YERLİ SİLAH SANAYİ FORUMU

Üye olmak için bugün ücretsiz bir hesap açın! Oturum açtıktan sonra, kendi konularınızı ve gönderilerinizi ekleyerek bu siteye katılabilecek, ayrıca kendi özel gelen kutunuz aracılığıyla diğer üyelerle bağlantı kurabileceksiniz!

Türkiye Yunanistan askeri güç karşılaştırması 2022

ADMİN

Administrator
Yönetici
Katılım
9 Kas 2023
Mesajlar
1,884
Tepkime puanı
46
Puanları
48
Yunanistan Türkiye savaş ve askeri gücü karşılaştırması aramalar arttı. Emekli Yunan komutan Yanis Egolfopulos'un yaptığı, "Larisa'dan üç füze atsak İstanbul Boğazı'ndaki köprüleri vururuz" şeklindeki provokatif açıklamaya Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu'ndan sert tepki geldi. Çavuşoğlu, konuyla ilgili olarak, "Cesareti varsa yapsaydı. Boş laflarla kendilerini avutmalarına gerek yok" yorumunda bulundu. Söz konusu gelişmelerin ardından Yunanistan askeri gücü 2022 kaçıncı sırada, dünya sıralaması ne? sorularına yanıt aranmaya başlandı. İşte Yunanistan Türkiye askeri gücü (savaş gücü) karşılaştırması 2022… Yanis Egolfopulos, Yunan savaş uçaklarının İstanbul'u bombalayabileceğini söyledi. Kardak krizi döneminde Ege'deki "Adrias" savaş gemisinin komutanı olan Egolfopulos, Yunan "Mega" televizyonunda katıldığı programda, "Rafale uçakları Larisa'dan üç Scalp füzesi atsa İstanbul Boğazı'ndaki köprüleri vurur. Sonra Türklere 'hadi gelin, konuşalım' deriz" ifadelerini kullandı. İşte Yunanistan Türkiye askeri gücü karşılaştırması… Uzmanlara göre Türk ordusu özellikle Suriye ve Irak'ta edindiği tecrübeler ile karada herhangi bir çatışmada kolayca üstün gelen taraf olur.
Türkiye Yunanistan askeri güç karşılaştırması 2022
Türkiye Yunanistan askeri güç karşılaştırması 2022 YUNANİSTAN ASKERİ GÜCÜ 2022 NE, DÜNYA SIRALMASI KAÇ? Yunanistan Silahlı Kuvvetleri, Yunanistan devletini içten ve dıştan gelebilecek olan tehditlere karşı savunma vazifesini üstlenmiş olan silahlı devlet kuvvetidir. Yunanistan Silahlı Kuvvetleri şu birimlerden oluşmaktadır: Paramiliter kuruluşu olarak Ticari Denizcilik ve Ada Siyaseti Bakanlığı'nın yetkisi altında bulunan Yunanistan Sahil Güvenliği savaş zamanında Yunanistan Deniz Kuvvetleri'ne yardım eder. YUNANİSTAN'DA ASKERLİK SÜRESİ Yunanistan'da şu an 18 yaşın üstündeki erkeklere 12 ay zorunlu askerlik uygulanmaktadır. Kadınlar da Silahlı Kuvvetleri'nde hizmet edebilir. Ancak askerlik yapma zorunluluğu bulunmamaktadır. Yunanistan'da askerlik yaşı 18'dir. Etkin personel sayısı 200.000'dir. Yunanistan'da savaş zamanı etkin personel sayısı 750.000'dir. Rezerve personel sayısı 220.500'dür. Yunanistan'ın askeri harcama maliyeti 11.709.060.000 $ ve askeri harcamaların GSYİH paydası %5,6'dır. YUNANİSTAN DENİZ KUVVETLERİ BÜYÜKLÜĞÜ
YUNANİSTAN DENİZ KUVVETLERİ BÜYÜKLÜĞÜ
YUNANİSTAN DENİZ KUVVETLERİ BÜYÜKLÜĞÜ 30,000 Personel 84 Savaş gemisi 49 Filo Destek ve diğer Gemiler 29 Uçak YUNANİSTAN HAVA KUVVETLERİ BÜYÜKLÜĞÜ 33,000 personel 625 uçak 8 tür hava savunma sistemi
YUNANİSTAN HAVA KUVVETLERİ BÜYÜKLÜĞÜ
YUNANİSTAN HAVA KUVVETLERİ BÜYÜKLÜĞÜ

HAVA GÜCÜNDEN İLK 10'DA​

Hava gücü verilerine göre ise saldırı helikopteri sıralamasında altıncı olan Türkiye, helikopter, eğitmen ve tanker filosunda da ilk 10'da yer alıyor.

DENİZ KUVVETLERİNDE İLK 3’TE​

Türkiye deniz kuvvetlerinde fırkateyn sayısıyla üçüncü sıraya yerleşirken, denizaltılar, korvetler ve kara kuvvetleri kapsamında zırhlı araçlar, tanklar, ağır silahlarda da ilk 10 içinde yer aldığı görülüyor. Türkiye coğrafi konumunun faydaları ve lojistik gücüyle de listede ön planda. Bağlantı noktaları ve terminaller de 11. sırada yer alıyor.

ORTADOĞU'DA ZİRVEDE​

Global Power'ın Ortadoğu ülkeleri sıralamasında Türkiye tüm ülkeleri geride bırakarak birinci sıraya yerleşti. ABD merkezli, bağımsız Global Firepower'ın 2020 raporuna göre Türk ordusu için şu özelliklere yer veriliyor: Savunma bütçesi: 19 milyar dolar Toplam askeri personel: 735 bin Toplam hava gücü: 1,055 (uçak + İHA + helikopter) Savaş uçağı: 206 Muharebe tankı: 2 bin 622 Donanma gücü: 149
YUNANİSTAN TÜRKİYE ASKERİ GÜCÜ KARŞILAŞTIRMASI 2022
YUNANİSTAN TÜRKİYE ASKERİ GÜCÜ KARŞILAŞTIRMASI 2022 YUNANİSTAN TÜRKİYE ASKERİ GÜCÜ KARŞILAŞTIRMASI 2022 Türkiye'nin envanterinde yerli ve milli birçok silah, İHA ve SİHA bulunurken Yunanistan ABD ve Avrupa'dan kullanılmış uçak, helikopter gibi araçlar dilenmeye devam ediyor. Türkiye'nin aktif olarak 355 bin askeri personeli bulunurken Yunanistan'ın 107 bin personeli bulunuyor. Türkiye toplam 1056 adet uçağa sahipken Yunanistan'da bu sayı 625'te kaldı. Türkiye'nin 206 adet savaş uçağı bulunuyor. Yunanistan'da ise 187 adet savaş uçağı bulunuyor. Envanterimizde 471 adet helikopter bulunurken Yunanistan'da 270 adet bulunuyor. Türkiye'nin taaruz helikopteri 104 iken Yunanistan'da bu sayı 29'da kaldı. Türkiye'nin 3045 adet tankı bulunurken Yunanistan'da sadee 1344 adet tankı bulunuyor. Türkiye'nin 11630 adet zırhlı aracı bulunurken Yunanistan'ın 3845 adet zırhılı aracı bulunuyor. Türkiye'nin 12 adet denizaltısı bulunurken Yunanistan'da da 11 adet bulunuyor. Bun karşın Türkiye'nin 16 adet fırkateyni bulunurken Yunanistan 13'te kaldı. Ayrıca Türkiye'de 10 korvet bulunurken Yunanistan envanterinde hiç korvet bulundurmuyor. Türkiye'nin İHA ve SİHA sayısı 100'ü aşarken Yunanistan'ın sadece İsrail'den 2020 yılında kiraladığı 2 adet Heron'u olduğu biliniyor. Öte yandan ABD merkezli, bağımsız Global Firepower'ın 2020 raporuna göre Türk Silahlı Kuvvetleri, dünyanın en güçlü 13'üncü ordusu konumunda bulunuyor. Aynı listede Yunan ordusu 33. sırada yer alıyor. BAKAN ÇAVUŞOĞLU'NDAN EMEKLİ KOMUTANA TEPKİ Türk ordusunun "çok zayıfladığını" savunan emekli asker, bir sıcak çatışma yaşanması halinde Türk SİHA'larının "ekmek kırıntısı" gibi kalacağını savundu. Provokatif söylemlerini daha sonra çıktığı "Open TV" yayınında da sürdüren Yanis Egolfopulos, "Yunanistan ordusu için 2019'dan beri büyük paralar harcandı. Şu an silah üstünlüğü bizde. Türklerden korkmuyoruz. Keşke ilk adımı atsalar" dedi. Emekli koramiral, 1996 Kardak krizi sırasında dönenim hükümeti "vur" emri verseydi, Türkiye'nin bugün Yunanistan'ı tehdit edemeyeceğini de söyledi. Emekli Yunan komutanın provokatif sözlerine bugün KKTC Cumhurbaşkanı Ersin Tatar ile katıldığı ortak basın toplantısında yanıt veren Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, "Cesareti varsa yapsaydı. Boş laflarla kendilerini avutmalarına gerek yok" yorumunda bulundu.
YUNANİSTAN TÜRKİYE ASKERİ GÜCÜ KARŞILAŞTIRMASI 2022
YUNANİSTAN TÜRKİYE ASKERİ GÜCÜ KARŞILAŞTIRMASI 2022 "F-16'LAR İÇİN LOBİ YAPILMASI KABUL EDİLEBİLİR DEĞİL" Yunanistan'ın son günlerde yaptığı hamlelere de değinen Bakan Çavuşoğlu, "Yunanistan Başbakanı'nın ABD Kongresi'nde bizi övmesini beklemiyoruz. Fakat, iki NATO üyesi ülke ve NATO'da güvenlik ile ilgili dayanışma söz konusu. F-16'lar için lobi yapılması kabul edilebilir değil" ifadesini kullandı. "YUNANİSTAN SÖYLEDİKLERİNİN TAM TERSİNİ YAPIYOR" Bakan Çavuşoğlu sözlerine şöyle devam etti; "Strateji belirleseler ne olacak, tatbikat yapsalar ne olacak? Dendias'ın Ankara'daki toplantı öncesi 'olumsuz bir şey' demeyeceğim deyip olumsuz basın konuşması yapması gibi, Cumhurbaşkanımıza 'aramıza 3. tarafları sokmayalım' deyip davet göndermemesi. Çok umurumuzda değil ama… Bunları demelerine rağmen aradan kısa süre geçmesine rağmen tam tersi davranışlarda bulunmaları kabul edilemez." Sıralamada ülke ordularının teknoloji yönünden gelişmişlik, insani gücü, sahada uzun kalma ve hareket kabileyi gibi özellikleri dikkate alındı. 142 ülkelik listenin başında ABD var. Ardından Rusya geliyor. 3. sırada Çin, 4. sırada Hindistan ve 5. sırada Japonya bulunuyor. Birçok önemli ülkeyi geride bırakan Türkiye listede 13. sırada yer aldı. Listenin ilk 10'unda yer bulan diğer ülkeler ise sırasıyla şöyle: Güney Kore, Fransa, İngiltere, Pakistan, Brezilya... İran Türkiye'nin hemen ardından 14 oldu. Almanya ise 16 sırada yer aldı. İsrail 18'inci sırada bulunurken, Rusya'ya karşı uzun süre direnen Ukrayna ise 22. sırada yer aldı. Listede Yunanistan ise 33. sırada yer alıyor.

Yunan basını: Türkiye ile farkı kapatıyoruz​

Yunan Silahlı Kuvvetleri'nin, günümüzde ilk kez "en yüksek kapasitesine ulaştığı" ve askeri güç bakımından Türkiye ile farkı "oldukça kapattığı" öne sürüldü. Haberde, "Özellikle Hava Kuvvetleri ve Deniz Kuvvetleri gibi bazı alanlar, askeri güç ilişkisini Yunanistan lehine çevirmenin sınırlarına yaklaşıyor." denildi.

"Ekonomik sorunlara rağmen..."​

"Mavi Vatan"da gücünü artırmak isteyen Türkiye'nin, yeni modern denizaltılara ve amfibi hücum gemilerine ağırlık verdiği belirtilerek, Yunanistan tarafında ise ileri teknoloji fırkateynler için planlama yapıldığı kaydedildi. Türkiye'nin "tehdit" olarak nitelendirilerek, büyük ekonomik sorunlara ve pandemi nedeniyle son yıllarda oluşan baskıya rağmen, Atina yönetiminin savunma için 2021'de 7.7 milyar dolar (gayri safi yurt içi hasılasının yüzde 3.65'i) ayırdığı notuna yer verildi.
Yunan basını: Türkiye ile farkı kapatıyoruz
Yunan basını: Türkiye ile farkı kapatıyoruz

"Avrupa'daki en yüksek oran"​

Bunun, gayri safi yurt içi hasıla üzerinden ortalama savunma harcamasının yüzde 1,48 olduğu ve Avrupa'daki en yüksek oran olduğu aktarıldı.

"Yunanistan nüfusunun yaşlanması ciddi bir risk"​

"Yunanistan ve Türkiye'nin Güç Dengesi 2022" adlı raporda, Yunanistan nüfusunun devam eden düşüş eğilimi ve yaşlanmasının (2010'da 11 milyon, 2022'de 10 milyon ve 2060'ta 8,5 milyon), ülke ekonomisi ve gelecekteki savunma yetenekleri için ciddi bir risk oluşturduğuna dikkat çekildi. Türkiye'deki nüfus artışının (2010'da 73,1 milyon, 2022'de 85,3 milyon ve 2060'ta 96 milyon) birkaç yıl daha sabit kalmasının beklendiği ifade edildi.

"Yunan savunması için olumlu tablo"​

Deniz Kuvvetlerinde, özellikle denizaltılar (11 Yunan, 12 Türk) ve fırkateyn (13 Yunan, 16 Türk) gibi ağır deniz vasıtaları açısından, Yunan savunması için "olumlu" tablonun ortaya çıktığı ileri sürüldü. Hava kuvvetlerinde ise Yunanistan, sahip olduğu 236 jete rağmen Türkiye'nin gerisinde kalmaya devam ediyor.
 

Reklam

Çevrim içi üyeler

Şu anda çevrim içi üye yok.
Üst