasyon ve test altyapısı konusunda önemli kabiliyetlere sahip olduğunu anlatan Demirel, uydulardaki ve yer istasyonundaki yerlilik oranını artırmak için de çeşitli çalışmalar yaptıklarını söyledi. BU YAZIMIZI BEĞENDİYSENİZ DİĞER SAVUNMA SANAYİ HABERLERİNE BURADAN OKUYABİLİRSİNİZ https://yerlisilahsanayii.com/
 

Reklam

Çevrim içi üyeler

Şu anda çevrim içi üye yok.
Üst