YERLİ SİLAH SANAYİ FORUMU

Üye olmak için bugün ücretsiz bir hesap açın! Oturum açtıktan sonra, kendi konularınızı ve gönderilerinizi ekleyerek bu siteye katılabilecek, ayrıca kendi özel gelen kutunuz aracılığıyla diğer üyelerle bağlantı kurabileceksiniz!

Türkiye’den doğalgaz isteyen Bulgaristan o ülke ile imzaladı!

ADMİN

Administrator
Yönetici
Katılım
9 Kas 2023
Mesajlar
1,884
Tepkime puanı
46
Puanları
48
Bulgaristan ile Yunanistan arasında yıllar önce rafa kaldırılan boru hattı projesi için kollar yeniden sıvandı. Dedeağaç-Burgaz hattıyla Rusya dışından ham petrolün Bulgaristan'a taşınması amaçlanıyor. Geçen ay Türkiye'den doğalgaz isteyen Bulgaristan'dan Türkiye boğazlarını devre dışı bırakacak bir hamle geldi.
Türkiye’den doğalgaz isteyen Bulgaristan o ülke ile imzaladı!
Türkiye’den doğalgaz isteyen Bulgaristan o ülke ile imzaladı! Geçtiğimiz ay Türkiye ile Bulgaristan arasında yılda yaklaşık 1,5 milyar metreküpe kadar doğal gaz transferi sağlayacak işbirliği anlaşması imzalanmıştı. Türkiye ile Bulgaristan doğal gaz alanında yapılan işbirliği anlaşması sonrası Sofya yönetiminden dikkat çeken bir hamle geldi. Yunanistan ve Bulgaristan arasında, Yunanistan'ın Dedeağaç ve Bulgaristan'ın Burgaz şehirleri arasında yer alacak petrol boru hattı için anlaşma imzalandı. Bulgaristan Cumhurbaşkanı Rumen Radev ve Yunanistan Başbakanı Kiryakos Miçotakis, başkent Atina'da Yunanistan'ın Dedeağaç ve Bulgaristan'ın Burgaz şehirleri arasında yer alacak petrol boru hattı için bir görüşme gerçekleştirdi. Bulgar ve Yunan bakanların imzaladığı mutabakatta, Rusya dışındaki kaynaklardan ham petrolün Bulgaristan'a sevkiyatı için boru hattı inşa etme imkanlarının araştırılması kararlaştırıldı. İki taraftan oluşturulacak çalışma grubunun önümüzdeki günlerde ön incelemeler için bir araya geleceği, projenin 2024 yılı sonuna kadar tamamlanabilmesi hedefiyle bir yol haritası oluşturacağı kaydedildi. Görüşmenin ardından hazırlanan anlaşma, Radev ve Miçotakis huzurunda Yunanistan Enerji Bakanı Kostas Skrekas ve Bulgaristan Enerji Bakanı Rossen Hristov tarafından Atina Maximos Sarayı’nda imzalandı. Kopelouzo şirketi tarafından hayata geçirilecek olan boru hattının güvenliği de iki ülke tarafından ortak bir güvenlik birimi ile sağlanacak. Yılda 10 milyon ton petrol taşıması planlanan boru hattının 50 milyon ton kapasitesi bulunuyor. Yunanistan Başbakanı Miçotakis, anlaşmanın imzalanmasının ardından yaptığı açıklamada Yunanistan ve Bulgaristan'ın Avrupa'nın enerji güvenliği konusunda kritik bir öneme sahip olacağını belirterek, "Bu işbirliği halkımızın yararı için devam edecek. İmzalanan bu anlaşma ile Güneydoğu Avrupa’nın enerji haritası değişecek" dedi. Bulgaristan Cumhurbaşkanı Radev ise "Bulgaristan ve Yunanistan, Güneydoğu ve Orta Avrupa’da istikrarın stratejik merkezi olarak kendini kanıtladı. Bu anlaşma bölgenin enerji haritasını değiştirecek nitelikte. Dedeağaç-Burgaz boru hattı ülkemize stratejik önem sağlayacak. Çünkü, Rus petrolünü Balkanların ve Karadeniz’in en büyük rafinerisi olan Burgaz’a taşıyacak. Rus petrolüne alternatifler sağlayarak da kaynakların çeşitlendirilmesine yardımcı olacak.
Türkiye’den doğalgaz isteyen Bulgaristan o ülke ile imzaladı!
Türkiye’den doğalgaz isteyen Bulgaristan o ülke ile imzaladı! Bu anlaşma, uzun bekleme sürelerini ve tankerlerin İstanbul ve Çanakkale Boğazlarını geçerken oluşan riskleri ortadan kaldırdığı için tedarik güvenliğini de artıracaktır" ifadelerini kullandı. Rus petrolünü İstanbul ve Çanakkale Boğazlarını kullanmadan Dedeağaç Limanı üzerinden Akdeniz'e taşımak üzere tasarlanan petrol boru hattı projesi 2007'de gündeme gelmiş fakat 2011'de Bulgaristan’ın projeye sıcak bakmaması nedeni ile iptal edilmişti. Ukrayna krizinin ardından ise bu proje ile Dedeağaç’tan Burgaz’a petrol ve doğalgaz taşınması planlanıyor.

Bulgaristan ve Yunanistan Gaz depolamada iş birliği​

Güneydoğu Avrupa iş dünyasıyla ilgili yayın yapan "Seenews" haber sitesi, iki ülke arasında imzalanan ikinci mutabakatla da, doğal gaz depolanmasında iş birliğinin artırılmasının kararlaştırıldığını bildirdi. 12 aylık anlaşma uyarınca Yunan doğal gaz dağıtım şirketi DESFA'nın şebekesini kullanan Yunan doğal gaz tedarikçileri, Bulgaristan'ın kuzeybatısındaki Çiren köyünde bulunan yer altı depolama tesislerinde yılda 0,7 teravatsaate kadar gaz depolayabilecek. Aynı şekilde Bulgartransgaz şebekesine bağlı Bulgar tedarikçiler de Yunan sıvılaştırılmış gaz (LNG) terminallerinde depolama ve yeniden gaz haline getirme işlemleri için yılda 2 teravatsaatlik kapasite ayırtabilecek.
Bulgaristan ve Yunanistan Gaz depolamada iş birliği
Bulgaristan ve Yunanistan Gaz depolamada iş birliği Geçen yıl Rusya'dan direkt doğal gaz sevkiyatının kesilmesi üzerine zor durumda kalan Bulgaristan, son hız alternatif kaynak arayışında. Dün de Bulgargaz ile Türk BOTAŞ şirketi, Bulgar tarafının BOTAŞ şebekesine erişimini sağlayacak bir anlaşma imzalamıştı. Süresi 13 yıl olacak anlaşmayla Türkiye'den Bulgaristan'a yıllık yaklaşık 1,5 milyar metreküpe kadar gaz transferi gerçekleşmesi hedefleniyor. Bulgaristan, doğal gaz tedariki için Azerbaycan ile de bir anlaşmaya imza atmıştı.
 

Reklam

Çevrim içi üyeler

Şu anda çevrim içi üye yok.
Üst