YERLİ SİLAH SANAYİ FORUMU

Üye olmak için bugün ücretsiz bir hesap açın! Oturum açtıktan sonra, kendi konularınızı ve gönderilerinizi ekleyerek bu siteye katılabilecek, ayrıca kendi özel gelen kutunuz aracılığıyla diğer üyelerle bağlantı kurabileceksiniz!

Türkiye’den ABD ve Yunanistan’a nota verildi

ADMİN

Administrator
Yönetici
Katılım
9 Kas 2023
Mesajlar
1,884
Tepkime puanı
46
Puanları
48
Türkiye, ABD’ye verdiği protesto notasında, Doğu Ege adalarının statüsüne riayet edilmesini ve silahların, adalardaki durumun ihlali için kullanılmaması konusunda tedbir alınmasını talep etti. Türkiye, Yunanistan'ın Midilli ve Sisam adalarına ABD menşeili zırhlı araçları konuşlandırmasını Yunanistan ve ABD nezdinde protesto etti. Dışişlerine çağrılan Yunanistan'ın Ankara Büyükelçisi'nden adalardaki ihlallere son verilmesi ve gayriaskeri statüyü ihya etmesi istendi. Yunanistan'ın, ABD yapımı zırhlı araçları, uluslararası anlaşmalar gereği silahsız olması gereken Midili ve Sisam adalarına sevk etmişti. Sevkiyat, Deniz Kuvvetleri Komutanlığı'na ait İHA'larca görüntülenmişti.
Türkiye'den ABD ve Yunanistan'a nota verildi
Türkiye'den ABD ve Yunanistan'a nota verildi

ASKERİ HAREKETLİLİK TESPİT EDİLDİ​

25 Eylül'de Yunanistan'ın Gayri Askeri Statüdeki Adalar'a (GASA) yönelik uluslararası hukuku çiğneyen faaliyetleri görüntülendi. Güvenlik kaynaklarından alınan bilgiye göre, Ege'de görev uçuşu icra eden Türk Silahlı Kuvvetlerine ait İHA'lar bir hareketlilik tespit ederek, Yunanistan'a ait iki çıkarma gemisinin Midilli ve Sisam'a seyir halinde olduğunu belirledi.

ABD’den ‘Ege adaları’ ile ilgili ilk açıklama geldi​

Söz konusu gemilerin GASA statüsündeki Midilli'ye 23, Sisam'a ise 18 taktik tekerlekli zırhlı araç sevkıyatı gerçekleştirdiği ortaya çıktı. Zırhlı araçların ABD tarafından Dedeağaç Limanı'na gönderilen araçlardan olması dikkati çekti. Günlük basın toplantısında değerlendirmelerde bulunan ABD Dışişleri Sözcüsü Ned Price, “Yunanistan’ın Ege’de GASA kapsamındaki adalara onlarca zırhlı araç ve tank çıkararak provoke ettiği gerilimin tırmanmasından endişe etmiyor musunuz?” sorusuna, şu yanıtı verdi: *Rusya’nın bir kez daha egemen bir devleti işgal ettiği, transatlantik toplum ve uluslararası toplumun Ukrayna halkının yanında olduğu ve Rus saldırganlığına karşı durduğu bir dönemde, şimdi NATO ortakları arasında gerilimi artırabilecek açıklamaların veya eylemlerin zamanı değil. *NATO müttefiklerimizi bölgede barış ve güvenliği korumak ve her türlü zor farklılıkları çözmek için diplomatik olarak birlikte çalışmaya teşvik etmeye devam ediyoruz.
ABD’den ‘Ege adaları’ ile ilgili ilk açıklama geldi
ABD’den ‘Ege adaları’ ile ilgili ilk açıklama geldi ADALAR KİMİN? Sözcü toplantı sırasında, Yunan bir gazetecinin “Adalar hangi ülkenin egemenliği altındadır, Türkiye’nin mi? Yunanistan’ın mı?” sorusuna ise yanıt vermeden diplomatik yollarla farklılıkların çözülmesi gerektiği vurgusunu yineledi. TÜRKİYE NOTA VERMİŞTİ Yunanistan’ın uluslararası hukuka aykırı şekilde Ege’deki GASA kapsamında bulunan Midilli ve Sisam adalarına zırhlı araçlar sevk ettiği ortaya çıkmıştı. Dışişleri Bakanlığı, Yunanistan'ın Midilli ve Sisam adalarına ABD menşeli zırhlı araçlar konuşlandırması sebebiyle Yunanistan ve ABD’ye protesto notası vermişti. NÜKLEER ANLAŞMA OLSA DA İRAN HALKININ YANINDA DURACAĞINA SÖZ VERDİ İran’da devam eden protestolara da değinen Price, ABD’nin protestolarla ve protestoların İran’a imzalaması için teklif edilen yeni nükleer anlaşma süreci ile ilişkili olmadığını ileri sürdü. Muhabirin, “Protestolar sizinle alakalı değil ama siz İranlı yetkilileri, kurumları yaptırım listesine alarak, ABD’li bir şirket İran’da Starlink internet ağını aktif hale getirerek ve siz İran’a iletişimde kullanılmak üzere yazılım ve donanım sevk etmeleri için şirketleri teşvik ederek şu anda protestoların bir parçası oldunuz. İran ile nükleer anlaşmayı imzalasanız dahi İran sokaklarındaki insanlara desteğinizi sürdüreceğinize, İran kurum yetkililerine yaptırım uygulamaya devam edeceğinize dair İran halkına söz veriyor musunuz?” sorusuna Price “Kesinlikle, Yüzde yüz.” yanıtını verdi. “ABD BUNUN BİR PARÇASI DEĞİL” Sözcü, ABD’nin protestoların bir parçası olmadığını, İran yönetiminin ABD’yi olayların bir parçası olarak göstermeyi çok istediğini ancak ülkedeki olayların halkın meşru talepleri doğrultusunda bu noktaya geldiğini savundu.
TÜRKİYE NOTA VERMİŞTİ
TÜRKİYE NOTA VERMİŞTİ

"DENGİMİZ DEĞİLSİNİZ"

Öte yandan Kabine Toplantısı sonrası kameraların karşısında geçen Cumhurbaşkanı Erdoğan, provokasyonların ibretle takip edildiğini söyleyip Yunanistan'a anladığı dilden seslendi. Erdoğan, "Yunanistan'a karşı gerektiğinde ülkemizin hak ve menfaatlerini elimizdeki tüm imkanları kullanarak savunmaktan geri kalmayız" dedi. Yapılan askeri yığınaklar ve ekonomik destekler Yunanistan'ı Türkiye'nin seviyesine çıkarmaya yetmeyeceğinin altını çizen Erdoğan, bu hareketlerin sadece Yunanistan'ı batağa sürükleyeceğini belirtti.
 

Reklam

Çevrim içi üyeler

Şu anda çevrim içi üye yok.
Üst