YERLİ SİLAH SANAYİ FORUMU

Üye olmak için bugün ücretsiz bir hesap açın! Oturum açtıktan sonra, kendi konularınızı ve gönderilerinizi ekleyerek bu siteye katılabilecek, ayrıca kendi özel gelen kutunuz aracılığıyla diğer üyelerle bağlantı kurabileceksiniz!

Türkiye AKKA anlaşmasından resmen çekildi

ADMİN

Administrator
Yönetici
Katılım
9 Kas 2023
Mesajlar
1,881
Tepkime puanı
45
Puanları
48
Türkiye, Avrupa'daki silahlı güçlerin hareket ve malzemelerine kısıtlar öngören Avrupa'da Konvansiyonel Silahlı Kuvvetler Antlaşması'ndan (AKKA) çekildiğini duyurdu.
Türkiye, 1990 yılında Paris’te imzalanan ve soğuk savaş döneminde Avrupa’daki silahlı güçlerin hareket ve malzemelerine kısıtlar öngören NATO ve Sovyetler Birliği’nin imza koyduğu Avrupa’da Konvansiyonel Silahlı Kuvvetler Antlaşması’ndan (AKKA) çekildi.
Türkiye AKKA anlaşmasından resmen çekildi
Bu antlaşmanın uyarlanmış hali olan Avrupa’da Konvansiyonel Silahlı Kuvvetler Antlaşması’nı da 1999 yılında İstanbul’daki AGİT Zirvesinde başta Rusya olmak üzere bazı ülkeler imzalamıştı. Rusya Kasım 2023’te resmi olarak AKKA’dan çekildiğini açıklamıştı. Bunun üzerine ABD ve örgüt olarak NATO da yükümlülüklerini askıya aldığını duyurdu.
Türkiye ise anlaşmadan çekilmeyi ve ABD’nin kararından üzüntü duyduğunu açıklayarak tarafları antlaşmaya dönmeye çağırmıştı. Türkiye de son dönemde artan gerginliğin ardından Antlaşmadan çekilmiş oldu. İlgili Cumhurbaşkanı Kararı Resmi Gazete'nin 5 Nisan günlü sayısında, 8 Nisan gününden geçerli olmak üzere yayımlandı.

AVRUPA’DA KONVANSİYONEL SİLAHLI KUVVETLER ANTLAŞMASI’NDAN (AKKA) NEDİR?

Avrupa'da Konvansiyonel Silahlı Kuvvetler Antlaşması (AKKA), Avrupa'daki silahlı kuvvetlerin hareket ve malzemelerine ilişkin kısıtlamaları düzenleyen bir uluslararası anlaşmadır. AKKA, 1990 yılında Paris'te imzalanmış olup, NATO ve Sovyetler Birliği (ve ardından Rusya) gibi ülkeler tarafından imzalandı. Anlaşma konvansiyonel silahlı kuvvetlerin beş kategorisini içermektedir: muharebe tankları, zırhlı muharebe araçları, topçu birlikleri, savaş uçakları ve saldırı helikopterleri.
AVRUPA’DA KONVANSİYONEL SİLAHLI KUVVETLER ANTLAŞMASI’NDAN (AKKA) NEDİR?
Bu antlaşma, soğuk savaş döneminin sona ermesiyle birlikte Avrupa'daki askeri dengenin sağlanması amacıyla yapılmıştır. AKKA, Avrupa'daki silahlı kuvvetlerin sayısını ve donanımını sınırlamayı, askeri hareketlilikleri denetlemeyi ve askeri güçlerin birbirine yakınlığını izlemeyi amaçladı. Bu şekilde, bölgedeki askeri gerilimi azaltmak ve güvenliği artırmak hedeflendi.
1999 yılında, bu antlaşmanın uyarlanmış bir versiyonu olan "Avrupa'da Konvansiyonel Silahlı Kuvvetler Antlaşması" İstanbul'daki AGİT Zirvesi'nde imzalandı. Bu versiyon, orijinal antlaşmayı güncelleyerek yeni güvenlik tehditlerini ve değişen siyasi dinamikleri dikkate aldı.
Son yıllarda, antlaşmaya taraf olan bazı ülkelerin çekilme kararı alması ve antlaşmanın askıya alınması gibi gelişmeler yaşandı. Örneğin, Rusya 2023 yılında AKKA'dan resmi olarak çekilmiş ve bu durum ABD ve NATO'nun da yükümlülüklerini askıya almasına yol açtı.
AKKA anlaşması kapsamında binlerce tank, zırhlı araç, savaş uçağı, helikopter ve top imha edildi.
26.100’den fazla tank, 23.300’den fazla zırhlı muharebe aracı, 16.700’den fazla topçu birimi, 2.600 saldırı helikopteri ve 300 adet savaş uçağı imha edildi.
 

Reklam

Çevrim içi üyeler

Şu anda çevrim içi üye yok.
Üst