YERLİ SİLAH SANAYİ FORUMU

Üye olmak için bugün ücretsiz bir hesap açın! Oturum açtıktan sonra, kendi konularınızı ve gönderilerinizi ekleyerek bu siteye katılabilecek, ayrıca kendi özel gelen kutunuz aracılığıyla diğer üyelerle bağlantı kurabileceksiniz!

Türkmenistanlı: Hidrokarbon zenginliğini Türkiye ile paylaşmaya hazırız

ADMİN

Administrator
Yönetici
Katılım
9 Kas 2023
Mesajlar
1,632
Tepkime puanı
12
Puanları
38
Türkmenistan Halk Maslahatı Başkanı Gurbanguli Berdimuhamedov, hidrokarbon zenginliğini Türkiye ile paylaşmaya hazır olduklarını söyledi. Bağımsızlığını ilan ettiği dönemde Türkmenistan'ı ilk tanıyan ülkenin Türkiye olduğunu belirten Türkmenistan Halk Maslahatı Başkanı Berdimuhamedov, ülkenin hidrokarbon zenginliklerini 'Türk ailesi' ile paylaşmayı hedeflediklerini ifade etti.

YATIRIMLARA DEVAM EDİYORUZ​

Türkmenistan'da üç yeni sağlık merkezinin temel atma töreni gerçekleştirildi. Törende konuşan Berdimuhamedov, hastane yatırımlarının Türkmenistan sağlık politikasında öncelikli yer aldığını ifade ederek şunları kaydetti:
Türkmenistanlı: Hidrokarbon zenginliğini Türkiye ile paylaşmaya hazırız
Türkmenistanlı: Hidrokarbon zenginliğini Türkiye ile paylaşmaya hazırız Halkın sağlığı için çalışmalara etkin şekilde devam edeceklerini söyleyen Berdimuhamedov, "Yakın zamanlarda diğer vilayetlerimizde de onkoloji hastaneleri, viroloji merkezleri ve tıp meslek yüksekokulları inşa edeceğiz." dedi.

Hidrokarbon nedir?Hidrokarbon nerelerde kullanılır?​

Yapısında yalnızca karbon ve Hidrojen bulunduran bileşiklere 'hidrokarbon' adı verilir. Benzin hidrokarbonlar karışımı olduğu gibi benzen, naftalin ve asetilen de birer hidrokarbondur. Araçlarda kullanılan benzin, motorin ve LPG; evlerde kullanılan doğal gaz, kömür, tüp gaz ve fuel oil gibi yakıtların hepsi birer hidrokarbon karışımıdır. Hidrokarbon, metan gibi gazların temel maddesidir. Hidrokarbonlar teorik bakımdan da önemlidir. Çünkü organik bileşiklerin birçok sınıfının sistematik olarak adlandırılmasında hidrokarbonların adlandırılması esastır.

HİDROKARBON NEREDE KULLANILIR?​

Hidrokarbonların büyük bir kısmı, kimya endüstrisinin pek çok alanında kullanılmaktadır. Endüstrinin tamamı için önemli olan hidrokarbon, çok önemli bir hammadde kaynağıdır.
HİDROKARBON NEREDE KULLANILIR?
HİDROKARBON NEREDE KULLANILIR? Özellikle doğal gazların temel maddesi olarak da tanımlanabilen metal gazı son derece önemlidir. Günümüzde dünya üzerinde çıkarılan bütün yer altı doğal gazların ve kaynakların temel bileşenini oluşturan doğal yapının bir parçası olarak metan gazı örnek gösterilebilir. Kimyasal formülü CH4 olarak ifade edilen metan gazı son derece yanıcı bir forma sahip hidrokarbondur. Bu açıdan bakıldığında, ısıya ihtiyaç duyulan kaynak endüstrisinde sıklıkla hidrokarbonlardan yararlanıldığı görülür.
 

Reklam

Çevrim içi üyeler

Üst