YERLİ SİLAH SANAYİ FORUMU

Üye olmak için bugün ücretsiz bir hesap açın! Oturum açtıktan sonra, kendi konularınızı ve gönderilerinizi ekleyerek bu siteye katılabilecek, ayrıca kendi özel gelen kutunuz aracılığıyla diğer üyelerle bağlantı kurabileceksiniz!

Türkiye İngiltere’den Type-23 sınıfı fırkateyn aldı mı?

ADMİN

Administrator
Yönetici
Katılım
9 Kas 2023
Mesajlar
1,884
Tepkime puanı
46
Puanları
48
Türkiye’nin, İngiltere’den Type-23 Firakteyni satın aldı mı? . İngiltere, kullanımdaki Type-23 Firkateynlerini emekliye ayırıyor. Türkiye, halihazırda İngiltere’den Type 23 Sınıfı Firkateyn almış değil veyahut bunun için bir sözleşme imzalanmadı. Yani esasında haber, şu an için biraz abartı. Ancak bununla birlikte Türkiye’den bir heyet, halihazırda Type 23 Sınıfı Firkateynleri inceliyor. İnceleme sonucunda bir rapor oluşturularak, Deniz Kuvvetleri Komutanlığı Karargahı ile Milli Savunma Bakanlığı’na sunulacağı tahmin ediliyor, 12 adedi Birleşik Krallık tarafından aktif olarak kullanılıyor. 16 Ocak'ta resmî temaslar kapsamında İngiltere'de bulunan Millî Savunma Bakanı Hulusi Akar, İngiliz mevkidaşı Ben Wallace ile yaptığı görüşmede ikili ve bölgesel savunma ve güvenlik konularını ele almıştı.
Türkiye İngiltere’den Type-23 sınıfı fırkateyn aldı mı?
Türkiye İngiltere’den Type-23 sınıfı fırkateyn aldı mı? İkili görüşmelerin ardından Türkiye'nin İngiltere'den fırkateyn alacağı konuşuldu. Marine Deal News'ın iddiasına göre Türkiye; İngiliz Donanması'nın elinde bulunan Type-23 fırkateynlerinden satın alacak. Marine Deal News tarafından yapılan açıklamada şu ifadelere yer verildi: İlk olarak 1987 yılında hizmete giren 12 adet Type-23 sınıfı fırkateyn Birleşik Krallık tarafından halihazırda kullanılıyor. Türkiye’nin kaç adet gemi aldığı ile ilgili bilgi paylaşılmazken bu sınıftaki en yeni gemi 2000 yılında envantere girdi. Türk Deniz Kuvvetleri LM2500 gaz türbin sistemleri kullanırken gemideki Rolls Royce gaz türbinler de donanmanın yabancı olduğu sistemler. Bir kısmı oldukça yaşlı olan gemilerin idamesi için nasıl bir sistem yürütüleceği önemli bir soru işareti barındırıyor.

Type 23 Firkateynini inceleyelim​

Type 23 firkateyni (Duke sınıfı), Birleşik Krallık Kraliyet Donanması için inşa edilmiş bir firkateyn sınıfıdır.
Gemilere İngiliz Düklerinin adı verilmiştir, bu nedenle sınıfın genellikle Duke sınıfı olarak biliniyorlar.
İlk Type 23 olan HMS Norfolk, 1989'da hizmete girdi ve 16. Type 23 sınıfı gemi olan HMS St Albans, Haziran 2002'de hizmete girdi.
Bunlar, Kraliyet Donanması'nın muhrip ve firkateyn filosunun çekirdeğini oluşturuyor ve Type 45 muhriplerinin yanında hizmet veriyor.
Denizaltı harbi için tasarlandılar ancak çoklu görevler icra edebiliyor.
12 adet Type 23 firkateyn, Kraliyet Donanması'nda hizmet vermeye devam ediyor, üç gemi Şili Donanması'na satıldı ve biri 2021'de emekliye ayrıldı.
Kraliyet Donanması'nın Type 23 firkateynlerinin yerini Type 26 Global Combat Ship ve Type 31 firkateynleri alacak.
2021 itibariyle, HMS St Albans'ın 2035'te Kraliyet Donanması'ndan emekli olan son gemi olacağı tahmin ediliyor.
Kasım 2022'de Kraliyet Donanması'nın hem Tip 23 firkateyn hem de Tip 45 muhrip olmak üzere toplam 11 gemiye takılacak olan Naval Strike Missile gemisavar füzesi (NSM) alacağı açıklandı.
2021'de, yalnızca iki firkateynin, Montrose ve Kent'in, gemi başına tam yüklü sekiz Harpoon füzesiyle konuşlandırıldığı bildirildi.
Ağustos 2022'de, HMS Montrose'un yerini almak üzere Basra Körfezi'ne konuşlandırılması için planlanan hazırlıklar sırasında, HMS Lancaster'a sekiz adet Harpoon gemisavar füzesinin de tam olarak takıldığı bildirildi.
Type 23 Firkateynini inceleyelim
Type 23 Firkateynini inceleyelim

Type 23 Firkateynin Silahlar​

1 adet BAE Systems üretimi 114 mm baş topu
32 adet GWS.26 VLS lançeri ve 10 km menzilli Sea Wolf ve 25 km menzilli Sea Captor hava savunma füzeleri
8 adet Harpoon anti-gemi füzesi
4 adet Sting Ray hafif torpido
2 adet DS-30 30 mm top
1 adet Wildcat yada Merlin deniz helikopteri

Türkiye neden Type 23 firkateynini inceliyor?​

Esasında Türkiye’nin Type 23 firkateynlerine ilgisi yeni değil, 2020 yılından beri bu alanda çeşitli temaslarda bulunuldu. Peki, şu anda İSTİF Sınıfı Firkateynleri milli imkanlarla üreten Türkiye neden Type 23 istiyor? Bunu iyi anlamak için biraz büyük resme odaklanmamız lazım. Türk Donanması envanterinde halihazırda 3 farklı sınıfta toplamda 16 adet firkateyn bulunuyor. Bunlardan en yenileri olan BARBAROS Sınıfı Firkateynler (4 adet), halihazırda milli imkanlarla yarı ömür modernizasyonundan geçiyorlar. 30’lu yaşlarında olan YAVUZ Sınıfı Firkateynler (4 adet) ise aktif olarak kullanımdalar. Ancak 40’lı yaşlarına geldiklerinde yani emekli edilmeleri söz konusu olabilir. Zaten şu anda ilkinin inşa faaliyetleri devam eden 4 adet İSTİF Sınıfı Firkateyn ile YAVUZ’lar envanterden çıkarılacaklardı. Geriye envanterde 8 adet bulunan GABYA Sınıfı Firkateynler kalıyor. GABYA’lar da 40’lı yaşlarında, ve oldukça eski firkateynler. Fakat Milli Savunma Bakanlığı ve Deniz Kuvvetleri Komutanlığı’nın hizmet vermeye devam ediyorlar. GABYA’ların yerlerini alacak TF-2000 Hava Savunma Harbi Muhribi için ise daha çok zaman var. Dolayısı ile bölgesinin en büyük ve caydırıcı harp filosuna sahip Türk Donanması’nın, günümüz şartlarında muharip gemi ihtiyacı var diyebiliriz. Bundan dolayıda kısmen hazır gemi alımı olabilir.
Türk Deniz Kuvvetleri fırkateynleri
Türk Deniz Kuvvetleri fırkateynleri

"Türk Deniz Kuvvetleri fırkateynleri"

  • TCG Gaziantep (F-490)
  • TCG Gökova (F-496)
  • TCG Göksu (F-497)
  • TCG İstanbul (F-515)
  • TCG Turgutreis (F-241)
  • TCG Yıldırım (F-243)
  • TF-2000 hava savunma muhribi ilk teslimat tarihi 2027 yılı olarak planlanıyor.

Type-23 firkateynlerinin özellikleri

Boy: 133 metre Genişlik: 16,1 metre Draft: 7,3 metre Tahrik: CODLAG güç üretim sistemi 4 adet 2025 beygirlik Paxman Valenta 12 CM dizel motor 2 adet GE üretimi 3996 beygirlik elektrik motoru 2 adet 26.150 beygirlik Rolls Royce üretimi SM1C gaz türbin motor Hız: Maksimum 28 knots Menzil: 14.000 km Bot: 2 adet RIB Silah sistemleri 1 adet BAE Systems üretimi 114mm baş topu 32 adet GWS.26 VLS Lançeri 1km menzilli Sea Wolf ve 25km menzilli Sea Captor Hava SavunmaFüzeleri 8 adet Harpoon Gemisavar Füzesi 4 adet Sting Ray Hafif Torpido 2 adet DS-30 30mm Top 1 adet Wildcat veya Merlin Deniz Helikopteri
 

Reklam

Çevrim içi üyeler

Şu anda çevrim içi üye yok.
Üst