YERLİ SİLAH SANAYİ FORUMU

Üye olmak için bugün ücretsiz bir hesap açın! Oturum açtıktan sonra, kendi konularınızı ve gönderilerinizi ekleyerek bu siteye katılabilecek, ayrıca kendi özel gelen kutunuz aracılığıyla diğer üyelerle bağlantı kurabileceksiniz!

TUBİTAK SAGE, GÖZDE ve GÖKÇE güdüm kitleri Tanıtıldı

ADMİN

Administrator
Yönetici
2021 yılında savunma sanayii sektöründeki birçok etkinlik ve gelişmeyi takip etmeye devam ediyoruz. 15. Uluslararası Savunma Sanayi Fuarı (IDEF)’nda TUBİTAK SAGE’nin geliştirdiği yeni güdüm kitleri GÖZDE ve GÖKÇE ilk defa sergilendi. Yeni kanatçık yapıları ve lazer arayıcı başlığın eklenmesi sayesinde hareketli hedeflere karşı daha etkili ve isabetli olacak GÖZDE ve GÖKÇE, KGK-SİHA-82 ile beraber TUBİTAK SAGE’nin güdüm kitlerindeki bir sonraki nesli temsil edecek. Yeni güdüm kitleri; hedef değiştirme, lazer arayıcı başlığa entegre yaklaşma sensörü ve tüm hava koşullarında gece-gündüz kullanım kabiliyeti ile kullanıldığı platformlara daha esnek angajman imkanları sağlayacak. GÖZDE ve GÖKÇE, SİHA/TİHA ve savaş uçaklarından tekli veya çoklu salan (BRU-57 ve MIL STD-1760 ile uyumlu) ile 50 km/saat hızında seyreden hareketli hedeflere karşı kullanılabilecek.

GÖKÇE​

TÜBİTAK-SAGE, F-16 ve F-4 tipi savaş uçakları tarafından kullanılan Mk-81, Mk-82, Mk-83 ve Mk-84 tipi genel maksat bombalarını güdümlü hale getirerek menzil artırımı ve hassas vuruş yeteneği kazandıran güdüm kiti ailesine, yeni üyeler kazandırmayı amaçlıyor. Bu kapsamda yeni nesil bir güdüm kiti geliştirmek amacıyla TÜBİTAK SAGE öz kaynakları ile desteklenen GÖKÇE Projesi 2021 yılının birinci çeyreğinde başlatıldı. GÖKÇE Projesi kapsamında, HvKK envanterinde bulunan 1000 librelik Mk-83 genel maksat bombaları ve TÜBİTAK SAGE tarafından geliştirilen ve üretilen SARB-83T ardışık delicili harp başlığı ile kullanılabilen, ANS/KKS/Lazer güdümlü, hareketli ve sabit hedeflere karşı etkili, hassas vuruş kabiliyetine sahip ve maliyet etkin bir güdüm kiti geliştirilecek.
TUBİTAK SAGE, GÖZDE ve GÖKÇE güdüm kitleri Tanıtıldı GÖKÇE, HvKK envanterinde bulunan F-16 savaş uçakları ve Silahlı İnsansız Hava Araçları (SİHA) ile kullanılabilir olacak. Ayrıca GÖKÇE mühimmatı, F-16 uçaklarında kullanılan BRU-57 çoklu atım salanı ile de uyumlu olma özelliğine sahiptir. Böylece tek bir sortide daha fazla hedefe hassas bir şekilde taarruz etme imkanı Hava Kuvvetlerimize sağlanmış olacak. Mk-82 genel maksat bombaları için geliştirilen, SERT-82 ve Mk-82T (Tendürek) gibi aynı geometrideki bombalar ile de kullanılabilen GÖZDE, HGK-82 ile kıyaslandığında sahip olduğu yenilikler sayesinde hareketli hedeflere karşı çok daha etkili olabilecek. Lazer arayıcı başlık sayesinde azalan sapma oranı sayesinde infilakın merkezi hedefe daha yakın olacak ve etki ideal düzeye daha yakın olacak. TİHA’larımız ve savaş uçaklarımız söz konusu kabiliyetler sayesinde düşman konvoylarına ve hava savunma kabiliyeti sınırlı savaş gemilerine karşı oldukça etkin bir silah edinmiş olacak.
TUBİTAK SAGE, GÖZDE ve GÖKÇE güdüm kitleri Tanıtıldı Mk-83 genel maksat bombaları için geliştirilen, SARB-83 ve kendisiyle beraber ilk defa sergilenen SARB-83T (Termobarik) ile de kullanılabilen GÖKÇE, HGK-83’e kıyasla hareketli hedeflere karşı daha yüksek etkinliğin yanında daha uzun bir menzile sahip olacak. SARB-83 ve SARB-83T ile kullanılabileceği göz önüne alındığında nüfuz edici etkisi ile sığınakların yanında büyük tonajlı düşman gemilerine de -özellikle termobarik SARB-83T ile- büyük çaplı hasarlar verebilecekir.

GÖZDE​

TÜBİTAK SAGE tarafından geliştirilen GÖZDE MK-82 serbest düşüş bombalarının AÖB, KKS ve lazer arayıcı başlık güdümlü kuyruk kiti ile akıllı silah sistemine dönüştürüldüğü, hareketli hedef vuruş kabiliyeti olan yeni nesil bir silah sistemi. GÖZDE, atik güdüm kontrolü ve entegre lazer arayıcı başlığı sayesinde 50+ km/s hızlarda seyir halindeki hareketli hedeflere karşı etkili olabilecek. Silah sisteminin F-16 platformlarına ve SİHA/TİHA platformlarına sertifikasyonu ile bu platformların kullanıcısı kuvvetler operasyon sahasında sabit ve hareketli hedeflere karşı hassas vuruş yeteneği kazanacaktır. Lazer arayıcı başlığa entegre, ayarlanabilir yükseklikte ateşlenme özelliğine sahip, yakınsama sensörü ile parçacık etkili MK-82 harp başlığı entegre GÖZDE’nin öldürücü etkinlik alanı artabilmektedir.
TUBİTAK SAGE, GÖZDE ve GÖKÇE güdüm kitleri Tanıtıldı Teknik Özellikler
Güdüm KitiGÖZDEGÖKÇE
Menzil15+ km (SİHA/TİHA), 28+ km (Savaş Uçağı)*18+ km (SİHA/TİHA), 37+ km (Savaş Uçağı)*
Güdüm SeçenekleriANS+KKS+LAB, ANS, ANS+KKS, ANS+LAB ANS+KKS+LAB, ANS, ANS+KKS, ANS+LAB
CEP(ANS+KKS)+LAB: <3 m (Durağan Hedefler), <10 m (Hareketli Hedefler) ANS+KKS: <10 m ANS: <25 m(ANS+KKS)+LAB: <3 m (Durağan Hedefler) ANS+KKS: <10 m
Uygulanabilen MühimmatlarMk-82, SERT-82, MK-82TMk-83, SARB-83, SARB-83T
ANS: Ataletsel Navigasyon Sistemi KKS: Küresel Konumlandırma Sistemi LAB: Lazer Arayıcı Başlık Menzili mühimmatı atan platformun hızına ve mühimmatın bırakıldığı irtifaya göre değişiklik gösterecektir. f-16 ile akıncı'dan atılan mühimmatlar farklı menzil değerleri içerir.

Reklam

Çevrim içi üyeler

Şu anda çevrim içi üye yok.