YERLİ SİLAH SANAYİ FORUMU

Üye olmak için bugün ücretsiz bir hesap açın! Oturum açtıktan sonra, kendi konularınızı ve gönderilerinizi ekleyerek bu siteye katılabilecek, ayrıca kendi özel gelen kutunuz aracılığıyla diğer üyelerle bağlantı kurabileceksiniz!

Türkiye’nin denizaltı yönetim sistemi MÜREN projesine -siber saldırı yapıldı

ADMİN

Administrator
Yönetici
Katılım
9 Kas 2023
Mesajlar
1,884
Tepkime puanı
46
Puanları
48
Türkiye'nin milli projesi denizaltı yönetim sistemi MÜREN'e yönelik siber casusluk operasyonu tespit edildi. Yapılan saldırıyı Siber Güvenlik Uzmanı Ersin Çahmutoğlu, sosyal medyadan doğruladı. Çahmutoğlu, "Türkiye'nin milli projesi denizaltı yönetim sistemi MÜREN'e yönelik siber casusluk operasyonu tespit edilmiş!" dedi. Siber Güvenlik Uzmanı Ersin Çahmutoğlu, yapılan saldırıyı sosyal medya hesabından duyurdu. Siber Güvenlik Uzmanı Ersin Çahmutoğlu, "Türkiye'nin milli projesi denizaltı yönetim sistemi MÜREN'e yönelik siber casusluk operasyonu tespit edilmiş" dedi. Siber Güvenlik Uzmanı Çahmutoğlu sosyal medya hesabından yaptığı paylaşımda Çinli NSFocus'un hazırladığı rapora göre menşei belirsiz yeni bir APT grubunun Ağustos ayı başında Deniz Kuvvetleri Komutanlığı'nı hedef aldığını açıkladı.
DENİZ ALTI SAVAŞ YÖNETİM SİSTEMİ MÜREN
DENİZ ALTI SAVAŞ YÖNETİM SİSTEMİ MÜREN "MİLLİ DENİZALTI PROJESİ MÜREN'E SİBER CASUSLUK OPERASYONU TESPİT EDİLDİ" Siber Güvenlik Uzmanı Ersin Çahmutoğlu'nun paylaşımları şöyle: "Türkiye'nin milli projesi denizaltı yönetim sistemi MÜREN'e yönelik siber casusluk operasyonu tespit edilmiş! Çinli NSFocus'a göre, menşei belirsiz yeni bir APT grubu, 2022 Ağustos ayı başında Deniz Kuvvetleri Komutanlığı (DKK) ve TÜBİTAK'ı hedef almış. "Rapora göre, MurenShark adı verilen ve sadece Türkiye'yi hedef alan bu yeni APT grubu TÜBİTAK'tan sızdırdığı iki doküman üzerinden phishing saldırıları yapmış. Saldırıda kullanılan ve zararlı yazılım içeren belgelerin biri TÜBİTAK'tan, diğeri ise DKK'dan gelmiş gibi görünüyor. "Siber operasyonun süreci ise oldukça ilginç. MurenShark, operasyonlarını yürütebilmek için Kıbrıs'taki Yakın Doğu Üniversitesi'ni öncelikli hedef seçmiş. Ve üniversitenin websitesini ihlal edip tam 1 yıldır burayı komuta kontrol ve veri transfer sunucusu olarak kullanıyorlarmış.
MÜREN projesine -siber saldırı yapıldı
MÜREN projesine -siber saldırı yapıldı "Rapora göre, MurenShark adlı tehdit aktörü oldukça gelişmiş yeteneklere sahip. Kullandıkları araçlar çeşitli ve spesifik yönetimleri var. Operasyon süreçlerinde ifşa olmamak için izlerini kaybettirmeye çabalamışlar. Dolayısıyla kimlikleri ve lokasyonları tespit edilmedi. "Analiz sonucuna göre MurenShark'ın tek hedefi var, o da Türkiye. Amaç ise sadece siber casusluk. Arkasında kesinlikle bir devlet var! Burada adı geçen kurumlara önemli görev düşüyor. Ama özellikle TÜBİTAK'a. Çünkü raporda, TÜBİTAK'ın defalarca saldırıya uğradığı yazıyor. "Burada, cevabını merak ettiğim şey: Adı geçen kurumlarda hedef alınan kişi veya kişilerin, yaşadıkları siber saldırıyı ilgili birimlerine rapor edip etmedikleri.. Daha kötüsü, hatta felaket olanı ise bu kişilerin phishing saldırısına uğradıklarının farkında bile olmamaları.
Türkiye'nin denizaltı yönetim sistemi MÜREN projesine -siber saldırı yapıldı
Türkiye'nin denizaltı yönetim sistemi MÜREN projesine -siber saldırı yapıldı Milli Üretim Entegre Savaş Yönetim Sistemi (MÜREN) nedir ? Türkiye'nin, 4 Preveze sınıfı denizaltısı bulunuyor. 1990'lı yıllarda hizmete giren bu denizaltılarda menşe ülke savaş yönetim sistemleri kullanılıyor. Türkiye, TÜBİTAK BİLGEM ve Deniz Kuvvetleri Komutanlığının ortak projesiyle tüm fonksiyonları milli ve yerli olan MÜREN Sistemi'ni geliştiriyor. MÜREN, 20 farklı sensör, seyir ve silah sistemiyle tam bütünleşik bir savaş yönetim sistemi niteliği taşıyor. Sonar sinyal işleme, komuta kontrol, atış kontrol ve gemi seyrüseferi başta olmak üzere tüm işlevler yerli ve milli olarak hayata geçirilebilecek. MÜREN'in 2022 yılı içerisinde Deniz Kuvvetleri Komutanlığının kullanımına sunulması hedefleniyor. MÜREN, modern ağır torpido atabilme, sensör (sonar, periskop, elektronik destek sistemleri) verileriyle özgün hedef hareket analizi, iz yönetimi yeteneklerine sahip olacak. MÜREN Sistemi üzerinden milli torpidoların atış kontrolü sağlanabilecek. MÜREN, yeni nesil olarak kabul edilen Reis sınıfı denizaltılara da entegre edilebilecek.
Yerli Denizaltılarına Milli Savaş Yönetim Sistemi: -MÜREN-
Yerli Denizaltılarına Milli Savaş Yönetim Sistemi: -MÜREN- Öte yandan, TÜBİTAK BİLGEM, MÜREN ile bütünleşik olarak çalışabilecek iki farklı sonarın geliştirme çalışmalarını da sürdürüyor. MÜREN; modern ağır torpido atışı, sen sör (sonar, periskop, elektronik destek sistemleri) bilgileri ile özgün hedef hareket analizi, iz yönetimi yeteneklere sahip olacak. MÜREN sistemi üzerinden milli torpidoların atış kontrolü olacak. MÜREN, yeni nesil teknoloji olarak kabul edilen 'Reis' sınıfı denizaltılara da entegre olabilecek.
 

Reklam

Çevrim içi üyeler

Şu anda çevrim içi üye yok.
Üst