YERLİ SİLAH SANAYİ FORUMU

Üye olmak için bugün ücretsiz bir hesap açın! Oturum açtıktan sonra, kendi konularınızı ve gönderilerinizi ekleyerek bu siteye katılabilecek, ayrıca kendi özel gelen kutunuz aracılığıyla diğer üyelerle bağlantı kurabileceksiniz!

Türkiye’den Irak’a ASELPOD ihracatı

ADMİN

Administrator
Yönetici
Katılım
9 Kas 2023
Mesajlar
1,884
Tepkime puanı
46
Puanları
48
Hava Kuvvetleri Komutanlığına gece, gündüz ve her türlü hava şartında hassas taarruz imkan ve kabiliyeti kazandıran ASELPOD Hedefleme Sistemi'nin yurt içi ve dışında kullanımı yaygınlaşıyor. Teslimatlar kapsamında, yakın zamanda yeni bir ASELPOD sistemi daha Türk Hava Kuvvetleri envanterine kazandırıldı. Buna ek olarak bugüne kadar 10'dan fazla ASELPOD'un dost ve müttefik ülkeye ihracatı gerçekleştirildi. ASELPOD'un farklı ülkelerin operasyonel ihtiyaçlarını karşılamak üzere ihraç edilmesine yönelik görüşmeler devam ediyor.
Türkiye'den Irak’a ASELPOD ihracatı
Türkiye'den Irak’a ASELPOD ihracatı Irak Hava Kuvvetleri, ASELSAN tarafından geliştirilen ASELPOD hedefleme sistemini tedarik etti. Bu kapsamda Marco Dijkshoorn adlı Twitter kullanıcısı tarafından paylaşılan görsellerde Irak Hava Kuvvetleri’ne ait L-159 ALCA hafif taarruz uçaklarına bahse konu podun entegre edildiği görülmekte. ASELSAN tarafından 21 Eylül 2022 tarihinde yapılan açıklamada, “ASELSAN, uluslararası bir müşterisinin kullanımına yönelik olarak aviyonik sistemleri kapsayan, toplam bedeli 31.807.273,61 ABD Doları tutarında bir satış sözleşmesi imzalamıştır. Söz konusu sözleşme kapsamında teslimatlar 2023-2024 yıllarında gerçekleştirilecektir.” ifadelerine yer verilmişti. Bu açıklamanın, Irak’a yönelik ASELPOD ihracatı ile ilgili olabileceği değerlendiriliyor. Ancak Irak Hava Kuvvetleri’nin kaç adet ASELPOD tedarik ettiği henüz belirsizliğini koruyor. Irak, Çek yapımı L-159 uçaklarından 14 adet sipariş etmişti. Halihazırda 6-7 uçağın Irak Hava Kuvvetleri’ne teslim edildiği tahmin ediliyor.

Nijerya’da da JF-17 savaş uçağı ASELPOD ile görüntülenmişti​

Nijerya Hava Kuvvetleri’ne (NAF) ait JF-17A Thunder Block II savaş uçağı, ASELSAN üretimi olan ASELPOD keşif ve hedefleme podu ile görüntülenmişti. Bu kapsamda uçakların Pakistan yapımı olduğu aktarılmıştı. Pakistan, 2020 yılının sonlarına doğru JF-17 Blok III savaş uçağının üretiminin başladığını duyurmuştu.

ASELPOD nedir ne işe yarar?​

SSB Başkanı İsmail Demir, yaptığı açıklamada, ASELPOD Hedefleme Sistemi'nin, muharip uçakların hassas taarruz kabiliyetlerini gece, gündüz ve her türlü hava koşulunda artırmak amacıyla Başkanlık ile ASELSAN arasında imzalanan sözleşme kapsamında özgün ve milli olarak geliştirilerek Türk Hava Kuvvetleri envanterine kazandırıldığını söyledi. Demir, şöyle konuştu:
ASELPOD nedir ne işe yarar?
ASELPOD nedir ne işe yarar? "Savaş uçaklarında en kritik görevlerden birini üstlenen hedefleme podları dünyada sınırlı sayıda ülke tarafından üretilebilmektedir. ASELPOD'un sahip olduğu birçok fonksiyon, operasyonel olarak muadil ürünlerle eşdeğer düzeyde veya ilerisinde bir performans sergilemektedir. ASELPOD, Hava Kuvvetlerimiz tarafından başarıyla görev yapmaktadır. Bunun yanında sistem geliştirilmekte ve yerlilik oranını artırmaya yönelik çalışmalar devam etmektedir. ASELPOD sahip olduğu üstün özelliklerle yurt dışında ilgi görmekte ve ihracat başarılarına imza atmaktadır. Yüksek teknoloji ürünü ASELPOD, savunma sanayimizin geldiği noktayı gösteren önemli örneklerden birini oluşturmaktadır." Uzak mesafelerde tespit ve takipModern savaş uçakları için özgün olarak geliştirilen hedefleme sistemi, uçakların etkinliği konusunda çarpan etkisi yaratıyor. ASELPOD Hedefleme Sistemi, ihtiva ettiği yüksek çözünürlüklü termal ve gündüz kameralarıyla gece ve gündüz koşullarında pilota görüş imkanı sağlamakla beraber yer ve hava hedeflerini oldukça uzak mesafelerden tespit ve teşhis ediyor, ileri düzey görüntü işleme algoritmalarıyla hedef takibi ve hedefleme fonksiyonlarını başarıyla icra ediyor.
ASELSAN ASELPOD Özellikleri
ASELSAN ASELPOD Özellikleri

ASELSAN ASELPOD Özellikleri​

  • Yüksek Çözünürlüklü, 3. nesil Termal Kamera (FLIR)
  • Lazer Mesafe Bulucu / Hedef İşaretleyici
  • Lazer Nokta İzleme Birimi
  • Lazer Aydınlatma Birimi
  • Gelişmiş otomatik video hedef izleyici sayesinde, çoklu hedef takibi, Termal ve
  • Gündüz Kameraları videolarında aynı anda takip yapabilme
  • Termal / Gündüz Videosu kayıt edebilme
  • Gelişmiş Görüntü İşleme Algoritmaları
  • Hedefe ait hassas coğrafi konum bilgilerini hesaplayabilme
  • Çift Dalgaboylu Lazer Mesafe Ölçer
 

Reklam

Çevrim içi üyeler

Şu anda çevrim içi üye yok.
Üst