YERLİ SİLAH SANAYİ FORUMU

Üye olmak için bugün ücretsiz bir hesap açın! Oturum açtıktan sonra, kendi konularınızı ve gönderilerinizi ekleyerek bu siteye katılabilecek, ayrıca kendi özel gelen kutunuz aracılığıyla diğer üyelerle bağlantı kurabileceksiniz!

TPAO açıkladı! Gabar’da günlük üretilen petrol miktarı 25 bin varil

ADMİN

Administrator
Yönetici
Katılım
9 Kas 2023
Mesajlar
1,632
Tepkime puanı
12
Puanları
38
Türkiye’nin günlük tükettiği 1 milyon varil petrolün yüzde 2,5’i Gabar’dan yerli imkanlarla üretiliyor. 25 bin varil petrolün çıkarıldığı Gabar’da hedef yıl sonuna kadar 35 varil olurken, 2024’te bu rakamın 100 bin varile çıkması bekleniyor.
Türkiye Petrolleri Anonim Ortaklığı (TPAO), Gabar’da günlük petrol üretiminin 25 bin varile ulaştığını açıkladı. TPAO Genel Müdürü Melih Han Bilgin’in şu ifadelerine yer verildi: “Yıl sonuna kadar hedefimiz günlük üretimimizi sadece Gabar projesinden 35 bin varile çıkartmak. 2024 sonu hedefimiz sadece Gabar’da günlük 100 bin varil hedefinin bulunduğu bölgedeki keşfedilen petrol rezervinin piyasa değerinin 96 milyar dolar olduğu belirtiliyor.

Çok sayıda sondaj gemisi ile denizde yürütülen başarılı doğal gaz arama faaliyetlerinin ardından karada da petrol çıkarma çalışmaları aralıksız devam ediyor.

Bu kapsamda geçtiğimiz aylarda yeni petrol keşfiyle gündeme Şırnak'ın Gabar Dağı'nda günlük petrol üretimi hızla artıyor.

TPAO açıkladı! Gabar'da günlük üretilen petrol miktarı 25 bin varil
TPAO açıkladı! Gabar'da günlük üretilen petrol miktarı 25 bin varil

GABAR TEK BAŞINA ÜRETİMİ KATLADI​


Türkiye’nin günlük petrol tüketimi 1 milyon varil dolayında. 2017’deki resmi verilere göre yerli imkanlarla çıkarılan petrol miktarı günlük 35 bin varilken, günümüzde bu rakam 70 bin varile çıkmış durumda. Gabar’daki keşfin ardından katlanan yerli ve milli petrolün neredeyse yarısına yakını buradan temin ediliyor. TPAO’nun açıkladığı resmi verilere göre Gabar’dan çıkarılan petrol Türkiye’nin günlük ihityacının yüzde 2,5’ine denk geliyor.

Hedeflenen varil miktarı gerçekleşirse yılsonuna kadar Türkiye’nin ihtiyacının yüzde 3,5’i Gabar’dan temin edilecek duruma gelecek. 2024’te ise 100 bin varil hedefine ulaşılması halinde Türkiye’nin günlük ihtiyacının yüzde 10’u tek başına Gabar’dan karşılanacak.

TPAO açıkladı! Gabar'da günlük üretilen petrol miktarı 25 bin varil
TPAO açıkladı! Gabar'da günlük üretilen petrol miktarı 25 bin varil

Toplam rezerv 1 milyar varil​


Türkiye Petrolleri Anonim Ortaklığından (TPAO) alınan bilgiye göre, Şehit Aybüke Yalçın Sahası'ndaki yeni keşfin, toplam "yerinde petrol rezerv" miktarının yaklaşık 1 milyar varil, üretilebilir rezervin ise yaklaşık 600 milyon varil olacağı tahmin ediliyor.
 

Reklam

Çevrim içi üyeler

Şu anda çevrim içi üye yok.
Üst