YERLİ SİLAH SANAYİ FORUMU

Üye olmak için bugün ücretsiz bir hesap açın! Oturum açtıktan sonra, kendi konularınızı ve gönderilerinizi ekleyerek bu siteye katılabilecek, ayrıca kendi özel gelen kutunuz aracılığıyla diğer üyelerle bağlantı kurabileceksiniz!

TUSAŞ’tan Cezayire, 6 adet Aksungur İHA ihracatı

ADMİN

Administrator
Yönetici
Katılım
9 Kas 2023
Mesajlar
1,884
Tepkime puanı
46
Puanları
48
BAE'nin Türkiye'den 20 adet Bayraktar SİHA almasının ardından bir Arap ülkesi daha Türkiye'den SİHA alıyor. Cezayir, 6 adet AKSUNGUR SİHA alımı için TUSAŞ ile anlaşma imzaladı. Cezayir merkezli MENADefense sitesinde yer alan özel habere göre uzun süredir müzakereleri süren anlaşma imzalandı. TUSAŞ yetkilileri Afrika'daki 3 ülkeden 2'sinin Aksungur, 1'inin ise Anka ile ilgilendiğini açıklamıştı. Tunus'un 3 ANKA SİHA'sı teslim edilmişti. 2 araç daha almak için müracaat da yapmışlardı. "Sözleşmeyi yaptık ya da yapacağız. Afrika'da 3 ülkeyle daha görüşüyoruz, anlaşmaya çok yakınız."
TUSAŞ’tan Cezayire, 6 adet Aksungur İHA ihracatı
TUSAŞ’tan Cezayire, 6 adet Aksungur İHA ihracatı

TUSAŞ aynı bölgede yer alan Tunus'a Anka SİHA satışı gerçekleştirmişti.​

Kabiliyetleri farklı faydalı yüklerle genişletilen AKSUNGUR’a bir süredir farklı mühimmatlar, sensör ve iletişim ekipmanları entegre ediliyor. MAM-L’ye ek olarak TEBER-82, KGK-SİHA-82 gibi güdüm kitli genel maksat bombaları ile atış yapan AKSUNGUR’a geçtiğimiz aylarda Meteksan MİLSAR Sentetik Açıklıklı Radar ve Baz İstasyonu gibi yardımcı faydalı yükler de entegre edildi. İleriye dönük olarak ise 2022’de AKSUNGUR’dan TÜBİTAK SAGE KUZGUN-SS serbest süzülümlü mühimmat atışı yapılması planlanıyor.
ANKA S MODELİ
ANKA S MODELİ Aksungur SİHA AKSUNGUR MALE sınıfı İHA Sistemi: gece/gündüz her türlü hava koşullarında istihbarat, gözetleme, keşif ve taarruz görevlerini gerçekleştirebilen; EO/IR, SAR ve Sinyal İstihbaratı (SIGINT) faydalı yüklerini ve çeşitli havadan yere mühimmat sistemlerini taşıyabilen Orta İrtifa Uzun Havada Kalışlı İnsansız Hava Aracı sistemi olarak öne çıkıyor. AKSUNGUR, 40.000 feet irtifaya çıkabilen ve 40 saate kadar havada kalabilme özellikleriyle en zorlu operasyonların tamamlanabilmesine imkan veren iki adet TEDI PD-170 çift turbodizel motora sahip. İlk uçuşunu 2019 yılında icra eden platform 50 saat havada kalış rekoruna sahip.
Aksungur SİHA -DSH Sonobuoy
Aksungur SİHA -DSH Sonobuoy

AKSUNGUR İHA’nın Teknik Özellikleri

Yüksek Faydalı Yük Kapasiteli İHA Kesintisiz Çok Rollü İstihbarat, Gözetleme, Keşif ve Taarruz Görevleri için ANKA-AKSUNGUR İHA Sistemi; gündüz/gece İstihbarat, Gözetleme, Keşif ve Taarruz Görevleri’ni EO/IR, SAR ve SIGINT faydalı yükleri ve çeşitli havadan yere silahlarla icra eden Orta İrtifa Uzun Havada Kalışlı bir İnsansız Hava Aracı Sistemidir. AKSUNGUR 25000 ft’e kadar uzun süreli operasyonlara imkan veren iki adet çift turboşarjlı dizel motoruna sahiptir.
SATCOM TAKILI AKSUNGUR İHA’nın Teknik Özellikleri
SATCOM TAKILI AKSUNGUR İHA’nın Teknik Özellikleri Kanat açıklığı: 24 metre Yatay uzunluk: 11.6 metre Havada kalış süresi: 50 saat Faydalı yük kapasitesi: 750+ kg Link menzili: 250+ km Motor: 2×170 HP Maksimum irtifa: 40.000 ft Azami kalkış ağırlığı (MTOW): 3.300 kg Motor tipi: PD-170 Çift Turbo Dizel Taaruz/Deniz Karakol Görevi: 750 kg Harici Yük ile 25 kft’te 12 saat SİLAH OPSİYONLARI Her bir kanatta 500 kg, 300 kg ve 150 kg kapasiteli 3 adet silah istasyonu TEBER-81 (Lazer güdümlü Mk-81) MAM-L MAM-C HGK-3 TEBER-82 LUMTAS KGK-82 Cirit Minyatür Bomba DENİZ KARAKOL GÖREVİ FAYDA YÜKLERİ SAR/GMTI-ISAR Otomatik Tanımlama Sistemi Sonobuoy Podu MAD Boomu GÖRÜNTÜ İSTİHBARATI FAYDALI YÜKLERİ Elektro Optik/Kızılötesi/Lazer İşaretleyici/Lazer Mesafe Bulucu Kamera SAR/GMTI-ISAR Geniş Alan Gözetleme Kamera
 

Reklam

Çevrim içi üyeler

Şu anda çevrim içi üye yok.
Üst