YERLİ SİLAH SANAYİ FORUMU

Üye olmak için bugün ücretsiz bir hesap açın! Oturum açtıktan sonra, kendi konularınızı ve gönderilerinizi ekleyerek bu siteye katılabilecek, ayrıca kendi özel gelen kutunuz aracılığıyla diğer üyelerle bağlantı kurabileceksiniz!

Türkiye’den ABD ve Yunanistan’a sert çıkış: KKTC silah sevkiyati

ADMİN

Administrator
Yönetici
Katılım
9 Kas 2023
Mesajlar
1,881
Tepkime puanı
45
Puanları
48
ABD'nin Kıbrıs meselesini çözümsüzlük sürecine götürecek bir karara imza atmış, GKRY'ye yönelik silah ambargosunu kaldırmıştı. Bu karara peş peşe tepkiler gelirken Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu yaptığı son dakika açıklamasında; "Somut adımla cevap vereceğiz. Madem tırmanma istiyorsunuz Ada'da, biz de gereğini yapacağız" ifadelerini kullandı.
Türkiye'den ABD ve Yunanistan'a sert çıkış: KKTC silah sevkiyati
Türkiye'den ABD ve Yunanistan'a sert çıkış: KKTC silah sevkiyati KKTC'NİN HAKLARINI KORUYACAĞIZ Kıbrıs Rum kesimine silah yardımı hakkında konuşan Çavuşoğlu, "Bu konu Milli Güvenlik Kurulunda değerlendirildi. Bu noktaya nasıl geldik. Biz garantör ülkeyiz. Garantör ülke olarak KKTC'nin de haklarını savunmak zorundayız. Oradaki Türk kardeşlerimizi korumak, kollamak bizim hakkımız. 1960'lar, 1974'ler konuşuluyor ama o günler geçti artık. O günlere dönülmesine müsaade etmeyiz. Her zaman KKTC'nin haklarını koruduk, koruyacağız." açıklamasında bulundu.
KKTC silah sevkiyati
KKTC silah sevkiyati ABD'nin KARA PARA AKLAMA DETAYI ABD'nin son dönemde aldığı bir kararının olduğunu anımsatan Çavuşoğlu, şunları kaydetti: "Güney Kıbrıs Rum kesimine yönelik silah ambargoları var. Bunun da sebeplerinden bir tanesi, Rum tarafının kara para aklamada en önde gelen yerlerden birisi olması. Neymiş efendim, son zamanlarda Rum kesimi ABD ile kara para aklama konusunda iş birliği yapmış. Kara para aklama konusunda da iş birliği yapmış olabilir. Benim elimde veriler olmadığı için net bir şey söyleyemeyeceğim. Ama bunun karşılığı Rum tarafının ABD'den silah almasına izin vermek mi olması lazım. Başka destekler verebilir, maddi destek verebilir. Ama Ada'da Türk tarafı-Rum tarafı dengesi var. GEREĞİNİ YAPACAĞIZ ABD, Türkiye ve Yunanistan arasında da bir denge politikası izliyordu. Bu politikadan 2 yıldır uzaklaşmaya başladı. Bu konuda biz uyardık. Bu son kararıyla da aslında denge politikasını tamamıyla bozduğunu, tamamen Rum yanlısı olduğunu gösteriyor ABD. ABD bir karar aldı. Rum tarafı silah alır, almaz. Bugüne kadar KKTC'de biz gerekli tedbirleri aldık. Bu karardan sonra biz de ilaveten buraya ne gerekiyorsa takviye yapacağız. Silah anlamında ne gerekiyorsa bunu yapacağız. ABD'nin bu kararına biz somut adımla cevap vereceğiz. Madem tırmanma istiyorsunuz Ada'da, biz de gereğini yapacağız. KKTC ve Kıbrıs Türkünü korumak için her türlü adımı atacağız." "ARTIK BAŞKALARININ ALDIĞI KARARLARA BOYUN EĞMEYEN BİR TÜRKİYE VAR" Bunların teknik konular olduğunu anlatan Çavuşoğlu, Milli Savunma Bakanlığının bu konuda değerlendirmelerini yaptığını söyledi.
ARTIK BAŞKALARININ ALDIĞI KARARLARA BOYUN EĞMEYEN BİR TÜRKİYE VAR
"ARTIK BAŞKALARININ ALDIĞI KARARLARA BOYUN EĞMEYEN BİR TÜRKİYE VAR" ABD'nin bu kararına somut bir adımla tepki vermeleri gerektiğini belirten Çavuşoğlu, "Artık başkalarının aldığı kararlara boyun eğmeyen bir Türkiye'nin olduğunu da dosta düşmana herkese göstermemiz gerekiyor." ifadesini kullandı. YUNANİSTAN AYAĞINI DENK ALMALI Çavuşoğlu sözlerine şöyle devam etti; 'Komşuluk hukukundan nasibini almayan Yunanistan ayağını denk almalı. Yunanistan kendi bildiği şu sözü unutmasın. Yumurta taşın üstüne düşse de taş yumurtanın sütüne düşse de kırılan yumurta olur.' ZIVANADAN ÇIKTILAR Adaların silahlandırılması konusunda BM'ye iki mektup yazdıklarını belirten Çavuşoğlu, 'Yunanistan'ı bu kadar zıvanadan çıkaran bizim kararlı ve kendimizden emin adımlarımız.
YUNANİSTAN AYAĞINI DENK ALMALI
YUNANİSTAN AYAĞINI DENK ALMALI Yunanistan bu mektuplara zayıf ve politik cevaplar verdi. Hukuki bir cevap verilmedi. 3. bir mektup yazdık. Bakalım Yunanistan buna ne zaman demogoji içerikli bir mektup yazacak göreceğiz' dedi "BUNLARIN OYUNCAĞI OLMAYIN" 'ABD ile görüştük, bunların oyuncağı olmamaları gerektiğini belirttik' diyen Çavuşoğlu, 'Kıbrıs konusunda atacağımız adımları söylemiştik. Ege ve Akdeniz'de hakkımızı hukukumuzu kimseye yedirmeyiz. Herkes bu konuda aklını başına alsın. Türkiye bu konularda tek yürektir.' ABD Dışişleri Bakanlığı, geçtiğimiz gece Güney Kıbrıs Rum Yönetimi'ne (GKRY) yönelik silah ambargosunu 2023 mali yılı için kaldırdıklarını açıklamıştı. Kararı, Dışişleri Sözcüsü Ned Price dile getirmişti. Price, GKRY'ye uyguladığı silah ambargosunu bir yıllığına kaldırdıklarına ilişkin yazılı açıklama yapmıştı. TÜRKİYE'DEN JET YANIT Tepki çeken karara, Dışişleri Bakanlığı'ndan tepki gecikmedi. Bakanlık, yaptığı resmi açıklama ABD'nin bu hamlesini şiddetle kınadı. Bakanlıktan yapılan açıklamada, ABD'nin GKRY'ye yönelik silah ambargosunu kaldırma yönündeki 2020 Eylül ayında aldığı kararın çerçevesini genişletmesini şiddetle kınıyoruz. Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti (KKTC) makamlarının söz konusu karara ilişkin tepkisini tümüyle destekliyoruz" denildi.

Yunanistan'dan Ege'de 4 ayrı tatbikat​

Yunanistan Ege denizinde "müttefik ülkelerle dört ayrı tatbikat yapmaya" hazırlanıyor. Yapılan açıklamalara göre, söz konusu tatbikatlarda 13 fırkateyn, 10 denizaltı ve 18 adet torpil atar, kruvazör ve nakliye gemisi yer alıyor.
Yunanistan'dan Ege'de 4 ayrı tatbikat
Yunanistan'dan Ege'de 4 ayrı tatbikat Kuzey Ege'de "Argo 2022" adı altında yapılan ve 30 Eylül'de sona erecek ilk tatbikatta Fransa Deniz Kuvvetleri yer alıyor. Aynı anda Girit'in güneydoğusunda gerçekleşen tatbikata İspanya deniz kuvvetlerinin "Juan Carlos" uçak gemisinin katıldığı belirtiliyor. Ardından Yunanistan silahlı kuvvetlerinin "Süngü" anlamına gelen "Longhi" adı altındaki kendi askeri tatbikatlarını gerçekleştirmesi bekleniyor. Yunanistan basınında aktarıldığına göre, dördüncü tatbikata, önümüzdeki günlerde Yunanistan'a gelmesi beklenen ABD'nin "George Bush" uçak gemisi ile Yunanistan, Fransa, İtalya ve Kıbrıs Cumhuriyeti'nin deniz kuvvetlerinin katılması öngörülüyor.
 

Reklam

Çevrim içi üyeler

Şu anda çevrim içi üye yok.
Üst