YERLİ SİLAH SANAYİ FORUMU

Üye olmak için bugün ücretsiz bir hesap açın! Oturum açtıktan sonra, kendi konularınızı ve gönderilerinizi ekleyerek bu siteye katılabilecek, ayrıca kendi özel gelen kutunuz aracılığıyla diğer üyelerle bağlantı kurabileceksiniz!

TUSAŞ: KAAN için 35 bin pound güçte motor yapabiliriz

ADMİN

Administrator
Yönetici
Katılım
9 Kas 2023
Mesajlar
1,632
Tepkime puanı
12
Puanları
38
TUSAŞ tarafından geliştirilen Milli Muharip Uçak için motor üretimi sıkça gündeme gelirken, TUSAŞ Yönetim Kurulu Başkanı Müdürü Prof. Dr. Mahmut Faruk, MMU için 35 bin pound gücünde motor yapabileceklerini belirtti. Akşit, yaptığı açıklamalarda; MMU'yu 5. nesil uçak haline getirmek için gerekli işin ağırlığını, mühendislik kısmını, TEI'de yapacakları bir kurguyla başarabileceklerini ifade etti. ABD’nin en iyi savaş uçaklarından Raptor’a sahip olduğunu söyleyen Akşit, , "ABD bu uçakları kimseye satmıyor. Biz Raptorların motorunun itiş gücünü verebilecek seviyeye geldik. Milli Muharip Uçak için 35 bin pound güçte bir motor yapabileceğimize eminiz. Kendimize güveniyoruz." dedi.
TUSAŞ: KAAN için 35 bin pound güçte motor yapabiliriz
TUSAŞ: KAAN için 35 bin pound güçte motor yapabiliriz

Milli Muharip Uçak KAAN’ın milli motoru için TEI bünyesinde 300 kişilik bir ekip çalışmalarını sürdürüyor.​

TEI Genel Müdürü Prof. Dr. Mahmut F. Akşit, özel açıklamalarda bulundu. KAAN’ın yerli motorunun geliştirme çalışmalarında gelinen son duruma ilişkin değerlendimelerde bulunan Akşit, “KAAN’ın milli motoru için biz çalışmalarımıza başladık. Şu anda 250-300 kişilik bir ekibimiz çalışıyor. Ekip gittikçe büyüyor. Motorun ilk genel konfigürasyonunu belirleyecek performans analizlerini, çevrim analizlerini büyük oranda tamamladık. Motorun şu anda detay tasarım çalışmaları da başladı” ifadelerini kullandı.

TÜRKİYE’DE 35 bin pound güçte motor YAPACAĞIMIZI BİLİYORUZ’​

Mahmut Akşit, MMU motorunu, helikopter motorunda kullanmak üzere geliştirdikleri ve yararlandıkları teknolojileri bir üst seviyeye taşıyarak üretebileceklerinin altını çizdi. F-16 savaş uçaklarının kullandığı F-110 motorunun 29 bin pound güçte olduğunu belirten Akşin, MMU motoru için ise şu ifadelere yer verdi: "MMU için yapılması planlanan motorun üreteceği 35 bin pound güç, 30 bin ila 40 bin beygir arasında bir güç demektir. Tek bir motorla böyle bir güç elde edilecek ki Milli Muharip Uçağı'mızda bu gücü üreten iki motor olacak. İki tane 30 bin ila 40 bin beygir arasında güç üreten motor müthiş bir ivmeyle sizi ittiriyor. Savaş uçağının atak olması lazım. Böyle bir güce ihtiyaç var. Son 7-8 yılda yaptığımız ataklarla biz bunu Türkiye'de yapabileceğimizi biliyoruz."

F-35 MOTORU 15 YILDA GELİŞTİRİLDİ​

Bu sınıfta bir motor yaklaşık 10 yıl... Hatta bazı motorlar mesela F-35 motoru gibi motorlar 14-15 yılı bulmuş. Bizden istenen süre ise 10 yılın altında... Sadece prototip bile 1,5 yıl sürüyor. Her bir parçasına özel kalıp yaptıracaksın. Deneyeceksin, dövme kalıp yapacak adam. Prosese oturtacak, sana bir tane dövüp verecek. Hem maliyeti yüksek hem imâl etme vakti çok uzun sürüyor. Sadece tasarım hazır olsa bile böyle bir motorun prototipini imâl etmesi 2 yıl sürer. '5 yılda yap uçur' diyorsunuz, bu o kadar kolay bir iş değil.
F-35 MOTORU 15 YILDA GELİŞTİRİLDİ
F-35 MOTORU 15 YILDA GELİŞTİRİLDİ Uçak sınıfında bir motor geliştirme bedeline açın bakın; F-135, F-119 gibi motorlar 7 ile 10 milyar dolara çıkıyor. Hadi biz Türkiye olarak bunu daha ucuza yapacağız ama nereden baksanız 3-5 milyar dolardan aşağı çıkmaz. Malzeme aynı malzeme... İşçiliği yarı yarıya ucuz yapsanız malzeme çok pahalı. Kobalt, nikel... Dünyanın en pahalı alaşımlarından süper alaşımlar yapacaksınız, bunlar bedava olmuyor. Milli Muharip Uçak yerli motorlar hazır oluncaya F110 motorunu kullanacak. Bu motorların TEI'de yerli olarak üretilmesi için pazarlıklarımız devam ediyor. İnşallah aynı F-16'da olduğu gibi Milli Muharip Uçağın motoru da -ilk partide- hiç olmazsa tasarım bizim olmasa da imalatı bizim olsun, Eskişehir'de üretilmiş motorlarla uçalım diye sıkıştırıyoruz General Electric'i. Üretim lisansı almak istiyoruz.
 

Reklam

Çevrim içi üyeler

Üst