YERLİ SİLAH SANAYİ FORUMU

Üye olmak için bugün ücretsiz bir hesap açın! Oturum açtıktan sonra, kendi konularınızı ve gönderilerinizi ekleyerek bu siteye katılabilecek, ayrıca kendi özel gelen kutunuz aracılığıyla diğer üyelerle bağlantı kurabileceksiniz!

TCG Piri Reis denizaltısı ilk denemelerine başladı ilk teslim 2022

ADMİN

Administrator
Yönetici
Katılım
9 Kas 2023
Mesajlar
1,884
Tepkime puanı
46
Puanları
48
TCG PİRİREİS Denizaltısı, Aralık 2022’de hizmete girecek. Cumhurbaşkanlığı Savunma Sanayii Başkanlığı tarafından yürütülen Yeni Tip Denizaltı Projesi kapsamında, 6 adet Reis Sınıfı Denizaltı’nın üretim faaliyetleri devam ediyor. MSB tarafından paylaşılan bilgiye göre; üretilen ilk Reis Sınıfı Denizaltı olan TCG PİRİREİS, Aralık 2022’de hizmete alınacak. Bu doğrultuda donatım faaliyetleri devam eden TCG PİRİREİS Denizaltısı’nın Deniz Kabul Testlerine, kısa süre içerisinde başlanılması planlanıyor. Diğer denizaltıların üretim faaliyetleri de Gölcük Tersanesi’nde devam ediyor.
TCG Piri Reis denizaltısı ilk denemelerine başladı ilk teslim 2022
TCG Piri Reis denizaltısı ilk denemelerine başladı ilk teslim 2022 Her bir denizaltının teslimi; 42 ay inşa ve donatım, 9 ay Liman Kabul Testi (HAT) ve 11 ay Deniz Kabul Testi (SAT) olmak üzere 62 ay sürecektir. Diğerleri de 12 ay ara ile teslim edilecektir. İlk denizaltı 2022, diğer 5 tanesi de 12’şer aylık fazlarla olmak üzere 2027’de tamamlanacaktır. İnşa ve detay dizayn faaliyetleri eş zamanlı olarak yürütülmektedir. TCG PİRİREİS Denizaltısının tüm özellikleri Havadan Bağımsız Tahrik Sistemi’ne (AIP) sahip olan denizaltılar, dünya genelinde nükleer tahrikli denizaltılardan sonra en stratejik ve önemli denizaltı gemileri olarak biliniyorlar. Denizaltı Savunma Harbi (DSH) için kritik öneme haiz olan düşük sesli seyir yeteneğine sahip olan denizaltı gemileri; 68 metre uzunluğa, 13 metre yüksekliğe, 1.690 ton yüzey deplasmanına, 20kt+ azami hıza, azami 1250 deniz mili menzile, 260 metre görev derinliğine, 27 kişilik mürettebata ve 84 gün görev süresine sahipler. Reis Sınıfı Denizaltılar, 4’ü Sub-Harpoon ateşleme kabiliyetine sahip 8 adet 533mm’lik torpido kovanı ile silahlandırıldı.
TCG Piri Reis denizaltısı ilk denemelerine başladı ilk teslim 2022
TCG Piri Reis denizaltısı ilk denemelerine başladı ilk teslim 2022 2022 yılı hedefleri anlatan SSB Başkanı Demir, Yeni Tip Denizaltı Projesinde 2. Denizaltı olan Hızır Reis’in havuza çekileceğini açıkladı. Hızır Reis denizaltısının 2021 yılında havuza çekilmesi planlanıyordu ancak çeşitli sebeplerde dolayı 2022 yılında gerçekleştirilmesi hedefleniyor. Milli Savunma Bakanlığı Gölcük Tersanesi tarafından inşa edilmeye devam eden proje kapsamında havadan bağımsız tahrik sistemine sahip 6 adet Type-214 sınıfına ait denizaltının çalışmaları yürütülüyor. Yeni Tip Denizaltı Projesi kapsamında inşa edilecek denizaltılar tasarımsal olarak Almanya’nın Type-214 denizaltılarını esas alıyor. Bu kapsamda inşa edilecek denizaltılar TCG Piri Reis, TCG Hızır Reis, TCG Murat Reis, TCG Aydın Reis, TCG Seydiali Reis ve TCG Selman Reis isimlerini alacak. Gölcük Tersanesi Komutanlığında REİS Sınıfı Denizaltıların inşasının gerçekleştirildiği Denizaltı İmalat Fabrikası; A-Blok ve B-Blok olmak üzere iki büyük hangardan oluşmaktadır. Aynı anda üç denizaltının sığabildiği A-Blok, denizaltının inşa ve montaj faaliyetlerinde, B-Blok ise denizaltı teknesini/kemeresini oluşturan sacların kaynak işleri ve blokların birleştirilme/çatma işlemlerinde kullanılmaktadır.
TCG Piri Reis denizaltısı ilk denemelerine başladı ilk teslim 2022
TCG Piri Reis denizaltısı ilk denemelerine başladı ilk teslim 2022 Hatırlanacağı üzere Proje başlangıcında CERBE Sınıfı olarak isimlendirilen denizaltıların tam boyu 66.3m, su üstü deplasmanı ise 1.845 ton olarak planlanmıştı. Ancak mevcut tasarımın DzKK isterlerine tam olarak cevap veremeyeceği anlaşılmış ve tasarımda fark edilen bazı kusurlar (5 önemli dizayn sorunu giderilmiştir) Türk mühendislerce giderilmişti. Söz konusu değişiklikler sonucu boyu uzayan ve ağırlığı artan denizaltılara 2014 yılından itibaren REİS Sınıfı adı verilmişti. DzKK tarafından o tarihlerde hazırlanan dokümanlarda REİS Sınıfı Denizaltıların teknik özellikleri; 67.6m uzunluk, 13.1m yükseklik (periskop mastları hariç), 6.3m genişlik, 6.0m su çekimi/draft dalmış durumda 2,042 ton, su üstünde ise 1.855 ton olarak yer almıştı. Ancak yapılan incelemeler sonrasında REİS Sınıfı Denizaltıların teknik özelliklerinde yeniden revizyona gidilmiş ve boyu yeniden uzatılırken Havadan Bağımsız tahrik (AIP/HBT) Sisteminin önemli bir unsuru olan sıvı Hidrojenin depolandığı Metal Hidrid Silindir tanklarının sayısında artışa gidilmiştir. REİS Sınıfı Denizaltılara Kısa Bakış €2,060 Milyar değerindeki Yeni Tip Denizaltı Projesi (YTDAP/NTSP) altında Gölcük Tersanesi Komutanlığında inşa faaliyetleri devam eden ve 22 Aralık 2019 tarihinde donatım faaliyetleri için inşa holünden yüzer havuza alınan Tip 214TN REİS Sınıfı Denizaltılardan ilki olan TCG PiriReis (S-330) Denizaltısı 22 Mart 2021’de denize indirilmiş ve ilk kez su üstünde görüntülenmişti. Doğu Akdeniz ve Adalar Denizinde, Mavi Vatan’da önemli bir güç çarpanı olması beklenen TCG PiriReis Denizaltısının 2022 yılında tam harekât kabiliyeti ile hizmete girmesi planlanmıştı. Onu sırasıyla TCG HızırReis (S-331, 2023), TCG MuratReis (S-332, 2024), TCG AydınReis (S-333, 2025), TGC SeydialiReis (S-334, 2026) ve TCG SelmanReis (S-335, 2027) takip edecekti.
REİS Sınıfı Denizaltılara Kısa Bakış
REİS Sınıfı Denizaltılara Kısa Bakış

Reis Sınıfı Denizaltı Projesi (Type-214 TN)​

Uluslararası literatürde Type-214TN (Turkish Navy) olarak geçen denizaltılar ilk olarak Cerbe Sınıfı olarak adlandırılmışlardır. Revizyon sürecinden sonra bugünkü adı olan Reis Sınıfı olarak adlandırılmaya başlanmışlardır. Havadan bağımsız tahrik sistemine (AIP) sahip 6 adet Yeni Tip denizaltının azami yerli katkı ile Gölcük Tersanesi Komutanlığı’nda inşa edilerek tedarik edilmesi amaçlanmaktadır. Reis sınıfı denizaltı tedarik projesi Haziran 2005 tarihli Savunma Sanayii İcra Komitesi (SSİK) kararıyla başlatılmıştır. Sınıfının ilk denizaltısı olan TCG Piri Reis (S-330) denizaltısının havuza indirilmesi 22 Aralık 2019 tarihinde Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın da katıldığı bir törenle gerçekleştirildi. TCG Piri Reis denizaltısının bundan sonraki aşamada havuzda donatım faaliyetleri devam edecek ve denizaltı sırasıyla Fabrika Kabul (FAT), Liman Kabul (HAT) ve Deniz Kabul (SAT) Testlerinin ardından 2022 yılında Deniz Kuvvetleri Komutanlığı hizmetine girecek. TCG Piri Reis tam anlamıyla faaliyete geçmesiyle TCG Hızır Reis’in denizaltısına odaklanılacaktır. Her bir denizaltının teslimi; 42 ay inşa ve donatım, 9 ay Liman Kabul Testi (HAT) ve 11 ay Deniz Kabul Testi (SAT) olmak üzere 62 ay sürecektir. Diğerleri de 12 ay ara ile teslim edilecektir. İlk denizaltı 2022, diğer 5 tanesi de 12’şer aylık fazlarla olmak üzere 2027’de tamamlanacaktır. İnşa ve detay dizayn faaliyetleri eş zamanlı olarak yürütülmektedir.
Yerli Denizaltılarına Milli Savaş Yönetim Sistemi: -MÜREN-
Yerli Denizaltılarına Milli Savaş Yönetim Sistemi: -MÜREN-

Yeni Tip Denizaltı Projesi​

Havadan bağımsız tahrik sistemine (AIP) sahip 6 adet Yeni Tip Denizaltının azami yerli katkı ile Gölcük Tersanesi Komutanlığı’nda inşa edilerek tedarik edilmesi amaçlanan proje ile denizaltı inşası, entegrasyonu ve sistemleri konusunda bilgi birikimi ve tecrübe oluşturulması planlanmıştır. Tip 214 Sınıfı Denizaltılarda kullanılan ISUS-90 Serisi Entegre SYS, aynı anda 25 hedefi takip edebilmekte ve bunlardan 6’sına güdümlü mermi veya torpido ile angaje olabilmektedir. ISUS-90 Entegre SYS her birinde iki adet renkli ekran yer alan 6 Çok Maksatlı Operatör Konsolu üzerinde çalışmaktadır. Alman Deniz Kuvvetleri hizmetindeki U212A sınıfı Denizaltıların ilk paketinde 4+3 (DBQS-40 Sonarı için) olmak üzere toplam 7 Çok Maksatlı Operatör Konsolu üzerinde çalışan Kongsberg ürünü MSI-90U SYS, ikinci paket U2122A’larda ise Entegre yapıdaki ISUS-90 SYS kullanılmaktadır. MSI-90 SYS aynı anda 25 hedefi takip edebilirken bunlardan 8’ine torpido atışını yönetebilmektedir.
Hızır Reis denizaltısının 2022’de havuza çekilecek
Hızır Reis denizaltısının 2022’de havuza çekilecek Reis Sınıfı Denizaltı Genel Özellikler:
 • Uzunluk: 67,6 m (standart denizaltılardan yaklaşık 3 m daha uzun)
 • Tekne diş çapı: 6,3 m
 • Yükseklik: 13,1 m (periskoplar hariç)
 • Su altı (dalış durumda) deplasman: 2.013 ton
 • Hız (satıhta): 10+ knot
 • Hız (dalış durumda): 20+ knot
 • Mürettebat: 27
 • Gizlilik içinde uzun süre harekât kabiliyeti
 • Füze ile kara hedeflerini vurma kabiliyeti
 • Su üstü ve su altı hedef takip ve imha
 • Gelişmiş yüksek hızlı torpido sistemi
 • Denizaltıya özel Entegre Muhabere Sistemi
 • Mayın Dökebilme Özelliği
 • 50 gün veri kaydı yapabilen karakutu
 

Reklam

Çevrim içi üyeler

Şu anda çevrim içi üye yok.
Üst