YERLİ SİLAH SANAYİ FORUMU

Üye olmak için bugün ücretsiz bir hesap açın! Oturum açtıktan sonra, kendi konularınızı ve gönderilerinizi ekleyerek bu siteye katılabilecek, ayrıca kendi özel gelen kutunuz aracılığıyla diğer üyelerle bağlantı kurabileceksiniz!

Türkiye’in Suriye’ye yapacağı kara operasyona: Rusya, İran ile birlikte Türkiye’ye karşı askeri birlik yığdı

ADMİN

Administrator
Yönetici
Katılım
9 Kas 2023
Mesajlar
1,884
Tepkime puanı
46
Puanları
48

Türkiye ile Suriye arasında gerilim her geçen gün artarken, tansiyonu yükseltecek bir hamlenin ise İran ve Rusya'dan geldiği öne sürüldü.

Rusya ve İran Suriye SINIRA Türkiye'ye karşı ASKERİ DESTEK GÖNDERDİLER​

Fransız haber ajansı AFP'ye konuşan kaynaklar, Rusya'nın Türkiye-Suriye sınırına çok yakın noktalara askeri destek gönderdiğini öne sürdü. AFP, bu iddiayı bölgede yaşayanlara ve bazı kuruluşlara dayandırdı.

RUS ASKERLERİNİN BÖLGEDE OLDUĞUNU KAYDETTİLER​

Kaosun ve şiddetin bitmek bilmediği Suriye'de İran ile birlikte Ankara'nın karşısında konumlanan Rusya'nın Halep'in kuzeyine askeri destek gönderdiği belirtildi. AFP'ye konuşan Tel Rıfat'ta yaşayanlar, Rus askerlerinin bölgede olduğunu söyledi.
Türkiye'in Suriye'ye yapacağı kara operasyona: Rusya, İran ile birlikte Türkiye'ye karşı askeri birlik yığdı
Türkiye'in Suriye'ye yapacağı kara operasyona: Rusya, İran ile birlikte Türkiye'ye karşı askeri birlik yığdı

"KÖYDEKİ YOLLARA BARİKAT KURDULAR"​

Türkiye sınırına 15 kilometre uzaktaki Tel Rıfat'ta yaşayanlar, "Rus güçleri yakınlardaki köyde yollara barikat kurarak Türk güçleri ve Ankara'ya destek veren Suriyelilerle mesafe koydu" açıklamasını yaptı.

Menag havaalanı ve Kobani​

Suriye'de faaliyet gösteren sivil toplum kuruluşu Suriye İnsan Hakları Gözlemevi ((SOHR) ise Rus güçlerinin Suriye rejiminin elindeki Tel Rıfat'a yakın Menag askeri havaalanındaki varlığını sağlamlaştırdığını ifade etti. SOHR ayrıca Rusların Kobani yakınlarında da güçlerini takviye ettiğini kaydetti. AFP'ye konuşan SOHR güvenlik yetkilisi Rami Abdel Rahman, Rus güçlerinin helikopterlerle devriye gezdiğini belirterek "Bu takviyelerin amacı Türk askeri operasyonunu engellemek ya da geciktirmek olabilir" dedi. Suriye'deki Kürt güçlerin oluşturduğu Suriye Demokratik Güçleri (SDG) salı günü Rusya'dan Türkiye üzerinde kara operasyonundan vazgeçirmek için baskı kurmasını istediğini belirtmişti.

Rusya ve İran Türkiye'ye karşı HAVA ÜSSÜNE DE DESTEK GÖNDERDİLER​

Tel Rıfat'ta Türkiye'nin de desteklediği Suriyeli gruplar bölgenin kuzeyini kontrol ederken Rusya destekli Suriyeliler ise güney bölümlerini kontrol ediyor. Merkezi İngiltere'de bulunan Suriye İnsan Hakları Gözlemevi de Rus askerlerinin Şam yönetimi kontrolündeki Tel Rıfat yakınlarındaki hava üssünde de sayılarını artırdığını aktardı. Gözlemevini yöneten Rami Abdel Rahman, AFP'ye konuştu. Rahman, "Rusya'nın bölgeye destek göndermesi Türkiye'nin operasyonunu durdurmak ya da yavaşlatmak için atılmış bir adım olabilir" dedi.
Rusya ve İran Türkiye'ye karşı HAVA ÜSSÜNE DE DESTEK GÖNDERDİLER
Rusya ve İran Türkiye'ye karşı HAVA ÜSSÜNE DE DESTEK GÖNDERDİLER

"ABD TERÖR ÖRGÜTLERİNE VERDİĞİ DESTEĞİ SONLANDIRMALI"​

Gölge etmesinler yeter. ABD'nin Suriye'de terör örgütlerine verdiği destek apaçık ortada. Türkiye'yi engellemeye çalışan girişimler görüyoruz. Biz gerekli cevapları verdik. Müttefiklerden destek bekliyoruz. Öyle amalı, mamalı açıklamalar beklemiyoruz. 'Diğer NATO müttefiklerinde de bunlar var' diyor. Haklılar. İnsan devşiriyorlar, para topluyorlar... Bunları da sonlandırması gerekiyor. Gerek Irak, gerek Suriye'de dünyanın her yerinde terörle mücadelemizi kararlılıkla sürdüreceğiz." İstiklal Caddesi'nde 6 vatandaşımızın yaşamını yitirdiği terör saldırısından sonra Türkiye, Suriye'ye yönelik kara harekatı için ciddi sinyaller vermeye devam ediyor. ABD'nin Türkiye'nin olası harekatı için kullandığı skandal "istila" ifadesine basın toplantısında tepki gösteren Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, "Gölge etmesinler yeter. ABD'nin Suriye'de terör örgütlerine verdiği destek apaçık ortada. Bunları da sonlandırması gerekiyor" ifadelerini kullandı.
Rusya ve İran Türkiye'ye karşı HAVA ÜSSÜNE DE DESTEK GÖNDERDİLER
Rusya ve İran Türkiye'ye karşı HAVA ÜSSÜNE DE DESTEK GÖNDERDİLER

İran'ın Suriye de Türkiye'ye karşı tutumu​

Bir diğer terör bölgesi olan Sincar’a Tahran güdümlü Haşdi Şabi milisleri yerleştirildi. İran’a bağlı milis grubu Asaib Ehlil Hak lideri Kays Ghazali, Hizbullah Genel Sekreteri Hüseyin Hamdavi ve Haşdi Şabi kurucu ismi Hadi el-Amiri Sincar konusunda Türkiye ve muhtemel askerî operasyonu ile ilgili tehdit içeren açıklamalar yaptı. Fırat Kalkanı bölgesinde görevli üst düzeyde bir kaynak, 2018 yılında Tel Rifat’e yönelik askerî operasyon konusunda bütün hazırlıkların tamamlandığını ancak İran’ın engellemesi sebebiyle operasyonun ertelendiğini anlattı. Eski Tel Rifat Yerel Meclisi Başkanı Mahmut Alito ise Tel Rifat kasabası ve çevresindeki 56 yerleşim biriminden PKK işgali sebebiyle 130 bin sivilin bölgeyi terk ettiğini ve bunlardan 30 bininin kamplarda zor şartlarda hayat sürdüğünü söyledi. Alito, Tel Rifat’in terörden temizlenmesi durumunda en az 80 bin sivilin Türkiye ve Suriye içlerindeki kamplardan ayrılarak evlerine döneceğini söyledi.
 

Reklam

Çevrim içi üyeler

Şu anda çevrim içi üye yok.
Üst