YERLİ SİLAH SANAYİ FORUMU

Üye olmak için bugün ücretsiz bir hesap açın! Oturum açtıktan sonra, kendi konularınızı ve gönderilerinizi ekleyerek bu siteye katılabilecek, ayrıca kendi özel gelen kutunuz aracılığıyla diğer üyelerle bağlantı kurabileceksiniz!

Türkiye İngiltere’den Eurofighter jetleri alıyor!

ADMİN

Administrator
Yönetici
Katılım
9 Kas 2023
Mesajlar
1,884
Tepkime puanı
46
Puanları
48
Türkiye, ABD'nin F-16 jetlerini vermemesi ihtimaline karşı Eurofighter Typhoon savaş uçakları için hazırlıklara başladı. Türkiye'nin F-16 savaş uçaklarının verilmemesine karşı Eurofighter Typhoon jetlerini de içeren 10 milyar dolar civarında bir sözleşme yapılacağı öğrenildi.
Türkiye ile İngiltere’den Eurofighter jetleri alıyor!
Türkiye ile İngiltere’den Eurofighter jetleri alıyor! İngiltere basını Middle East Eye'a konuşan üç ayrı kaynak, Türkiye'nin savaş uçakları, nakliye uçakları, motorlar ve firkateynler de dahil olmak üzere büyük bir silah paketinin olası satışı konusunda İngiltere ile görüşmelerde bulunduğunu söyledi. Söz konusu bu görüşmenin başta Eurofighter jetleri olmak üzere birçok savunma aracını içerdiği bildirildi.

F-16 İÇİN EUROFİGHTER JETLERİ GELİYOR

Türkiye savunma bakanı Hulusi Akar, İngiliz mevkidaşı Ben Wallace ile görüşmek üzere Pazar günü Londra'yı ziyaret etti. Kaynaklar, Akar ve Wallace'ın görüşmeleri sırasında Ankara'nın Eurofighter jetleri, C-130J nakliye uçakları ve Type 23 firkateynleri ile Türkiye'nin M60 muharebe tankları için motor satın alma olasılığını araştırdıklarını söyledi. Kaynaklara göre böyle bir anlaşmanın tahmini değeri ise 10 milyar dolar civarında görülüyor. İsminin açıklanmaması koşuluyla konuşan Türk kaynaklardan biri, "Bu platformlardaki seçeneklerimizi değerlendiriyoruz ancak müzakerelerin son aşamasında değiliz." dedi.
F-16 İÇİN EUROFİGHTER JETLERİ GELİYOR
F-16 İÇİN EUROFİGHTER JETLERİ GELİYOR

TÜRKİYE- WASHİNGTON GÖRÜŞMELERİ

Söz konusu bu girşim, Ankara'nın ABD Kongresi'ndeki muhalefet nedeniyle mevcut F-16 filosu için 40 yeni F-16 uçağı ve 79 modernizasyon kiti edinmede zorluklarla karşılaşmasıyla geldi. Aralarında ABD Senatosu Dış İlişkiler Komitesi başkanı Senatör Bob Menendez'in de bulunduğu pek çok ABD'li milletvekili, Ankara'nın Yunanistan da dahil olmak üzere müttefiklerine ve komşularına yönelik sözde saldırganlığına karşı böyle bir adıma karşı çıkacaklarını açıkladı. ABD'li yetkililer Türk mevkidaşlarına, Türkiye'nin İsveç'in NATO üyesi olması için koyduğu şartların kaldırılmasının, Kongre'deki savaş uçağı anlaşmasına yönelik muhalefetin ortadan kalkmasına yardımcı olacağını söylediler. Türkiye, bölgedeki en büyük F-16 filolarından birine sahip olduğu biliniyor. Birkaç Türk yetkili Haziran ayında MEE'ye , Türkiye'nin ABD'ye yönelik F-16 satın alma talebi ilerlemezse İngiltere'den Eurofighter Typhoon savaş uçağı satın almakla ilgilenebileceklerini söylemişti. Eurofighter Typhoon'lar İngiltere, Almanya, İtalya ve İspanya'dan şirketlerden oluşan bir konsorsiyum tarafından üretiliyor. Sektörden bir kaynak bu hafta MEE'ye Türkiye'nin 24 ila 48 birim arasında değişen iki Eurofighter filosu satın almak istediğini söyledi. İsminin açıklanmaması kaydıyla konuşan ikinci bir kaynak, Ankara'nın Eurofighter'ı satın almasının Türk Silahlı Kuvvetleri içinde birçok teknik ayarlama ve eğitim gerektireceği için kolay bir süreç olmayacağını söyledi. Kaynak, Katar'ın Doha'nın Türkiye'de hava kuvvetlerini konuşlandırmasına izin veren ikili bir anlaşma kapsamında bazı Eurofighter jetlerini Türkiye'ye gönderdiğine inanıldığından, Türk ordusunun platforma giderek daha fazla aşina olmaya başladığını da sözlerine ekledi. Akar ve Wallace, kaynaklara göre C-130J askeri nakliye uçaklarının olası tedarikini de görüştüler. İngiltere Savunma Teçhizatı Satış Otoritesi (Desa), C-130J nakliye uçaklarını ekim ayında satışa çıkardı. Desa, broşüründe 14 adet C-130J taktik uçağının 2023-2025 yılları arasında hizmet dışı kaldıklarında satın alınabileceğini de sözlerine ekledi. İlk kaynak MEE'ye nakliye uçağının en gelişmiş versiyonu olan C-130J'nin Türkiye'nin Ankara'nın Libya misyonları nedeniyle esneyen envanterine iyi bir katkı olacağını söyledi. Türk kaynak, "Envanterimizde zaten C-130'lar var, zaten iyi bildiğimiz bir uçak. Onları korumak ve modernize etmek için gerekli bilgi birikimine sahibiz." dedi.

İNGİLTERE-TÜRKİYE SAVUNMA İŞBİRLİĞİ

İki savunma bakanı da Türkiye'nin M60 tanklarını modernize edecek bir İngiliz tedarikçi bulmanın yollarını arıyor. Middle East Eye, İngiliz Savunma Bakanlığı'na yazarak yorum istedi. MEE Perşembe günü, İngiltere'nin ayrıca, Birleşik Krallık savunma bakanlığı tarafından 2023 için satılması planlanan en az üç Type 23 firkateynini Türkiye'ye satmak için bir anlaşma müzakere ettiğini bildirdi. Türkiye ve İngiltere'nin NATO ortaklığı nedeniyle yakın savunma ilişkileri var ama endüstriyel işbirliği de var. İngiliz motor üreticisi Rolls-Royce ve yerel ortağı Kale'nin Ankara'nın ilk yerli savaş uçağı TF-X için motor tedarik etmesi bekleniyor. İngiltere merkezli BAE Systems, görünmezlik teknolojisi de dahil olmak üzere jetin geliştirilmesinde Türk Havacılık ve Uzay Sanayii ile yakın işbirliği yapıyor. Birleşik Krallık, geçtiğimiz Mayıs ayında Türkiye'ye savunma ürünleri ihracatına yönelik tüm kısıtlamalarını tamamen kaldırmıştı. Ankara'nın 2019'da Suriye'nin kuzeydoğusundaki saldırısının ardından kısıtlamalar getirilmişti.

Type 23 Firkateynini inceleyelim​

Type 23 firkateyni (Duke sınıfı), Birleşik Krallık Kraliyet Donanması için inşa edilmiş bir firkateyn sınıfıdır.
Gemilere İngiliz Düklerinin adı verilmiştir, bu nedenle sınıfın genellikle Duke sınıfı olarak biliniyorlar.
Type 23 Firkateynini inceleyelim
Type 23 Firkateynini inceleyelim
İlk Type 23 olan HMS Norfolk, 1989'da hizmete girdi ve 16. Type 23 sınıfı gemi olan HMS St Albans, Haziran 2002'de hizmete girdi.
Bunlar, Kraliyet Donanması'nın muhrip ve firkateyn filosunun çekirdeğini oluşturuyor ve Type 45 muhriplerinin yanında hizmet veriyor.
Denizaltı harbi için tasarlandılar ancak çoklu görevler icra edebiliyor.
12 adet Type 23 firkateyn, Kraliyet Donanması'nda hizmet vermeye devam ediyor, üç gemi Şili Donanması'na satıldı ve biri 2021'de emekliye ayrıldı.
Kraliyet Donanması'nın Type 23 firkateynlerinin yerini Type 26 Global Combat Ship ve Type 31 firkateynleri alacak.
2021 itibariyle, HMS St Albans'ın 2035'te Kraliyet Donanması'ndan emekli olan son gemi olacağı tahmin ediliyor.
Kasım 2022'de Kraliyet Donanması'nın hem Tip 23 firkateyn hem de Tip 45 muhrip olmak üzere toplam 11 gemiye takılacak olan Naval Strike Missile gemisavar füzesi (NSM) alacağı açıklandı.
2021'de, yalnızca iki firkateynin, Montrose ve Kent'in, gemi başına tam yüklü sekiz Harpoon füzesiyle konuşlandırıldığı bildirildi.
Ağustos 2022'de, HMS Montrose'un yerini almak üzere Basra Körfezi'ne konuşlandırılması için planlanan hazırlıklar sırasında, HMS Lancaster'a sekiz adet Harpoon gemisavar füzesinin de tam olarak takıldığı bildirildi.
 

Reklam

Çevrim içi üyeler

Şu anda çevrim içi üye yok.
Üst