YERLİ SİLAH SANAYİ FORUMU

Üye olmak için bugün ücretsiz bir hesap açın! Oturum açtıktan sonra, kendi konularınızı ve gönderilerinizi ekleyerek bu siteye katılabilecek, ayrıca kendi özel gelen kutunuz aracılığıyla diğer üyelerle bağlantı kurabileceksiniz!

Türkiye Kutuplara 2023’te kalıcı üs kuracak

ADMİN

Administrator
Yönetici
Katılım
9 Kas 2023
Mesajlar
1,884
Tepkime puanı
46
Puanları
48
Güney Kutbu'nun da bulunduğu Antarktika'da birçok ülke bilimsel çalışmalar yürütüyor. Bu ülkelerden biri de Türkiye. 14 milyon kilometre kare alana sahip olan kıta üzerinde herhangi bir ülkeye ait toprak yok. Türkiye, 2017 yılından bu yana kıtaya tam 6 bilimsel sefer düzenledi. Türk bilim insanları Antarktika'da 2-3 milyon yıllık mikro meteoritler gibi çeşitli bilimsel bulgulara ulaştı. Prof. Dr. Burcu Özsoy, buraya Türkiye'nin kalıcı bir üs inşa etme planı olduğunu ve bu planın Antarktik Anlaşmalar Sistemi'nden onay aldığını ifade etti. Dünya'nın 5'inci büyük kıtası Antarktika yerkürenin en güneyinde, güney kutbunun üzerinde bulunuyor. 14 milyon kilometre kare alana sahip olan kıta üzerinde herhangi bir ülkeye ait toprak yok. Kara parçası üzerinde sadece belli başlı ülkelerin bilimsel çalışmalar yürüttükleri üsler mevcut. Türkiye de 2017'den bu yana kıtaya bilimsel araştırma seferleri düzenleniyor. TÜBİTAK Kutup Araştırmaları Enstitüsü Müdürü Prof. Dr. Burcu Özsoy, Türkiye'nin kutup çalışmaları hakkında Haber Global'e konuştu.

TÜRKİYE KALICI ÜS KURACAK​

Türkiye 2017'den bu yana Antarktika'ya tam 6 bilimsel araştırma seferi düzenledi. Kuzey Kutbu'na ise 2019 ve (pandemi sonrasında) 2022 yıllarında olmak üzere 2 sefer yapıldı. Prof. Dr. Burcu Özsoy, Türkiye'nin kutup araştırmalarının 2015 yılında İstanbul Teknik Üniversitesi Kutup Araştırmaları Uyg-Ar Merkezi'nin ve 2019 yılında TÜBİTAK Marmara Araştırma Merkezi Kutup Araştırmaları Enstitüsü'nün kurulmasıyla beraber kurumsal bir yapı aldığını ifade ediyor. Kutuplara sefer düzenleyecek ekipler her yıl yeniden oluşturuluyor. Prof. Dr. Özsoy, "Her yıl açılan TÜBİTAK Kutup 1001 çağrısı ile proje başvurusu yapan bilim insanları, hakem değerlendirmesine alınıyor. Kutup seferine katılacak bilim insanları kota sayısına göre aldıkları puanla kutup seferine katılabiliyorlar" diyor. İstanbul, Antarktika arası kuş uçuşu yaklaşık 14 bin kilometre mesafeye sahip. Antarktika seferleri, 68 güney enleminde bulunan Horseshoe adasına yapılıyor. Burada Türkiye'nin 3 modülden oluşan bir bilim kampı bulunuyor. Prof. Özsoy, 68'inci enlemde Horseshoe adası açıklarına kadar gemiyle seyahat edildiğini, daha sonra zodyak bot ya da helikopterlerle bilim kampına ulaşıldığını söylüyor ve "Bilim insanlarının malzemelerini getirebildikleri, topladıkları örnekleri biriktirebildikleri ve dinlenme alanı olarak kullanabildikleri bir kampımız mevcut" diyor. Bilim insanı, buraya Türkiye'nin daimi bir üs inşa etme planı olduğu ve bu planın Antarktik Anlaşmalar Sistemi'nden (1959'da imzalanan Antartika ile ilgili uluslarası ilişkileri kontrol eden anlaşma) onay aldığını ifade ediyor.
Türkiye Kutuplara kalıcı üs kuracak
Türkiye Kutuplara kalıcı üs kuracak

SEFERLER OLDUKÇA ZORLU​

Antarktika dünyanın en soğuk bölgesi. Çok sert bir iklime sahip kıtada ortalama yıllık sıcaklık -55 santigrat derece. Seferler için zorlu bir planlama süreci işlediğini söyleyen Prof. Özsoy, Antarktika'da meteoroloji istasyonu sayısının çok nadir olduğunu ifade ediyor ve şöyle devam ediyor: "Biz kendi ulusal seferimizde kendi meteoroloji istasyonumuzu kurduk. Oradan anlık veriler alabiliyoruz. Ama lokal olarak baktığımızda belki de 5 saat sonrasını planlıyorsunuz, ancak planladığınız havadan başka bir hava ile karşılaşabiliyorsunuz. Ve bütün süreçleri sıfırdan planlamak zorunda kalıyorsunuz." Antarktika'da yer yer 4 bin metre kalınlığında milyonlarca yılda biriken buz tabakaları bulunuyor. Bu tabakalarda yaklaşık 3 bin metre derinliğe kadar inilmiş ve örnek alınmış bölgeler mevcut. Prof. Dr. Burcu Özsoy, "Bu derinlik bizi 800 bin yıl ila 1 milyon yıl öncesine ait verilere ulaştırıyor" diyor. Kutuplardaki bu ve diğer çalışmaların iklim değişikliğini anlamak için çok önemli olduğunu da belirtiyor ve ekiliyor: "Bilim insanlarımız, kutuplarda, tüm disiplinlerde çalışmalar yapmaktadır. Canlı bilimleri, fiziki bilimler, sosyal ve beşeri bilimler ve yer bilimleri çalışılan konu başlıklarındandır. Deniz canlıları ve ekosistemin diğer dünya ekosistemiyle olan farklılığı, ekosistemin değişimi ya da ekosistemin iklimden nasıl etkilendiği konusunda araştırmalar yapılıyor." Prof. Özsoy, "Antarktika sonuçta bir kara parçası ve jeolojik, sismik, tektonik ve volkanik yapısı var. Yer bilimleri konusunda bilim insanları için çok kıymetli bir alan. Bununla birlikte, Antarktika kıtası üzerindeki buzullar ve atmosfer yapısı ile fiziki bilimler alanında da çok zengin" diyor. Bu seferlerde bulunan bilimsel bulgulardan biri de 2-3 milyon yıldır Antarktika'da bulunduğu tahmin edilen mikro meteroitler (göktaşı parçaları). Bu meteroitler, Öğretim Üyesi Dr. Mehmet Yeşiltaş tarafından, 4. Ulusal Antarktika Bilim Seferi (TAE-4) kapsamında bulunduğu belirtiliyor. Türk bilim insanlarının çalışmalarına da değinen Özsoy, Türk bilim insanları tarafından keşfedilen mineraller ve gen bankasına eklenen yeni türler gibi bilimsel çalışmaları içeren 100 kadar makalenin ve otuzdan fazla lisansüstü tezinin ilk ulusal seferden bu güne yayımlandığını ifade ediyor.
Türkiye Kutuplara kalıcı üs kuracak
Türkiye Kutuplara kalıcı üs kuracak Tarım ve Orman Bakanlığından yapılan açıklamaya göre, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın himayesinde, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı uhdesinde, İstanbul Teknik Üniversitesi Kutup Araştırmaları Uygulama ve Araştırma Merkezi koordinesinde gerçekleştirilecek 3. Ulusal Antarktika Bilim Seferi, 29 Ocak'ta başlayacak. 2017 ve 2018 yıllarında düzenlenen iki bilim seferinde diğer ülkelerin üslerinde gözlemci statüsünde bulunan Türkiye, bu yıl ilk defa geçici "Türk Bilim Üssü" kurma çalışmalarını gerçekleştirecek. 3. Ulusal Antarktika Bilim Seferi'nde, çeşitli üniversitelerden bilim insanlarının yanı sıra bu yıl ilk kez Tarım ve Orman Bakanlığı Meteoroloji Genel Müdürlüğünden (MGM) mühendis Mehmet Yıkılmaz da görev yapacak. 11 bilim insanının katılımıyla gerçekleştirilecek projede Türkiye'nin "Ulusal Kutup Programı" çerçevesinde çeşitli bilimsel çalışmalar ve araştırmalar yürütülecek. MGM tarafından, 3. Ulusal Antartika Bilim Seferi kapsamında kıtaya 2 adet Otomatik Meteoroloji Gözlem İstasyonu (OMGİ) kurulacak. Bir kısmı yerli ve milli ürün geliştirme çalışmaları kapsamında Türkiye'de üretilen cihazların, yurt dışından temin edilen ürünlerle Türk mühendisleri tarafından sistem mühendisliği yapılarak entegre edilmesiyle oluşturulan OMGİ'lerden iki yıl boyunca veri elde edilecek. OMGİ'lerden alınacak rüzgar hızı, rüzgar yönü, sıcaklık, nem, yağış, basınç, kar kalınlığı, global güneş radyasyonu ve güneşlenme süresi gibi meteorolojik parametreler uydu modem haberleşmesi aracılığıyla merkez sunucuya aktarılarak veri tabanına kaydedilecek. Tüm bu gözlem verileri daha sonra araştırma çalışmalarında kullanılmak üzere MGM tarafından ilgili birimlerle paylaşılacak.

"Dünyayla yarışan ülke olmaya kararlıyız"​

Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli, makamında, MGM Genel Müdürü Volkan Mutlu Coşkun ve Antarktika'ya gidecek mühendis Yıkılmaz'ı kabul ederek, yapılacak çalışmalara ilişkin bilgi aldı. Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın Antarktika'da bulunan 30 ülkeden biri olma misyonu çerçevesinde, Bakanlık olarak kıtaya kurulacak Türk Bilim Üssü'ne MGM'den bir mühendisi gönderdiklerini belirten Pakdemirli, "Orada 40 gün kalacak. İnşallah yakın bir zamanda da hızlı bir şekilde danışman ülke statüsü alıp Antarktika'daki kalıcı çalışmalarımıza devam ediyor olacağız. Meteoroloji konusunda dünyayla yarışan bir ülke olmaya kararlıyız. Başta personelimiz Mehmet Yıkılmaz olmak üzere Antarktika'ya gidecek tüm bilim insanlarına başarılar ve kolaylıklar diliyorum." ifadesini kullandı.
TÜRKİYE KALICI ÜS KURACAK
TÜRKİYE KALICI ÜS KURACAK

Türkiye'nin hedefi danışman ülke olmak​

1 Aralık 1959'da imzalanan Antartika Antlaşması ile kıtanın yönetimi, 29'u danışman, 24'ü gözlemci statüsünde olmak üzere toplam 53 ülkeye ait bulunuyor. Türkiye ise "gözlemci ülke" statüsünde yer alıyor. Türkiye, Antarktika'ya düzenlediği bilimsel seferler ve çalışmalarının ardından "danışman ülke" statüsü elde etmeyi hedefliyor.
 

Reklam

Çevrim içi üyeler

Şu anda çevrim içi üye yok.
Üst