YERLİ SİLAH SANAYİ FORUMU

Üye olmak için bugün ücretsiz bir hesap açın! Oturum açtıktan sonra, kendi konularınızı ve gönderilerinizi ekleyerek bu siteye katılabilecek, ayrıca kendi özel gelen kutunuz aracılığıyla diğer üyelerle bağlantı kurabileceksiniz!

Türkiye’nin döner kanatlı sürü İHA’ları

ADMİN

Administrator
Yönetici
Katılım
9 Kas 2023
Mesajlar
1,881
Tepkime puanı
45
Puanları
48

Türkiye'nin döner kanatlı sürü İHA'ları geliyor!'​

İnsansız hava araçlarının üretimi konusunda büyük devletler işin içerisinde yer alan Türkiye dünyada kabul gördü. İHA sürüsü ya da İHA ordusu üretme konusunda Türkiye Kargu ve Kargu-2 cephaneliklerini geliştirmeye devam ediyor. Türkiye'nin Amerikan savaş filmlerine sıklıkla konu olan İHA sürülerinin öncülerinden biri olacağına kesin gözüyle bakılıyor.​

Türkiye'nin döner kanatlı sürü İHA'ları
Türkiye'nin döner kanatlı sürü İHA'ları Türk Ordusu şu anda döner kanatlı STM Kargu modelini kullanıyor ve hızla genişleyen drone cephaneliğinin bir parçası olarak güncellenmiş olan Kargu-2 versiyonunu tanıtmaya hazırlanmakta. Bu ürün teknik olarak sürü İHA olmasa da, Kargu serisinin geniş ölçekli kullanımıyla kazanılan operasyonel deneyimler, bu ürünün aslında Türkiye'nin sürü İHA'larına yönelik bir adım olarak görülebilir. Kargu şimdiye kadar Suriye'de, Libya'da ve Dağlık Karabağ'da konuşlandırılmış duruma Azerbaycan savaşında ise bolca kullanıldı. Türkiye Savunma Sanayi Başkanlığı (SSB), Türkiye'de kademeli olarak İHA'lar için bir teknoloji üssü oluşturmak amacıyla bir dizi projeye destek vermekte. SSB Başkanı İsmail Demir'e göre bu projeler, küçük ve orta ölçekli işletmelerin, sürü-İHA'ların operasyonları için gerekli yazılım ve algoritmaları geliştirmesine yardımcı olmayı planlıyor.
Türkiye'nin döner kanatlı sürü İHA'ları
Türkiye'nin döner kanatlı sürü İHA'ları Bu yaklaşım ayrıca Türk hükümetinin küçük savunma şirketlerinin gelişmesi için bir ortam yaratma yönündeki daha geniş politikalarını da destekliyor. Bu politika şimdiye kadar Türkiye için muazzam getirisi olan bir güc olarak öne çıkmış durumda. Türkiye Eylül 2020'de ilk sürü-İHA yarışmasını Ankara yakınlarındaki Kalecik İHA Test Eğitim ve Geliştirme Merkezi'nde gerçekleşti. Yarışma, her biri birden fazla zorluk içeren toplam dört aşamadan oluştu. Sabit kanatlı sürü-İHA'ların açık ortamlarda hedefleri tespit ve imha simülasyonu gerçekleştirdiği yarışmanın ilk etabında toplam 26 firma yer aldı.
Türkiye'nin döner kanatlı sürü İHA'ları
Türkiye'nin döner kanatlı sürü İHA'ları Türkiye, halihazırda kurulmuş savunma sanayi şirketlerine,sürü İHA teknolojileri üzerinde çalışmaları için gerekli mali desteği sağlamakla kalmıyor, aynı zamanda dünyanın başka hiçbir yerinde görülmemiş bir ölçekte teknoloji alanında her şeye ulaşabilecek genç bir nesil yaratmaya da çalışıyor. Her yıl düzenlenen bir teknoloji etkinlik olan Teknofest bu politikasına örnek olan önde kuruluşlardan birisi. Teknofest ayrıca lise ve üniversite öğrencilerine yönelik sürü-İHA yarışmalarına da ev sahipliği yapıyor. Sürü-İHA yarışmasının temel amacı, kendisine verilen görevleri yerine getirebilecek İHA sürülerini organize etmek için gerekli yazılım algoritmalarını geliştirmek ve performanslarını gerçek yaşam ortamında göstermek. Yarışma sırasında, yarışan takımlar hem sanal hem de gerçek yaşam koşullarında sürü-İHA'larını uçuruyor. Görevler arasında filo kalkışı, eş zamanlı operasyon yürütme, sürüye drone ekleme ve çıkarma ve dronları dağıtma ve toplama gibi çeşitli aşamalar yer alıyor.
Türkiye'nin döner kanatlı sürü İHA'ları
Türkiye'nin döner kanatlı sürü İHA'ları Türkiye, daha önce İHA'ların kullanılmasının imkansız olduğu düşünülen savaş senaryolarında öncü olmuştu. Günümüzde hemen hemen her sınıfta İHA tasarlayan Türkiye'nin, dünyada operasyonel sürü İHA'larını sahaya çıkaran ve ilk olarak savaşlarda aktif şekilde başarı elde eden ülkelerden biri olması da bu çalışmalar ışığında hangi noktada olduğumuzu göstermekte.
 

Reklam

Çevrim içi üyeler

Şu anda çevrim içi üye yok.
Üst