YERLİ SİLAH SANAYİ FORUMU

Üye olmak için bugün ücretsiz bir hesap açın! Oturum açtıktan sonra, kendi konularınızı ve gönderilerinizi ekleyerek bu siteye katılabilecek, ayrıca kendi özel gelen kutunuz aracılığıyla diğer üyelerle bağlantı kurabileceksiniz!

Türkiye F-16 Blok 70 almaktan vazgeçebilir

ADMİN

Administrator
Yönetici
Katılım
9 Kas 2023
Mesajlar
1,884
Tepkime puanı
46
Puanları
48
Cumhurbaşkanlığı Güvenlik ve Dış Politika Kurulu Üyesi Çağrı Erhan, Türkiye’nin ABD’den gerçekleştireceği F-16 Blok 70 tedariki programının askıya alınabileceğini söyledi. Hava Kuvvetlerinin ana vurucu gücünü F-16'ların oluşturduğu Türkiye, yeni nesil Blok 70 alımı konusunda Amerika Birleşik Devletleri ile uzun zamandır temaslarını sürdürüyordu.
Türkiye F-16 Blok 70 almaktan vazgeçebilir
Türkiye F-16 Blok 70 almaktan vazgeçebilir Konu ile ilgili yoğun diplomasi trafiği yürüten Dışişleri Bakanlığı ve Millî Savunma Bakanlığı, ABD’li senatörlerin tutumunu eleştiriyor, Türkiye’nin yeni nesil F-16’ları alması için çaba sarfediyordu. Fakat yeni gelişmeler yaşanmaya başladı.

Erhan: Türkiye’nin F-16 alımından vazgeçeceğine inanıyorum​

Cumhurbaşkanlığı Güvenlik ve Dış Politika Kurulu Üyesi Çağrı Erhan, Rusya merkezli haber platformu RIA Novosti’ye yaptığı açıklamada Türkiye’nin bu alımdan vazgeçebileceğini söyledi. Rus medyasının sorularını yanıtlayan Çağrı Erhan; “Türkiye F-16 konusundaki kararını derhal değiştirmeli. Örneğin masada F-35 ile ilgili bir seçenek vardı. Türkiye’nin bu programdan beklentileri vardı. Şimdi Çin uçağı, Rus uçağı ve Eurofighter savaş uçağı gibi başka seçenekler de var.” dedi. Kahramanmaraş merkezli depremlerin Türkiye ekonomi açısında çok büyük masraflara neden olduğunun altını çizen Erhan, bu durumun F-16 tedariki programını olumsuz etkiyeceğini dile getirdi.
Erhan: Türkiye’nin F-16 alımından vazgeçeceğine inanıyorum
Erhan: Türkiye’nin F-16 alımından vazgeçeceğine inanıyorum

Cumhurbaşkanlığı Güvenliği ve Dış Politika Kurulu Üyesi Çağrı Erhan​

“Depremlerden sonra Türkiye’nin F-16 talebini reddedeceğine inanıyorum çünkü maliyeti 20 milyar dolar. F-16 talebi bir hataydı çünkü bu savaş uçakları modası geçmiş ve rekabete uygun değil, ayrıca Kongre hala bazı bahanelerle bunları sağlamayı reddediyor.” dedi. F-16 Blok 70 tedarik süreci Türk Hava Kuvvetleri Komutanlığı’nın acil harekat ihtiyacı kapsamında Türkiye, geçtiğimiz yıl ABD’ye bir talepte bulunmuştu. Söz konusu talep, 40 adet F-16 Blok 70 savaş uçağı ile 79 adet F-16 Blok 40 / 50+’ın Blok 70 seviyesine modernizasyonunu içeriyor. Lockheed Martin tarafından geliştirilen yeni nesil F-16 konfigürasyonu F-16V, bugün piyasadaki en yeni ve en gelişmiş F-16 olarak biliniyor. Diğer F-16 konfigürasyonlarındaki uçaklar 4. nesil olarak adlandırılırken F-16V ise 4.5 nesil olarak adlandırılıyor. 2015 yılında ilk uçuşunu gerçekleştiren F-16V, halihazırda Lockheed Martin tarafından birçok ülkeye satılıyor. Hem donanımsal hem de yazılımsal olarak F-35 ve F-22 radarları ile benzerlik taşıyan APG-83 AESA radarı bünyesinde bulunduran F-16V, Legion Pod ile IRST kabiliyetini de barındırıyor. Northrop Grumman'ın gelişmiş APG-83 AESA radarı; daha fazla durumsal farkındalık, esneklik ve tüm hava koşullarında daha hızlı hedefleme sağlıyor.

Türkiye F-16 Blok 70 almaktan vazgeçer mi?​

Türkiye F-16 Blok 70 almaktan vazgeçer mi?
Türkiye F-16 Blok 70 almaktan vazgeçer mi? Türkiye'nin f-16 blok 70 tipi savaş uçağı almaktan vazgeçme düşünceleri sadece deprem ve maliyet değil aynı zamanda hürjet uçağımızın yer testlerine başlaması, MMU uçağımız deprem nedeniyle ertelenmiş olsa da şu anda motor çalıştırmak için hazır beklemesi, Akıncı kızıl elma uçağımız son sürat savaş uçakları ile mücadele edebilecek şekilde geliştirilmesi, MMU ve hürjetten çok daha erken savaş uçakları ile savaşa bilecek doğ fight yapabilecek olması gibi nedenlerden dolayı vazgeçmesini son derece mantıklı bulmaktadır. Sadece birkaç yıl içinde kızıl elma uçağımız F16 savas görevlerini yerine getirebilecek konumda olacağına canı gönülden inanıyoruz. Kaynak ;SavunmaSanayiST
 

Reklam

Çevrim içi üyeler

Şu anda çevrim içi üye yok.
Üst