YERLİ SİLAH SANAYİ FORUMU

Üye olmak için bugün ücretsiz bir hesap açın! Oturum açtıktan sonra, kendi konularınızı ve gönderilerinizi ekleyerek bu siteye katılabilecek, ayrıca kendi özel gelen kutunuz aracılığıyla diğer üyelerle bağlantı kurabileceksiniz!

TCG ANADOLU LHD Amerika’yı rahatsız etti!

ADMİN

Administrator
Yönetici
Katılım
9 Kas 2023
Mesajlar
1,632
Tepkime puanı
12
Puanları
38
Kahramanmaraş depremleriyle büyük bir tahribata sürüklenen Türkiye, devlet millet el ele dayanışma içerisinde yaralarını sararken yüz yıllık milli sanayi hamlelerinin peşinde koşuyor. TCG Anadolu gemisi ise bakiyeye kazandırılan son eserdi. Kahramanmaraş'ın Pazarcık ve Elbistan ilçelerinde meydana gelen iki büyük depremin akabinde devlet ve millet, dayanışma içerisinde yaralarını sarmaya devam ediyor.
TCG ANADOLU LHD Amerika'yı rahatsız etti!
TCG ANADOLU LHD Amerika'yı rahatsız etti! Afet coğrafyasını yeniden ayağa kaldıracak planlamalar oluşturulurken, bir yandan milli sanayi hamlesi hız kesmeden sürdürülüyor. Bu bağlamda en son Türkiye'nin ilk uçak gemisi olarak bilinen TCG Anadolu gemisi, Deniz Kuvvetleri Komutanlığı'nın envanterine alındı. Aynı anda 110 SİHA'ya ev sahipliği yapması beklenen gemide 1300 askeri personel ve amfibi hücum harekatı yapabilecek bir tabur eşzamanlı olarak konuşlanabiliyor. Diğer taraftan Türkiye'nin ilk yerli ve milli elektrikli otomobili olan TOGG'da ilk teslimat Mart ayında yapılacak. Savunma Strateji ve Güvenlik Uzmanı Yusuf Alabarda, Emekli Albay Eray Güçlüer ve Terör ve Güvenlik Uzmanı Emekli İstihbarat Albay Coşkun Başbuğ, TCG Anadolu gemisinin ordumuz açısından kritik önemine değinirken, Ekonomist Hikmet Baydar, TOGG'un sağlayacağı katkıya vurguda bulundu.

"TCG ANADOLU LHD TEKNOLOJİSİ "​

Terör ve Güvenlik Uzmanı Emekli İstihbarat Albay Coşkun Başbuğ, TCG Anadolu gemisi suyla buluşur buluşmaz yeni projeye başlandığını şu sözlerle duyurdu:
TCG ANADOLU LHD TEKNOLOJİSİ
TCG ANADOLU LHD TEKNOLOJİSİ "Geminin teknik özellikleri zaten belli. İspanyol Juan Carlos gemisinden örnek alarak yaptığımız bir projeydi ama son kertede İspanya’yı geçtiğimizi söyleyebilirim. Yeni teknolojilerden istifade ederek şu anda dünya üzerinde eşi benzeri olmayan bir vasıtaya sahip olduk. Bu bir başlangıç, onu söyleyeyim. Bu proje, suyla buluştu ve Deniz Kuvvetleri Komutanlığı’nın envanterine girdi ama bir sonraki proje şimdiden başladı. Kamuoyu pek bilmese de. Ve daha iyisi, daha büyüğü inşa edilecek. Başbuğ, TCG Anadolu gibi vasıtaların sahada hazır tutulmasının önemini ve mevcuttaki Yunanistan örneğini şöyle belirtti: "Şimdi bu işin teknik kısmı. Bir de psikolojik ve askeri boyutuna gelirsek, Yunanistan’ın son dönemde cürmünü aşacak nitelikte hamlelerde bulunduğunu görüyoruz. Amerika’dan aldıkları talimatlarla Türkiye’ye yeni bir yara ve cephe açma derdindeler. Yunanistan, kurmaya çalıştığı bu oyunun altında kalır ve kolay kolay toparlayamaz. Bu başka bir coğrafyadaki tahribata benzemez. Çünkü Osmanlı tokadı ağır gelir ve kendi tarihlerini sorgular duruma düşerler.Son söylemleri ’Kara sularını 12 mile çıkarma’ yönündeydi. Türkiye, bundan sonra her ’12 mil’ söyleminde TCG Anadolu uçak gemisini 12 mil sınırlarında gezdirecek ve ’12 mili tanımıyorum. Böyle bir alan yok. Sıkıysa gel çıkar’ diyecek.
Bunu diyebilmek için sahada tertiplenmek lazım. İnşallah böyle bir şey olmaz ama bunun da yolu TCG Anadolu gemisi gibi vasıtaları sahada hazır tutmaktan geçiyor."

TCG ANADOLU NEREDE GÖREV YAPACAK?​

Yunanistan ve ABD'nin Türkiye'deki seçimleri pür dikkat beklediğini söyleyen Başbuğ, 2023 Türkiye genel seçimlerinin önemini vurguladı:
TCG ANADOLU NEREDE GÖREV YAPACAK?
TCG ANADOLU NEREDE GÖREV YAPACAK? "Daha önce bu geminin ilk görev yeri olarak Girit Adası ve çevresinde konuşlanabileceğine dair izlenimlerimi Haber 7 ile paylaşmıştım. Şu an gemide görev alacak subay, astsubay ve gemi komutanı dahil ataması yapılmış vaziyette. Muhtemelen Marmaris’teki son derece kritik deniz üssümüze kayıtlı bir savaş gemisi olacağını düşünüyorum. İlk görev yeri de Girit açıkları olabilir. Hem Amerika’ya hem Yunanistan’a gözdağı verilecek. İlk görev bu yönde olmalı. ‘Amerika’nın ve Yunanistan’ın her türlü oyununa hazırım. Reste rest’ denmeli. Dolayısıyla Yunanistan şu an çığırtkanlık yapmıyorsa, ABD orada duruyorsa bunun sebebi seçimlerdir. Sonuçları bekliyorlar… Bunu asla unutmayalım. O nedenle Türk milleti, 2023 seçimlerinde sandığa giderken vereceği oyun bağımsızlık ve istiklal hüviyetinde olduğunu bilmeli. Bunu bütün millet olarak idrak etmeliyiz.

TCG ANADOLU LHD SAVAŞ SİSTEMİNİ DEĞİŞTİRİYOR​

"TCG Anadolu özellikle Mavi Vatan coğrafyasında çerçevesi daha önceden çizilmiş birtakım klişe askeri anlayışı değiştirecektir. Neden? Çünkü TCG Anadolu, hem Türkiye’nin geliştirmiş olduğu yeni uçaksavar sistematiği ile müdafaa edilecek hem de sahip olduğu SİHA sistemleriyle muharebe sahasında asimetrik bir kuvvet çarpanı olacaktır. Ne demektir asimetrik kuvvet çarpanı? Bugüne kadar konvansiyonel anlamda gelişmiş olunan hava kuvvetleri ve deniz kuvvetlerinin Ege’de bir mücadelesi öngörülüyordu. İşte, Türkiye’nin şu kadar muharip uçağı var, Yunanistan’ın şu kadar var gibi. O sebeple şimdi, muharip uçakları TCG Anadolu’dan havalandıklarında 50-60 saat havada kalabilecek. Ve Türkiye, muharebe müessiriyetini ispatlayarak bölgedeki bütün hasımlarını sindirebilecek bir potansiyele el yükseltmiş olacak. Siz Türkiye Cumhuriyeti’nin hava ve deniz gücüyle, Mavi Vatan coğrafyasında mücadele ederken, hiç beklemediğiniz bir anda Türk SİHA’larının bu gemiden kalktıktan sonra, bugüne kadar düşmanı genellikle beklediğiniz Doğu cephesinden değil de beklemediğiniz Batı cephesinden de görebilme ihtimali ortaya çıkacak. Yani Girit Adası’ndaki TCG Anadolu gemisinden havalanan bir SİHA, Adriyatik’teki olası tehdidi bertaraf etmek isteyebilecek. Bu tabii ki geminin son derece asimetrik kuvvet çarpanı olarak devreye gireceğini gösteriyor.
TCG ANADOLU LHD SAVAŞ SİSTEMİNİ DEĞİŞTİRİYOR
TCG ANADOLU LHD SAVAŞ SİSTEMİNİ DEĞİŞTİRİYOR Tabii ki geminin İspanya’daki modeliyle mukayese edildiğinde daha üstün niteliklere sahip olduğunu görmek son derece normal çünkü bu gemi yetkin SİHA sistemleriyle donatılacak. İspanya’nın böyle bir gücü olmadı bugüne kadar. Dolayısıyla Türkiye gibi SİHA devi bir ülkenin bu konuda bu hamlede bulunmalarını böyle değerlendirmek lazım" diyerek sözlerini tamamladı.
 

Reklam

Çevrim içi üyeler

Şu anda çevrim içi üye yok.
Üst