YERLİ SİLAH SANAYİ FORUMU

Üye olmak için bugün ücretsiz bir hesap açın! Oturum açtıktan sonra, kendi konularınızı ve gönderilerinizi ekleyerek bu siteye katılabilecek, ayrıca kendi özel gelen kutunuz aracılığıyla diğer üyelerle bağlantı kurabileceksiniz!

Türk Bir köylü, ülkenin sınırını değiştirdi

ADMİN

Administrator
Yönetici
Katılım
9 Kas 2023
Mesajlar
1,884
Tepkime puanı
46
Puanları
48
Çaksu Deresi'nin 46 yıl önce yatağını değiştirmesi sonucu, 15 dönümlük arazisi Gürcistan'da kalan Süleyman Çelik, hukuk mücadelesini kazandı. Gürcistan'la anlaşma sağlanarak, Çelik'in arazisi Türkiye topraklarına katıldı. Türkiye ile Gürcistan arasındaki sınırı çizen Çaksu Deresi’nin 46 yıl önce yatağını değiştirmesi sonucu, Yurtbekler köyünden Süleyman Çelik’in 15 dönümlük arazisi Gürcistan’da kaldı. Köylünün hukuk mücadelesi karşılık buldu ve mutlu sona ulaşıldı. 2016’da yapılan görüşmelerin ardından dere yatağının bulunduğu Posof’ta Gürcistan’la anlaşma imzalandı. Yapılan çalışmalar sonunda Çaksu Deresi’nin yatak değiştirmeden önceki yerine alınması ve 15 dönümlük arazinin Türk tarafına verilmesi kararlaştırılarak protokol imzalandı.
Türk Bir köylü, ülkenin sınırını değiştirdi
Türk Bir köylü, ülkenin sınırını değiştirdi

15 DÖNÜM TOPRAĞI TÜRKİYE’YE KATTI​

15 futbol sahası büyüklüğündeki topraklarına kavuşmanın sevincini yaşayan arazinin sahibi Süleyman Çelik “Toprak kaybetmek bana acı veriyordu. Ankara’ya bakanlıklara dilekçe göndererek durumu bildirdim. Bunun üzerine 2013 yılında bir heyet gelerek ilk tespit çalışmasını yaptı. 2016’da da Türk ve Gürcü yetkililerinden oluşan komisyon, konu üzerinde çalışarak topraklarımızın geri verilmesine yardımcı oldu. 46 yıl sonra toprağıma kavuştum” dedi.
15 DÖNÜM TOPRAĞI TÜRKİYE’YE KATTI
15 DÖNÜM TOPRAĞI TÜRKİYE’YE KATTI KAYNAK: TÜRKİYE GAZETESİ
 

Reklam

Çevrim içi üyeler

Şu anda çevrim içi üye yok.
Üst