YERLİ SİLAH SANAYİ FORUMU

Üye olmak için bugün ücretsiz bir hesap açın! Oturum açtıktan sonra, kendi konularınızı ve gönderilerinizi ekleyerek bu siteye katılabilecek, ayrıca kendi özel gelen kutunuz aracılığıyla diğer üyelerle bağlantı kurabileceksiniz!

Türkiye ile BAE arasında 50,7 milyar dolarlık anlaşma imzalandı

ADMİN

Administrator
Yönetici
Katılım
9 Kas 2023
Mesajlar
1,632
Tepkime puanı
12
Puanları
38
İletişim Başkanlığı'nın açıklamasına göre, Türkiye ile Birleşik Arap Emirlikleri arasında muhtelif alanlarda 13 belge imzalandı ve kabul edildi. Anlaşmaların toplam tutarı 50,7 milyar dolar. Birleşik Arap Emirlikleri ziyaretinde, Türkiye ile BAE arasında muhtelif alanlarda 13 belge imzalandı ve kabul edildi.
Türkiye ile BAE arasında 50,7 milyar dolarlık anlaşma imzalandı
Türkiye ile BAE arasında 50,7 milyar dolarlık anlaşma imzalandı Bu çerçevede iki taraf, Türkiye Cumhurbaşkanı ve BAE Devlet Başkanı’nın başkanlık edecekleri bir "Yüksek Düzeyli Stratejik Konsey" kurma konusunda mutabakata vardı. Söz konusu Ortak Mutabakat’la Birleşik Arap Emirlikleri’yle ilişkiler stratejik ortaklık seviyesine çıkarıldı. Enerji, ulaştırma, altyapı, lojistik, e-ticaret, finans, sağlık, gıda, turizm, emlak, inşaat, savunma sanayii, yapay zeka ve ileri teknolojiler gibi alanlarda mevcut iş birliğinin derinleştirilmesi kararlaştırıldı. Söz konusu alanlarda imzalanan anlaşmaların toplam tutarı 50,7 milyar dolar.

"BU HABER PİYASAYA BOMBA GİBİ DÜŞTÜ"​

Doç. Filiz Eryılmaz yaptığı açıklamada, "Bu Haber piyasaya bomba gibi düştü dersek hiç yanlış olmayacaktır. Türkiye'nin çok kısa vadede güçlü bir Döviz girişine ihtiyacı var. Zaten yeni ekonomi yönetiminin de bu bağlamda çok güçlü çabaları olduğunu biliyoruz. Bugün gelen haber oldukça güçlü bir haber, bu bir mutabakat zaptı. Buna rağmen çok güçlü bir Suudi Arabistan'daki anlaşmaları da dikkate alırsak yaklaşık 100 milyar dolarlık gerek doğrudan yatırımları içeren, gerek ortaklıkları içeren genel anlaşmalar.
Türkiye ile BAE arasında 50,7 milyar dolarlık anlaşma imzalandı
Türkiye ile BAE arasında 50,7 milyar dolarlık anlaşma imzalandı Oldukça pozitif bir haber. Kısa vadedeki sadece bununla kalmayacaktır elbette. Hem döviz ihtiyacı hem cari açığının ülke ekonomisi üzerine yaptığı baskıları hem de kur üzerindeki baskılar adına daha da önemlisi orta ve uzun vadede doğrudan yatırımlar adına oldukça önemli bir gelişme. " dedi.
 

Reklam

Çevrim içi üyeler

Şu anda çevrim içi üye yok.
Üst