YERLİ SİLAH SANAYİ FORUMU

Üye olmak için bugün ücretsiz bir hesap açın! Oturum açtıktan sonra, kendi konularınızı ve gönderilerinizi ekleyerek bu siteye katılabilecek, ayrıca kendi özel gelen kutunuz aracılığıyla diğer üyelerle bağlantı kurabileceksiniz!

Türkiye’yi ne Ambargolar nede Ekonomik Saldırılar Durduramadı…

ADMİN

Administrator
Yönetici
Katılım
9 Kas 2023
Mesajlar
1,884
Tepkime puanı
46
Puanları
48

ABD, Fransa, İsrail, İngiltere ve Almanya, son 20 yılda büyük projelere imza atan Türk savunma sanayini durdurmak veya engellemek için her yolu denendi. Bazı ülkeler anlaşmalara ve sözleşmelere rağmen ürün satmadı, kimisi ihraç lisansını almış olmamıza rağmen izinleri engelledi, kimisi de gümrüklerde mallara el koydu. Türkiye ise tüm engelleri bir bir aşarak yoluna devam etmekte.

ATAK FAZ 2
Savunma Teknojileri Mühendislik ve Ticaret A.Ş. (STM) Thinktech Merkezi, “Türk Savunma Sanayiinin Yükselişi ve gelişimi Ambargolar” başlıklı bir toplantı yaptı.
Toplantıya Savunma Sanayii Başkanlığı, Roketsan, Aselsan, BAYKAR, Meteksan, Havelsan ve TUSAŞ ve daha niceleri gibi savunmanın göz bebeği kurum/kuruluşlar ile üniversitelerden 23 uzman katılımı ile toplantı gerçekleşti.

Toplantıda anlatılanlar daha sonra raporlaştırıldı. Türkiye’nin savunma sanayisi hakkında bilgi veren şirketler, uygulanan ambargolar hakkında şok edici sözler söyledi. STM Deniz Projeleri Grup Yöneticisi Mehmet Selahattin Deniz, Türkiye’ye yönelik “aleni”, “gizli” ve “yavaşlatma” veya iptal ettirmeye kadar 3 tür ambargo uygulandığını söyledi:

FRANSA HİZMET VERMEDİ ALMANLAR'DA EL KOYDU


“Mesela Fransa hem Pakistan, hem Türkiye’deki projelerimiz için hizmet göndermeyeceğini bize resmi olarak bildirdi. İngiltere ve Almanya da resmi olarak bildirmese de ihraç lisans izinlerinin süreçlerini çok uzattı. Daha önceden 2 ayda aldığımız izinler 10 aya çıkmış bulunuyor. En son bununla ilgili yaşadığımız olaylardan biri şu oldu: MİLGEM için Almanya’dan tedarik ettiğimiz ama İngiltere’de dökümü yapılan şaft sisteminin braketlerini İngiltere’den Almanya’ya geçişi sırasında gümrüklere takıldı. Türkiye’deki bir sisteme ait olduğu için bunlara el koydular. Bunun belli bir açıklaması yok, ihraç lisansına tabi değil ama Türkiye bu olaylara maruz kaldı.”

resized_f0dd0-92e95958milgem.jpg


ABD İZİN ALMA SÜRESİNİ UZATTI​


SSB Uzmanı Mete Arslan ise hem platformların, hem alt sistemlerin Türkiye’ye yönelik ambargolardan etkilendiğini söyledi. Arslan, “S-400 nedeniyle ABD sadece F-35’leri bize vermemekle kalmadı. Bizim genelde vakıf kuruluşlarımızın veya diğer savunma sanayii kuruluşlarımızın, örneğin ASELSAN’ın ABD’den getirdiği malzeme, alt bileşen var. Bunlar ihraç lisansına sahip. Bunlarda ihraç izinleri alma süresi uzadı. Eskiden 3 veya 6 ayda alınan ihracat izinleri 1 yıla kadar uzattılar. Ambargolar nedeniyle, belki de belirli bir noktada bunları alamaz hale geleceğiz vermeyecekler.”

F 35
F 35

KARABAĞ AMBARGOSU!​


Ayrıca Meltem uçak projesinde bazı ekipmanların Fransız Thales firmasına ait olduğunu ifade eden Aslan, “Şimdi Thales gerekli desteği vermiyor tüm bu projeleri aksatıyor, Telefonlara bile çıkmıyorlar. İlk uçak olan Meltem 2

uçağında gecikmeler oldu; ilk sistem yurt dışında entegre edilecek, diğerlerini de TUSAŞ’ta biz entegre edeceğiz. Ama şu anda entegrasyonda sorun yaşıyoruz” dedi.

MELTEM 2
MELTEM 2

İsrail sözleşmeye rağmen ambargo uyguladı​

“2009 yılında İsrail’in Taktik Keşif Pod’ları vardı. ASELSAN ana yükleniciliğinde İsrail’den Elbit elektro-optik podu ve Elta’dan sar podu alıyordu. RF-4 ve F-16 uçaklarına takılacaktı. Sözleşmeyi 2008’de imzalandı. 2009’un Ocak ayında resmileşti, ihraç lisansını aldı. Gönderdiler bize, Ama Ocak ayının sonunda Davos’ta Sayın Cumhurbaşkanı’mızın ‘One minute’ olayı gerçekleşti, İsrail’le aramız bozuldu. Biz ihraç lisansını almıştık ama şimdi İsrail hükümeti bunu tekrar yürürlükten kaldırdı” TUSAŞ eski Genel Müdürü Muharrem Dörtkaşlı ise modernizasyon süreçlerinde de engellemelerle karşılaştıklarını kaydetti: “‘C130 modernizasyonunu İsrailliler yapmasın, TUSAŞ yapsın’ denildiğinde Northrop Grumman firmasından radarla ilgili teklifini biz vermediler. Bir başka Northrop Grumman projesinde bize radar teklifi vermediler. Paramızla teklif alamadık.”​

AKINCI HAVA HAVA FÜZESİ
AKINCI HAVA HAVA FÜZESİ

Almanyanın Altay tankı için motor ambargosu

ABD vermeyince kendimiz yaptık​

  • SSB Deniz Araçları Daire Başkanı Alper Köse, engellenmeye çalışılan ve millileştirilen ürünlerden bir örnek verdi: “Mesela MİLGEM beşinci gemide dikey atım sistemi olarak ABD yapımı Mk 41 kullanacaktık. Ancak ihracat izni çıkmadı. İşin garip tarafı hiçbir zaman ‘Vermiyoruz’ da demediler, oyaladılar. Ayrıca ihracat izni çıksa bile bazen yine de vermiyorlar. Atış kontrol radarı tedarik edilen ülke henüz ambargo koymamıştı, ancak bekliyorduk. Bu nedenle ambargoyu beklemeden çalışmalara başladık. Neticede ASELSAN kendi Atış Kontrol Radarı olan AKREP-D’yi geliştirdi. Daha sonra da ambargo geldi.”

400 ürün millileştirildi​

  • Rapora göre engelleme çalışmaları Savunma Sanayii Başkanlığı’nda başlatılan yerli üretim seferberliği ile aşıldı. Sadece 2020 yılında öncelikli ürünler belirlenip ilan edilerek “Ben bu işi yaparım” diyen firmalar görüşmelere çağırıldı. Yaklaşık 900 civarında yerli firma başvuru yaptı. Ön incelemeler sonunda 131 ürünün siparişi yerli firmalara verildi. 400 ürün Türk mühendisin çabalarıyla millileştirildi.
 

Reklam

Çevrim içi üyeler

Şu anda çevrim içi üye yok.
Üst